image

Létání v síti VATSIM stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.04.2005

Síť VATSIM - Virtual Air Traffic Simulation umožňuje létát s Flight Simulator létat společně s dalšími piloty v prostředí věrně simulujícím realitu. Piloti vidí letadla ostatních a provoz řídí řídící létání, kteří sledují letadla na obrazovkách radarů. Podle skutečných leteckých map, po reálných tratích.

Co tu najdete

Jak se připojit? 

VATSIM poprvé stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.04.2005

Dnes večer se poprvé připojuji úspěšně do sítě VATSIM. Překonal jsem nástrahy registrace, instalace jednotlivých součástí a jejich nastavení a kolem osmé večer jsem poprvé zaslechl hlas řídícího létání ve Vídni.

Přestěhoval jsem se hned na stojánku vídeňského letiště, ale k mému zklamání jsem kolem sebe neviděl žádná letadla. Jen prázdné letiště. Slyšel jsem korespondenci řídícího létání s nějakým letadlem, ale zvuk byl tak hrozný, že bylo rozumět každému desátému slovu.

Za chvíli však kolem mě začaly naskakovat letouny jeden za druhým a na obrazovce radaru se objevilo několik letů. Provoz teprve začínal. Pro mě ale byly zajímavé jen lety, jejichž piloti komunikovali psaným textem. Mluvené slovo bylo pro mě opravdu nesrozumitelné. Ladím věž letiště Praha Ruzyně, kde ožilo místo řídícího létání a své letadlo stěhuji na stojánku pražského letiště. Zde je zpočátku také mrtvo, ale za chvilku je provoz docela hustý.

Volám syna a předvádím mu svoji úspěšnou instalaci připojení k VATSIM. Tomu se to ale moc zajímavé nezdá. Zvuk se mu nelíbí. Po dlouhém bádání jsem přišel na to, že když vypnu zvuk Flight Simulatoru, tak je najednou radiokorespondenci rozumět perfektně. Ukazuji to synovi, toho to hned zaujalo a tak se hned domlouváme na pokusu, že požádáme o VFR let do Mostu.

Syn obstarává radiokorespondenci, já řídím. Hlásíme se řídícímu. Ten s námi komunikuje česky a mezi řádky radiokorespondence nám dává i stručné rady, jak to má správně být.

Let proběhl v pořádku. Odstartovali jsme, v povolené výšce jsme odletěli z řízeného prostoru letiště, doletěli do Mostu a zde v pořádku přistáli.

Mě to stačilo. Pro mě to byla zkouška funkčnosti připojení k VATSIM. Na hodinách 23:30. Pro dnešek bych skončil.

Ne tak synátor: "Tak šup. Zpátky na Ruzyň! Vyber pořádné letadlo - B737. Letíme do Brna".

Stěhujeme se tedy na starou Ruzyni - Apron South. Volíme Boeing 737, vypínáme motory a žádáme o povolení IFR letu do Brna

LKTP1 request to LKTB IFR

Ozývá se nám řídící, ale dostáváme vynadáno, že nemáme odpovídač "standby". Horečně hledáme, kde se to dá na odpovídači nastavit, až ná řídící netrpělivě radí, kde se o tom něco dočteme. My už mezitím víme jak na to. Odpovídač je správně nastaven, ale letový plán, který řídící vidí je ten do Mostu. Vyplňujeme tedy v rychlosti letový plán nový. Ten má sice nějaké mouchy, ale je řídícím přijat. Daší dotaz řídícího: "Máte mapy?". Koukáme na sebe. Kde jsou? V tašce ve sklepě. Metelím dolů do sklepa a za minutu už listujeme v papírech a hledáme mapu s odletovými tratěmi z Prahy. Máme však jen papy pro dráhu 24. Ale dnes se létá (stejně jako ve skutečnosti) z dráhy 13.

Musíme tedy letět bez map. Řídící nám mimo vlastní korespondenci dává rady:

COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, takze jedeme
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, nejdrive tzv. init. contact
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, ohlasis mi volacku, typ letadla stojanku a info M nebo QNH
COMM1> LOCAL : LKTP1 je B 737, Apron south, qnh 1016

LKAA_V_CTR je řídící, LOCAL jsme my.

COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, Good ev., QNH correct,
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, jeste napis ze zadas cld to LKTB ( Clearence to Brno )
COMM1> LOCAL : LKTP1 request clearance to LKTB, IFR.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, Startup approved , ready to copy ?
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, ready to copy znamená , jestli na tebe mohu vychrlit povoleni, jestli jsi pripraven
COMM1> LOCAL : LKTP1, roger, ready to copy.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, nerikej moc roger, staci ready v tomto pripade
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, Pragha radar , cleared to Brno turany, via radar departure RWY13, squawk
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, 1440

Samozřejmě řídící má mimo nás na starosti i jiné lety, a tok si představte mezi uvedenými řádky korespondenci s jinými letouny.

COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, toto je nutne zopakovat ( lze trochy zkratit
COMM1> LOCAL : LKTP1, cleared LKTB, rwy 13, squawk 1440.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, readback correct
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, call me ,. when ready to taxi
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, pripominam , ze mas povoleno nahozeni motoru a na jihu se nedava push
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, ted je na to be se ozvat pro pojizdeni
COMM1> LOCAL : LKTP1, ready to taxi.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, taxi via P,L,F to h/p F RWY13
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, opet nutno zopkaovat
COMM1> LOCAL : Taxi to hp F runway 13 via taxiway P, L, F, LKTP1.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, po celou dobu , co jsi na zemi bys mel mit SquawkStandby
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, jo, tak
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, :)
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, line up RWY13, report ready for dep
COMM1> LOCAL : Request backtrack rwy 13, LKTP1.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, proc ?
COMM1> LOCAL : Potrebujeme delsi drahu kvuli hmotnosti, LKTP1.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, rgr, so taxi RWY13 and backtrack
COMM1> LOCAL : Roger, backtrack rwy 13, LKTP1.
COMM1> LOCAL : Lineup rwy 13, ready for depatrure, LKTP1.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, rwy13, wind 170/7, cleared for t/o , after dep. initially climb 5000ft , maintain RWY heading
COMM1> LOCAL : Cleared for takeoff, rwy 13, LKTP1.
COMM1> LOCAL :
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, squawk C

Dávám 5 stupňů klapky, přidávám plyn a rozjíždím se po dráze 13. Při 160 zvedám přitažením nos letadla. Ale co to. Letadlo už jede 200, ale příď letadla se ani nehne. Zkouším přetrimovat na těžký na ocas, kontroluji, zda nemám vytažené spojlery. Kapitán na mě řve: "Zvedni to, zvedni to. To bude ostuda!"

A byla. Konec dráhy se přiblížíl během několika vteřin. Za koncem dráhy jsme urazili podvozky a skončili v hlíně. Tisíckrát jsem s tím Boeingem letěl ...

COMM1> LOCAL : May day....
COMM1> LOCAL : Tak znovu, druhy pilot to zapichl za 13.
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, Tak to ne , to uz nevydrzim
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, Praha zavira
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, dekujeme za aktivitu a koncime :)))
COMM1> LOCAL : Diky, dobrou noc a naslyšenou, LKTP1
COMM1> LKAA_V_CTR : LKTP1, jo, ok, taky dik, dobrou noc

Dobrou noc.

VATSIM podruhé stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.04.2005

Odpoledne cestou z práce spěchám pro sluchátka s mikrofonem. Po šesté už ladím Stockholm, kde už je obsazená pozice řídícího létání a zkouším rady k nastavení zvuku, které jsem obdržel na !href d_satcocz error:SUBJECT not found!. Už první rada zabírá a já slyším čistě motory svého letadla i radiokorespondenci. Těším se až ožije Praha Ruzyně.

v 19:45 naskakuje v okně ATC Praha Ruzyně a já mohu celé dvě hodiny z Apron South sledovat cvrkot na letišti. Později večer jsou obsazena dokonce dvě stanoviště: CTR a TOWER. Během poslouchání si pilně tisknu mapy odletových tras, letových cest a mapu letiště v Brně.

Kolem jedenácté si dodávám odvahy, nasazuji sluchátka a zkouším rádiové spojení s věží. Vše je bez problémů, jen já sebe slyším hodně podivně (později jsem zjistil, že nablblé softvéry přidaly mému hlasu nějaký efekt - echo). Věž je však spokojená.

Podávám letový plán do Brna s Boeing 737 a žádám o povolení letu.

Řídící se mnou komunikuje česky - možná to trochu zjednodušuje situaci. Jsem nervózní a když dostávám povolení k pojíždění, mám problém se najít. Přitom Ruzyni znám jak své boty. Také začnu místo Ruzyně Tower/věž říkat Praha Tower/věž, za což jsem hned od řídícího na CTR oprávněně pokárán.

Dostal jsem povolení na vyčkávací 31 a počítám s tím, že si před vstupem na dráhu ještě stačím naladit rádio, abych dobře naletěl odletovou trasu VOZ 3B. Věž mi však nedá odpočinout, protože jen co dojedu k dráze, dostávám povolení ke vstupu na dráhu a ke startu. Pomáhám si tedy v nouzi GPS-kou a otáčím podle v GPS dobře viditelných hranic prostorů.

Po startu se hlásím Ruzyně Radar. Řídící záhy přechází z angličtiny na češtinu, zřejmě proto, protože mi trvá dlouho, než zopakuji jeho pokyny. Let už je pro mě poměrně jednoduchý. Opakuji po řídícím změny kurzů a letových hladin a nastavuji je na autopilotu. Potom chvilku nuda, ale potom to jde ráz naráz, protože dostávám poky před Brnem klesat a já musím použít i spojlery, abych to stihl. Zapomněl jsem přitom snížit rychlost na předepsaných 250, ale řídící si to pohlídal.

Nepřipraven lovím, zda má Dráha 10 v Brně ILS, ale už na to není čas. VOR BNO mám naladěný už z dálky a tak se celkem snadno rovnám do osy dráhy.

Najednou se zase objeví problém s joystickem. začne se mi chaoticky zasouvat/vysunovat podvozek i klapky a já nejsem schopen udržet rychlost. Nejdříve myslím na opakování přiblížení, ale joystick a letadlo si dělá pořád co chce. Vzdávám to, děkuji řídícímu za spolupráci a končím.

Super zážitek! Je to něco úplně jiného, než komunikace s řídícím pomocí čísel voleb menu vždy předem připraveného. Jako závažný problém se ukazuje organizace potřebných papírů. Na stůl, na kterém stojí dva velké monitory se už nic nevejde a na klíně víc než jeden neudržím.


zpátky na: Společné létání │ dál: VATSIM na Internetu


přehled kapitol:

  1. Společné létání
  2. Létání v síti VATSIM
  3. VATSIM na Internetu
  4. IVAO

(zveřejněno v rubrice Virtuální létání | Společné létání)