image

Lepení, lepení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.9.2006

Protože při posledním létání jsem s Luňákem řízl o zem v poloze na zádech, popraskalo co mohlo a tak jsem musel věnovat trochu větší úsilí opravám.

image

Od trupu odlaminované přepážky, popraskaný lem kabiny, prasklý a rozlepený trup u ocasek, vytržená směrovka. Lepím dvanáctistovkou Epoxy a tam, kde potřebuji, aby mi pryskyřice nestékala, přimíchávám do pryskyřice mikrobalony.

Jaké akumulátory? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.4.2007

Přeci jenom jsem se rozhodl u Luňáka vyměnit baterky. Přeci jenom je mám od roku 2003, létaly ve dvou eroplánech a tak si zaslouží odpočinek.

Dnes jsem byl u Řípy v Trmicích a poptával jsem nějaké články pro tento účel. Byly mi doporučeny Sanyo KR-1800 SCE kvůli malému samovybíjení. Prý se používají hodně do vysílačů.

Našel jsem si záznamy z létání a spočítal, že průměrný odběr u Luňáka mám 0.9 A. S 3Ah baterkami jsem mohl lítat 3.5 hodiny. Teď z baterek dostanu kolem 1.8Ah a s tím jsem létal 2 hodiny. Na svah to stačí, ale na aerovleky by pro mě 1800 SCE byly málo. Při létání vleků je dost poponášení a čekání na zemi - prostě prostojů se zapnutým rádiem. Serva sice nemají zátěž, ale je to potom bez časové rezervy. Budu muset vymyslet něco s větší kapacitou. Lepší vozit v modelu větší baterky než olovo!

Moc jsem s tím nepohnul! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.4.2007

Po týdnu vyptávání a bádání baterky do Luňáka stále nemám.

Alternativa Sanyo KR-1800 SCE s větší kapacitou neexistuje, pohonné akumulátory s kapacitou kolem 3 Ah jsou prý vyrobené před třemi lety, pohonné aku současně vyráběné mají zbytečně velkou kapacitu a jsou o dost dražší.

Koukal jsem také na lipolky, ale nenašel jsem u nich jedinou výhodu.

Nevýhody li-pol aku pro moje použití:

  • Vyžadují použití stabilizátoru (například Voltage Regulator 3in1 od MS Composit), který je dalším prvkem v systému snižující spolehlivost a je drahý (1500 Kč, a potřebuji ho dvakrát).
  • Hotové napájení pro přijímač s li-pol články a stabilizací LiPoRx (Tomáš) je hrozně drahé - cca 5500 Kč za jednu sadu!
  • Akumulátory jsou zranitelné.
  • Průběh životnost akumulátorů je pro moje použití nevhodný - používání několik let s relativně málo cykly.
  • Akoumulátory větších kapacit jsou drahé.

Tak co dál?

Koupil jsem 2400SCR st�l� odkaz / permalink

1.6.2007

Nakonec jsem do Luňáka koupil baterky Sanyo N-2400SCR.

image

Jsou to NiCd aku v papírovém obalu - průmyslové provedení.

První nabíjení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

5.6.2007

Dnes jsem si od pana Řípy přivezl dva packy do Luňáka.

image

Oba packy jsou čistě provedeny, kablíky i konektory jsou přesně jak jsem požadoval. Jsem spokojen. Teď je poprvé nabíjím. V pátek jedu s Luňákem na Krnovský Triangl a tak doufám, že všechno bude fungovat.

Drobné opravy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

6.6.2007

Přijímačové akumulátory mám nabity a vyzkoušeny. Ještě mi u Luňáka kvílí v krajní poloze křidélkové servo.

Serva mám přišroubovaná na víčkách šachet serv, takže servo šlo z křídla snadno vyjmout. Horší bylo, jak servo rozebrat:
1) neměl jsem dole v dílně brejle - cesta nahoru a dolů
2) neměl jsem dole pidišroubováčky - cesta nahoru a dolů
3) šrouby ve dni serva se protáčely a protáčely a servo nešlo rozdělat - jeden ze šroubováčků byl aušus a protáčela se rukojeť, rozřezal jsem kvuli tomu folii na servu - zbytečně.

Bylo to předposledni převodové kolo. Několik zubů bylo pryč. Kolečko se otáčí v rozsahu asi jako páka serva a tak nebyl problém ho pootočit. Ušetřil jsem tak skoro 400 Kč za sadu náhradních převodů! Až ho vyčešu přiště, tak mám ještě jednu polohu v rezervě.

Ty kovové převody jsou pro mě moc prima. Malé zoubky, všechno se to leskne a když natáhnu ruce (i s brejlema na nose), tak to sice vidím, ale už se na tu dálku netrefím s těmi pidiosičkami do těch koleček. :-)


imageStav akumulátorů přijímače!href servo_20070720_1 eror: has not title!image