¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Klíštěstálý odkaz / permalink

22.04.2021

Večer jsem byl lítat na louce, teplota spadla během chvilky pod deset stupňů, po půlhodině na větru jsem byl zmrzlý na kost. Teď ráno jsem na noze našel zakouslé klíště. To mě trochu zaskočilo, na klíšťata jsem zvyklý až když je venku tepleji, v létě!

image

Mám za sebou už dvě léčení boreliozy antibiotiky, v obou případech to byla nepříjemná záležitost, která mě odstavila na několik týdnů z běžného životního rytmu. Když si člověk něco o tom přečte třeba tady: zdravi.euro.cz , tak začne být opatrnější.

Klíšťat je tady u nás hodně, v létě zaznamenám na těle třeba pět klíšťat. Zkoušel jsem různé repelenty, nepřipadá mi, že by mi to pomohlo. Pomůže prohlídka celého těla po příchodu domů a nepoužívání oblečení více dní. Stalo se mi, že se do mě zakouslo klíště, které čekalo dva tři dny v hromadě oblečení přehozeného doma přes židli. Trička tedy netahám několik dní, kalhoty je třeba vyklepat.

Mám vypozorováno, že se místa, kam chodím létat, liší pravděpodobností, zda si odtamtud donesu klíště. Jsou to i sousedící louky. Našel jsem i mapu: http://web.natur.cuni.cz/gis/klistata/mapa.html Když na ni koukám, chápu už, proč se kamarád ze "sousední" vesnice diví mým vyprávěnkám o tom, kolik jsem na sobě našel klíšťat. Oni jsou na opačné straně hor a zatím, co u nás je na mapě předposlední nejvyšší stupeň nebezpečnosti klíšťat, u nich je nula.

Ode dneška si posouvám úkol prohlédnout se po příchodu z létání, zda na sobě nemám klíště, z června na duben!

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk