image

Příslušenství stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.12.2003
K létání je třeba nejenom vlastní větroň.

Gumicuk stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.12.2003

Gumicuk je zařízení, které umožňuje dostat letadlo do vzduchu. Startovala se tak i skutečná letadla. Typický je u něj průběh síly, kdy zpočátku táhne největší silou, letadlu uděluje velké zrychlení a postupně tah slábne až táhne letadlo směrem dolů svojí vahou.

image Gumicuk se dá běžně koupit v modelářské prodejně. My máme gumicuk od fa Jiří Šmíd - Modelářské potřeby, typ Maxi. Stál asi 800 Kč a tvoří ho 30 m opředené gumy 7mm a 100 m silonu. Je vybaven kroužky na obou koncích a padáčkem. Jediné, co je třeba k němu dodat je nějaký kolík. Může to být i šroubovák, ale lepší je stanový kolík.

Gumicuk je namotaný na drátěném bubnu. Ta má nevýhodu v tom, že šňůru nelze z bubnu jednoduše odvíjet. Je výhodné gumicuk namotat na jiný buben s otvorem uprostřed, do kterého se dá při odvíjení zastrčit kolík. Odvíjení pak jde jako po másle.

v kostce

Gumicuk funguje dobře za přiměřeného větru. Na velké větroně se moc nehodí.

výhody:
  • levný
  • snadná přeprava
  • nepotřebuje prakticky údržbu
nevýhody:
  • pro větší větroně málo výkonný
  • za bezvětří nefunguje
  • tah nelze v průběhu vleku regulovat
Viz také
Start na gumicuku

Výběr gumicuku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

30.05.2012

Jak poznám gumicuk, který je vhodný právě pro moje letadlo? Jaký si mám koupit? Nebo jaký si mám vyrobit?

Výrobci gumicuků to mají za ta léta dobře vymyšlené a prodejci dobře značené. Prodávají několik velikostí gumicuků, které se liší průměrem gumy, délkou gumy a délkou vlasce. U každého gumicuku je uvedena velikost modelů, pro které je ta která velikost gumicuku vhodná.

  • "mini": pro modely do hmotnosti 500 g a rozpětí 1500 mm; 20 m opředené gumy průměr 4 mm, 100 m silonové šňůry
  • "standard": pro modely do hmotnosti 1200 g a rozpětí 2200 mm; 30 m opředené gumy průměr 6 mm, 100 m silonové šňůry
  • "maxi": pro modely do hmotnosti 1800 g a rozpětí 3000 mm; 30 m opředené gumy průměr 8 mm, 100 m silonové šňůry

Velikosti modelů na horní horní hranici udávané výrobcem gumicuku vytáhnout jdou, ale za bezvětří už to bývá problém. Gumicuk "maxi" tak spolehlivě i za bezvětří odstaruje model 1.2 kg těžký, ale dvoukilový už vytáhnete jen do malé výšky. Aby jste dosáhli pěkné výšky, musí foukat proti. Čím těžší model, tím musí být větší vítr. Nakonec zjistíte, že sice model vytáhnete vysoko, ale ve větru zrovna není žádná termika. Když vítr ustane, je termika, ale vy zase neodstartujete do dostatečné výšky. image

I na velkém gumicuku lze startovat menší modely, modely, pro které byste jinak museli kupovat menší gumicuk. Gumicuk ale nesmíte tolik "šponovat" a s výškovkou musíte pracovat jemněji. Jinak vám hrozí zlomení křídel, tzv. "zatleskání".

U celokompozitových modelů můžete plného natažení využít, ty to vydrží. U těch můžete využít možnost model před vrcholem dráhy z gumicuku vystřelit a získat tak větší výšku, než byste docílili delším vlekem. U malého modelu totiž začne těžká guma model stahovat dolů.

Gumicuk podomácku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.10.2004

V případě, že máte na gumicuk nějaký speciální požadavek, můžete si ho samozřejmě vyrobit i sami. Gumu i vlasec lze koupit samostatně. Protože za vlády komunistů nešlo hotový gumicuk koupit, museli jsme si vyrábět všechny gumicuky. Prošli jsme tak i mnohé slepé uličky. Na co si dát pozor?

Lepší je guma s kruhovým průřezem. Guma hranatého průřezu se snadněji v terénu zachytává od drny a trsy trávy, ale hlavně na hranách snadno vznikají poškození, která v důsledku vedou k přetržení gumy.

Lepší je použít gumu opletenou textilií. Ta gumu chrání a vymezuje maximální napnutí gumicuku. Ještě jsem neviděl, že by někdo přetrhl gumicuk z opředené gumy.

Pokud je gumicuk s holé gumy, nijak gumu nemažte. Jediným výsledkem bude, že se vám guma hrozně ušpiní.

Velkou pozornost věnujte napojení jednotlivých částí gumicuku. Nejde to udělat prostými uzly. Na vlasci běžný uzel nedrží a na gumě je uzel místo, kde se guma přetrhne. Prohlédněte si profi gumicuk. Vlasec s gumou se spojuje navázáním na kroužek na klíče. Pro gumicuky s hadicí nabízí Modell studio spojky pro navázání vlasce - "Hi start joiners set".

Guma, kterou použijete by měla mít dostatečnou pružnost. Například guma nařezaná z duše automobilu je nevhodná, protože gumicuk je hrozně "trvrdý" - k natažení je potřeba velká síla a gumicuk táhne hrozně krátkou dobu. Například opředené gumy, které se dají koupit třeba v Obi, Baumaxu a podobných obchodech v metráži nebo gumy z pavouků na přichycení věcí na zahrádku auta moc vhodné nejsou. Gumy jsou příliš tuhé.

Viz také

http://pampeliska.jinak.cz/articles.php?lng=cz&pg=419 -

Kotvení gumicuku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.11.2009

Gumicuk je třeba dobře ukotvit v zemi. Gumicuk se natahuje dost velkou silou a vytržení jeho kotvení znamená výpravu 150 m po louce tam a zase zpátky.

Používají se různé kolíky podle toho, v jakém, terénu se létá. Mě stačí větší šroubovák, nebo používám stanový kolík. Obojí drží v drnu trávy dostatečně.

Horší to je v půdě písčité nebo extra tvrdé. Tam si lze pomoci delšími kolíky:

image
zdroj: lh5.ggpht.com

Při zkoušení ukotvení gumicuku zkoušejte tah rovnoběžně se zemí. Netahejte za gumu směrem nahooru. Za prvé gumicuk tímto směrem při startu netáhne a za druhé riskujete zranění, kdyby vám guma kolík ze země vytáhla! Já sám jsem si kdysi označkoval čelo mei obočím stanovým kolíkem. image

Extrémně se startuje i na skalnaté půdě, kde nejde zatlouct žádný kolík. Tam se dá uvázat gumicuk smyčkou nějakého pásku kolem kamene nebo pahýlu křoví.

Gumicuk pro házedla stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.12.2003

Pro házedla hmotnosti kolem 250 g stačí podstatně slabší gumicuk než pro standardní velikosti větroňů o hmotnosti 1 - 1,5 kg.

Takový gumicuk se vyrábí z páskové gumy (značka TAN) široké 1/4" (6.4 mm). Guma má délku 8 m, silon 30 m. Guma se natahuje až na desetinásobek.

Krátký gumicuk stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2003

Pokud chodíte létat termiku i někam na svah nebo pokud potřebujete na svahu startovat větší větroň a nejste schopni větroň bezpečně hodit nebo hodit do dostatečné výšky, je dobré mít krátký gumicuk.

My používáme gumicuk s přibližně 10 m gumy a asi 30 m silonu. Celková délka napnutého gumicuku vychází z toho, jak veliký prostor na kopci máte k dispozici. Je-li místa málo, je na místě použít gumicuk ještě kratší. Lepší je zkracovat délku silonu.

Ve světě stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2003

Anglicky se gumicuku říká hi-start. Kratším gumicukům up-start a zip-start.

Typické parametry

typ délka gumy [m] délka šňůry [m] použití
hi-start 30 120 start na louce, běžné větroně
up-start 15 60 start házedla
zip-start 3 6 start házedla, start ve stísněných prostorách

Poznámky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2003
Létání na gumicuku je popsáno na stránce Start na gumicuku. Gumicuk je výhodnější na cívku namotávat od konce s gumou tak, aby na vrchu byl konec s padáčkem. Snadněji pak gumicuk instalujete do terénu. Od místa startu odkrokujete přibližně vzdálenost, na jakou gumicuk napínáte. Zde začnete odvíjet gumicuk z cívky až dojdete na konec, kde gumicuk zapíchnete. U naopak namotaného gumicuku musíte v terénu odhadnout jak délku napnutí tak délku vlastního gumicuku.
Poznámka: Pokud se vám nezobrazují některé obrázky na této stránce, nepoužíváte pravděpodobně prohlížeč s podporou SVG grafiky. Pro řešení tohoto problému se prosím podívejte na stránku Nezobrazují se mi obrázky SVG.

Vlekací háčekimage následující stránka