image

Technika používaná v maketách a polomaketách větroňů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.01.2008
Makety a polomakety větroňů jsou modely jako každé jiné. Při jejich vystrojování může novic v této kategorii trochu tápat. Aby se nemusel zdržovat prošlapáváním slepých uliček, budu zde zveřejňovat mezi větroňáři osvědčená řešení. image

Čím se vlastně modely - makety i polomakety větroňů od ostatních modelů liší?

Zpravidla bývají modely větší. To zmamená dlouhou kabeláž od přijímače k servům. K servům v křídlech, k servům v ocase.

S modely se létá ve velkých vzálenostech a ve velkých výškách. Není vzácností létání až 1.5 kilometru daleko a ve výškách přes 900 metrů. Použité rádio musí mít dostatečný dosah a musí být z tohoto důvodu také vhodně nainstalováno.

S modely se někdy povedou lety v trvání mnoha desítek minut ale i několika hodin. Během letového dne se běžně dají nalétat dvě hodiny. Akumulátory by měly tuto dobu s rezervou pokrýt.

Modely mívají složitou mechanizaci křídla. Znamená to hodně serv v křídle, potřebu dostatečného počtu kanálů pro jejich ovládání a vysílač by měl mít dostatečnou volnost v programování, aby vám nastavení ovládání klapek na křídle nedělalo problémy.

V neposlední řadě jsou velké větroně nákladné a tak možnost jejich havárie z nějaké malicherné technické příčiny by měla vyloučena.


Akumulátoryimage