¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Teplice a já

Město Teplice

Výlet na hvězdárnu na planetystálý odkaz / permalink

17.03.2004

Dnes jsem se v Lidových novinách dočetl, že začíná období současné viditelnosti několika planet. Prohlížím si obrázek v novinách a koukám na oblohu skrz balkonové dveře. V novinách Orion - na obloze Orion jak vyšitý, v novinách planety - na obloze planety. Domácí triedr však neposkytuje o moc lepší obraz než mé oko a tak mě hned napadá: máme přece hvězdárnu! Tak jsem se sbalil a vyrazil směr Písečák. A jak jsem dopadl?

Auto jsem nechal u tenisových kurtů. Dál byla cesta docela dobrodružná. Tma jak v pytli a cesta po staré betonové cestě plná nástrah. Ale cestou mě povzbuzovala otevřená a otáčející se kupole hvězdárny a krásně čistá obloha.

Když jsem ve tmě doklopýtal k hvězdárně, zjistil jsem, že jsem jediný blázen, který šel pěšky. Na plácku před hvězdárnou stálo 5 aut a u branky stepovalo asi 10 lidí. Někdo říkal, že pozorování bude od 20:00. Během půlhodinky čekání bylo z kopule slyšet nějaké povídání v němčině a kopule se otáčela přesně za planetami na obloze. V 8:00 se všichni postavili k brance. 8:01 - nic, 8:02 - nic. Přítomní začali reptat. V 8:05 jeden z nás vytáčí číslo hvězdárny a dožaduje se vstupu. Ale dozvídám se, že se dovolal do planetária a že pozorování oblohy je jen v sobotu! Za neustálého reptání se rozcházíme a všichni připomínají, že na sobotu je předpovídáno špatné počasí.

Doma koukám na stránky hvězdárny a dozvídám se, že pozorování je možné i mimo sobotu, ale je třeba dohodnout návštěvu alespoň 10 lidí a 2 dny předem. Jak to mám udělat a jak mám předpovědět to počasí mi moc jasné není. Kolik asi přispívám na hvězdárnu ze svých daní? Na stránkách www.teplice.cz jsem se to nedozvěděl :-(

(zveřejněno na stránce Teplice a já)

print tisk