image

Kormidlastálý odkaz / permalink

30.06.2004

Náhony kormidelstálý odkaz / permalink

14.11.2004

Náhony kormidel - jejich ovládání - lze provést mnoha různými způsoby. Každý ze způsobů má své výhody a nevýhody. Je třeba zvážit jaký způsob zvolit z hlediska velikosti modelu, jeho účelu, způsobu stavby atd. atd.

Náhony kormidel z hlediska ovládaných funkcístálý odkaz / permalink

14.11.2004

Při konstruování modelu a při jeho stavbě je třeba rozhodnout, která kormidla budou ovládána a která ne. Ne vždy je výhodné ovládat všechny prvky, které má pohyblivé například předloha. Vždy je třeba dojít k nějakému kompromisu kvůli hmotnosti, prostorovým možnostem, komplikovanosti (jednoduché je spolehlivější) atp.

Ovládaná směrovka a výškovkastálý odkaz / permalink
14.11.2004

Stručně


Výhody:
 • jednodušší řízení pro začátečníka
 • jednoduchá lehká konstrukce křídla
 • nižší hmotnost
Nevýhody:
 • nemožnost zaletět výkrut
 • menší bezpečnost letu v turbulentním počasí

Řízení modelu směrovkou a výškovkou je typické pro termické větroně (zejména s dvojitým lomením křídla - tzv. "ušaté"), pro školní kluzáky a malé motorové modely.

Obratnost kolem svislé osy zajišťuje přiměřené Vzepětí křídla.

Pro začínajícího pilota je let s modelem řízeným směrovkou snadnější. Model je stabilnější v přímém letu a uvedení do zatáčky směrovkou je přirozenější než křidélky, které ve své podstatě vyžaduje spolupráci obou rukou (křidélek a výškovky) pro let v zatáčce.

image

image

Celá konstrukce vychází lehčí nebo minimálně jednodušší. Nevýhodou je, že křidélky se dá dohnat malé zkroucení křídla. To směrovkou moc nejde.

Nepřítomnost ovládání křidélek samozřejmě vede k tomu, že s modelem nepůjdou létat akrobatické obraty vyžadující rotaci kolem podélné osy. Také menší obratnost modelu kolem podélné osy neumožňuje bezpečně létat v turbulenci, kdy je model až obracen do nožového letu nebo dokonce na záda. To u modelu řízeného jen směrovkou může vést až ke katastrofě.

U malých motoráčků zejména hornoplošníků nemá valného smyslu instalovat ovládání křidélek.

Ovládaná křidélka a výškovkastálý odkaz / permalink
14.11.2004

Stručně


Výhody:
 • obratnější model
 • větší bezpečnost letu v turbulentním počasí
Nevýhody:
 • pro začátečníka obtížnější řízení
 • nemožnost pojíždění po zemi

Řízení modelu křidélky a výškovkou je typické pro menší motorové modely, házedla, rychlé elektry (hotlinery), svahové větroně, letadlůa pro kombat. Obecně pro stroje, u kterých se vyžaduje schopnost akrobatického letu.

Modely mají zpravidla menší vzepětí než modely řízené směrovkou.

Pro začínajícího pilota je let s modelem řízeným křidélky o něco obtížnější a nese s sebou možnost udělat závažnější chybu. Model je méně stabilní v přímém letu a průlet zatáčkou vyžaduje spolupráci obou rukou (křidélek a výškovky).

image

Konstrukce křídla vychází složitější a tím i o něco těžší. Výhodou je, že křidélky se dá dohnat malé zkroucení křídla.

Nepřítomnost ovládání směrovky samozřejmě vede k tomu, že s modelem nepůjdou létat akrobatické obraty vyžadující rotaci kolem svislé osy. Například souvrat. Vyšší příčná obratnost však umožňuje bezpečně létat v obtížnějších metorologických podmínkách.

Chybějící ovládání směrovky neumožňuje pojíždění po zemi.

Náhony kormidel z hlediska umístění servstálý odkaz / permalink

14.11.2004

Náhony kormidel - jejich ovládání - lze provést mnoha různými způsoby. Každý ze způsobů má své výhody a nevýhody. Je třeba zvážit jaký způsob zvolit z hlediska velikosti modelu, jeho účelu, způsobu stavby atd. atd.

Serva blízko těžištěstálý odkaz / permalink
14.11.2004

Zásady


Výhody:
 • není třeba instalovat prodlužovací kabely serv
 • snadný přístup k servům
Nevýhody:
 • je třeba řešit tuhost dlouhého náhonu od serva ke kormidlu

Ovládání kormidel servy umístěnými blízko těžiště - například v kabině nebo pod křídlem - je typické pro termické větroně, házedla, školní kluzáky, malé a střední motorové modely.

image

image

Hmotnost serva u takového modelu není zanedbatelná a umístění serva u ocasních ploch by znamenalo dovažovat jeho hmotnost nepoměrně větší hmotností v přídi letounu.

Ne nepodstatnou je také velikost serva. Do subtilního ocasu malého větroně se prostě serva nevejdou.

Závěsy kormidelstálý odkaz / permalink

30.06.2004

stálý odkaz / permalink

stálý odkaz / permalink