¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Proč vyosení motoru? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.05.2011

? Mám opravdu dilema. Nevím zda dělám dobře, když vyosuji motor u modelů letadel doleva.

Měl jsem dojem, že když se mi motor točí doprava, tak abych eliminoval kroutící moment motoru, tak musím motor vyosit proti otáčení, tedy doleva. Jestli jsem se zmýlil, tak je velké štěstí, že jsem žádný z modelů ještě nerozbil. Prosím o radu.

O< Když je motor nevhodně vyosen, není to na rozbití modelu. Jen se s ním létá méně příjemně, než s modelem, kde je vše správně sladěno. Model nelétá sám rovně.

Teď k vašemu zdůvodnění. Motor se točí doleva a reakční moment se snaží otočit modelem kolem jeho osy doprava. To ale při pohledu zepředu! My ale zpravidla létáme čumákem dopředu image a když se na to podíváte zezadu od ocasu modelu, uvidíte, že reakční moment se snaží naklonit model do levého náklonu a tedy do zatáčky doleva. Vyosení by mělo tedy být doprava.

Raakční moment je ale podružný, vůči jiným silám malý. Podstatnější je, že točící se vrtule stáčí proud vzduchu za sebou do spirály, vzduch tlačený vrtulí podél trupu dozadu se pohybuje po spirále po celé délce trupu a to způsobuje nesymetrické ofukování ocasních ploch. Směrovka tak tlačí letadlo do levé zatáčky. Dá se to kompenzovat:

  • vyosením motoru doprava
  • vyosenín celé kýlovky
  • mixem směrovky s plynem

Vyosení motoru se nenastavuje nějak univerzálně pro všechny modely. Je třeba na správné vyosení přijít zalétávacími lety, kdy se pozoruje chování modelu při letu na plný plyn a vyosení se postupně upravuje. Konstruktéři stavebnic už za vás tuto práci udělali a vyosení motoru předepisují na plánku. Ale kyž dáte do modelu motor třeba s dvojnásobným výkonem, než byl konstruktérem předepsán, budete si muset vyosení zalétáváním zjistit sami.

(zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi)