Kormidla
Náhony kormidel
Náhony kormidel - jejich ovládání - lze provést mnoha různými způsoby. Každý ze způsobů má své výhody a nevýhody. Je třeba zvážit jaký způsob zvolit z hlediska velikosti modelu, jeho účelu, způsobu stavby atd. atd.
Náhony kormidel z hlediska ovládaných funkcí
Při konstruování modelu a při jeho stavbě je třeba rozhodnout, která kormidla budou ovládána a která ne. Ne vždy je výhodné ovládat všechny prvky, které má pohyblivé například předloha. Vždy je třeba dojít k nějakému kompromisu kvůli hmotnosti, prostorovým možnostem, komplikovanosti (jednoduché je spolehlivější) atp.
Ovládaná směrovka a výškovka
Stručně
Výhody:
- jednodušší řízení pro začátečníka
- jednoduchá lehká konstrukce křídla
- nižší hmotnost
- nemožnost zaletět výkrut
- menší bezpečnost letu v turbulentním počasí
Řízení modelu směrovkou a výškovkou je typické pro termické větroně (zejména s dvojitým lomením křídla - tzv. "ušaté"), pro školní kluzáky a malé motorové modely.
Obratnost kolem svislé osy zajišťuje přiměřené Vzepětí křídla.
Pro začínajícího pilota je let s modelem řízeným směrovkou snadnější. Model je stabilnější v přímém letu a uvedení do zatáčky směrovkou je přirozenější než křidélky, které ve své podstatě vyžaduje spolupráci obou rukou (křidélek a výškovky) pro let v zatáčce.
Celá konstrukce vychází lehčí nebo minimálně jednodušší. Nevýhodou je, že křidélky se dá dohnat malé zkroucení křídla. To směrovkou moc nejde.
Nepřítomnost ovládání křidélek samozřejmě vede k tomu, že s modelem nepůjdou létat akrobatické obraty vyžadující rotaci kolem podélné osy. Také menší obratnost modelu kolem podélné osy neumožňuje bezpečně létat v turbulenci, kdy je model až obracen do nožového letu nebo dokonce na záda. To u modelu řízeného jen směrovkou může vést až ke katastrofě.
U malých motoráčků zejména hornoplošníků nemá valného smyslu instalovat ovládání křidélek.
Ovládaná křidélka a výškovka
Stručně
Výhody:
- obratnější model
- větší bezpečnost letu v turbulentním počasí
- pro začátečníka obtížnější řízení
- nemožnost pojíždění po zemi
Řízení modelu křidélky a výškovkou je typické pro menší motorové modely, házedla, rychlé elektry (hotlinery), svahové větroně, letadlůa pro kombat. Obecně pro stroje, u kterých se vyžaduje schopnost akrobatického letu.
Modely mají zpravidla menší vzepětí než modely řízené směrovkou.
Pro začínajícího pilota je let s modelem řízeným křidélky o něco obtížnější a nese s sebou možnost udělat závažnější chybu. Model je méně stabilní v přímém letu a průlet zatáčkou vyžaduje spolupráci obou rukou (křidélek a výškovky).
Konstrukce křídla vychází složitější a tím i o něco těžší. Výhodou je, že křidélky se dá dohnat malé zkroucení křídla.
Nepřítomnost ovládání směrovky samozřejmě vede k tomu, že s modelem nepůjdou létat akrobatické obraty vyžadující rotaci kolem svislé osy. Například souvrat. Vyšší příčná obratnost však umožňuje bezpečně létat v obtížnějších metorologických podmínkách.
Chybějící ovládání směrovky neumožňuje pojíždění po zemi.
Náhony kormidel z hlediska umístění serv
Náhony kormidel - jejich ovládání - lze provést mnoha různými způsoby. Každý ze způsobů má své výhody a nevýhody. Je třeba zvážit jaký způsob zvolit z hlediska velikosti modelu, jeho účelu, způsobu stavby atd. atd.
Serva blízko těžiště
Zásady
Výhody:
- není třeba instalovat prodlužovací kabely serv
- snadný přístup k servům
- je třeba řešit tuhost dlouhého náhonu od serva ke kormidlu
Ovládání kormidel servy umístěnými blízko těžiště - například v kabině nebo pod křídlem - je typické pro termické větroně, házedla, školní kluzáky, malé a střední motorové modely.
Hmotnost serva u takového modelu není zanedbatelná a umístění serva u ocasních ploch by znamenalo dovažovat jeho hmotnost nepoměrně větší hmotností v přídi letounu.
Ne nepodstatnou je také velikost serva. Do subtilního ocasu malého větroně se prostě serva nevejdou.