¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Teplice a já

Město Teplice

Na Milešovku na svítánístálý odkaz / permalink

28.12.2006

Dlouhé roky lákám kamarády na raní výstup na Milešovku na svítání. Vždycky mě poslali do paďous, že přeci nebudou tak brzy vstávat. Ani můj argument, že v zimě svítá pozdě a tedy se nemusí vstávat tak brzy, nikdy nezabral. Až letos! Standa se nechal ukecat a že půjde i s dětmi. Já jsem ukecal ještě syna. Naplánovali jsme si akci někdy po Vánocích. Asi zabralo, že svítá opravdu až někdy kolem osmé.

Standa nakonec přesunul termín až na sobotu, ale to už zase můj syn měl jiné plány. A tak jsem se rozhodl, že ve čtvrtek půjdu se synem a v sobotu se Standou a jeho dětmi. V šest jsme vstali, zabalili bágly, nasnídali se. Já přibalil foťáky a kameru. V půl sedmé už jsme frčeli v autě směr Středohoří.

image

Doma jsem ještě koukal na počasí na internetu. Meteostanice na Milešovce hlásí z 5:00 jasno, oblačnost 0/8. To vypadá nadějně.

Z Teplic je to pod Milešovku do Bílky kousek. Asi sedmnáct osmnáct kilometrů. V 6:50 už vylézáme do černočerné noci a stoupáme po silničce k úpatí Milešovky.

Postupně se v té tmě rozkoukáváme. Kraj okolo je pokrytý jinovatkou, je kousek pod nulou a nefouká. Nad námi je příkrov mlhy. Dohlednost je stovky metrů.

Syn mě nešetří. Nahoru to bereme ve vysokém tempu a bez zastávky. Stoupání je dost strmé, ale cesta neklouže. Nahoře jsme za 25 minut! Cestou na dvou místech váháme, ale moje paměť dobře napovídá, kudy vede správná cesta. Jinak bychom byli nahraní. V té tmě není bez baterky podznat, jakou barvu turistické značky vlastně mají. Milešovka je ale "povinný" rodinný každoroční turistický cíl a tak víme kudy.

image

Svítá v osm hodin a tak máme plno času. Jsme zpocení a i když prakticky nefouká, začíná nám být zima. Já mám naštěstí ještě v ruksaku svetr. Dlouhou chvíli si krátím poslechem rádiového provozu na Ruzyni a plkání radioamatérů na 144 MHz. Mimo nás dvou je tady i manželský pár z Německa a ještě jeden maník. Čekáme.

image

V osm hodin se nekoná žádné svítání. Jen se postupně projasní mlha okolo nás. V 8:10 balíme a sestupujeme dolů. Zmrzlí a trochu zklamaní.

image

(zveřejněno na stránce Teplice a já)

print tisk