image

Moje zkušenosti s různými servy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.09.2003

Provozuji různé typy serv:

Hitec HS-55 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.10.2006

Jsou to moje první miniaturní serva. Mám je v modelu Ocelot a i při razantním létání spolehlivě stačí na ovládání kormidel.

Stručně
Ze třech serv u dvou zlobil potenciometr. Dá se to opravit, ale znamená to servo vymontovat, rozebrat, vyčistit, smontovat a vrátit do modelu.

Co mě však zlobilo a zlobí je potenciometr serva. První závada se projevila během letu, kdy jedno křidélko přestalo reagovat a po přistání jsem zjistil, že se jen chvěje kolem neutrálu a reaguje jen na plnou a časově dostatečně dlouhou výchylku kniplu. Doma jsom ho rozebral, vyčistil dráhu potenciometru a od té doby servo zase slouží.

Podruhé se stejná závada projevila na servu výškovky, když jsem sundal eroplán po dlouhé nečinnosti ze skříně. Tentokrát stačilo prohnat servo mnohokrát sem a tam a dalo si říci.

Dalším problémem je subtilnost páky serva. Je to snadno zranitelná část. Je pravda, že zlomení páky ochrání převody serva, ale k některá poškozením páky serva došlo na můj vkus příliš snadno. Viz Znovu s Ocelotem.

Hitec HS-300 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2003

Servo standardní velikosti pro běžné použití. Létal jsem s nimi v EPP samokřídle Tornádo. Bez problémů.

Hitec HS-475HB stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2003

Serva standardní velikosti s větším kroutícím momentem. Pořídil jsem si je pro pohon vztlakových klapek v modelu LF-107 Luňák 4m. Důvodem byl jejich větší kroutící moment.

Hitec HS-125MG stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2003

Plochá serva. Pořídil jsem si je pro pohon křidélek v modelu LF-107 Luňák 4m. Důvodem byla jejich velmi malá šířka.

Hitec HS-700BB stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2003

Jsou to moje první obří serva. Pořídil jsem si je pro pohon výškovky a směrovky v modelu LF-107 Luňák 4m. Důvodem byla jejich robustnost a větší kroutící moment.

Změřil jsem si orientačně proudový odběr serva. Naměřil jsem 0.3 až 0.5 A.

Hitec HS-635HB stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.07.2006

Serva Hitec HS-635HB jsem pořídil na konci roku 2004 do motoráku 2 m třídy Extra 300S. Jde o serva standardní velikosti s velkým kroutícím momentem.

image

Serva fungují bez problémů. Jen jediné záhadně odešlo. Po havárii, kdy jsem při vybírání střemhlavého letu zavadil o lebedu a model skončil s poměrně malým poškozením na zádech na zemi (uražený podvozek, vrtule a pomačkaný motorový překryt), chodilo směrovkové servo jen na jednu stranu.

Po rozebrání jsem nenašel žádné poškození převodů ani jinou mechanickou závadu. Zřejmě došlo k přetížení elektroniky serva. Servo jsem nahradil jiným.

Už druhé! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
26.05.2009

Servo odešlo asi podobně jako předchozí kousek. Asi odešlo při tvrdém přistání a já si toho nevšimnul. Nebo odešlo jen tak během sestavování modelu na stojánce, ale to je nepravděpodobné. Chodí jen na jednu stranu.

Obě serva odešla ve stejném modelu. Jediná zvláštnost je napájení pětičlánkem.

Nejsem sám stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
05.08.2009

Podle informací od dalších majitelů serv Hitec HS-635HB nejsem sám, komu tato serva odešla.

Sevozesilovač prý odchází bez nějaké zjevné příčiny.

TP995MG stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.08.2006

Serva jsem pořídil na vztlakové klapky velkého větroně, kde potřebuji velkou přídržnou sílu. Klapky jsou rozměrné a vychylují se ve velkém úhlu.

Při prohlížení do adresáře nově zařazených stránek jsem narazil na stránce MontyModel Group na 13 kg servo TP-995MG/BB. Měl jsem původně vybraná serva Hitec HS-755 HB, ale příznivá cena serva (690 Kč) a uváděné parametry - stejné jako u Hitecu - mě přesvědčily, že bych to mohl zkusit s jinou značkou. Servo je navíc digitální a to dává předpoklad, že schopnost držet klapku v dané pozici bude lepší než u analogu.

image

Jedno ze serv jsem neplánovaně použil jako náhradní díl - viz Skok po dlouhé době . Nahradil jsem s ním směrovkové servo Hitec HS-635HB u Extry. Servo má stejné rozměry jako servo Hitec, takže záměna serv je bez problémů. Jen páky jsou nezáměnné. Páka z Hitecu má menší tisícihran než je na tomto servu. K servu jsou ale dodávány pěkné velké bytelné páky.

Servo má při napájení 6 V tah 13 kg a na směrovku takto velkého modelu je zbytečně silné, ale při té ceně není co řešit. Směrovka běhá přesně a během létání se nevyskytl žádný problém. Servo vymezuje vůli a hysterezi v náhonu kormidla drobným překmitem koncové polohy. Za letu jsem nepozoroval žádné projevy tohoto drobného pohybu.

Ještě se podívám na jeho spotřebu. Rychlost s jakou servo běhá a jeho síla určitě nebudou zadarmo.

Škoda, že jsom o servu nevěděl dříve. Koupil bych ho na vypínání závěsu. Ušetřil bych 500 korun a ještě bych měl na závěsu rezervu síly. A určitě to je pro mě zajímavá varianta pro směrovku a výškovku velkého větroně.

Jediné, na co si budu muset zvyknout jsou zvuky, které servo v klidu vydává. Hraje jako trolejbus. Ale to je vlastnost asi všech digitálů.

Příspěvek do diskuze stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
26.09.2006

Kolem serva TP995MG od MontyModel Group se strhla diskuze na téma jeho regulačního algoritmu.

Mám to servo na směrovce 2m 6.5 kg motoráka a zatím spokojenost. Mám dvě a původně měla obě přijít do vztlaků velkého větroně, kde potřebuji velkou sílu. Nakonec ale jedno skončilo v motoráku jako náhradní díl.

To servo při zastavení z rychlého přeběhu kolem koncové polohy opravdu zakmitá, ale mě to nikde nevadí. Když trhnu prudce směrovkou do krajní polohy, tak směrovka (15cm hluboká) na konci kmitne o cca 3-4 mm, ale jen při velkém pohybu. Při normálním pohybu jede servo plynule. Nelítám 3D, ale když vidím, jak se velká kormidla 3D letadel v silném proudu vzduchu chvějí kolem nastavené polohy, tak mi to zachvění od serva a to jenom při rychlém přeběhu o velký úhel přijde nepodstatné. Ale nelítám to a nevyzkoušel jsem to.

Udělal jsem malé video: servo_show_1.avi.

V první části jsou vidět rychlé přeběhy. To zakmitnutí je na konci páky tak o průměr dírky v páce. V druhé části jsou vidět plynulé pohyby bez zákmitu.

Mě přesvědčila cena za kterou mám sílu. Pro mé účely to vyhovuje. Životnost se teprve ukáže.

Servo TP995MG pro vypínámí závěsu pro vlek stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
13.05.2008

Servo TP995MG od MontyModel Group jsem použil také pro vypínání závěsu vlečného lanka u větroně Long Fox Pinocchio.

image

Servo vypíná spolehlivě 7 kg větroň i ve visu za vlečnou. Servo by jistě šlo použít slabší, ale vzhledem k příznivé ceně a mým dobrým zkušenostem s tímto typem nebylo co řešit. Síla "navíc" je pro mě vítanou rezervou a dává mi klid při létání, že vždy mohu spolehlivě vypnout a odpoutat se od vlečné.

TowerPro SG-90  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.10.2006

Serva jsem pořídil do mojí první elektry, Objevil jsem je na stránkách MontyModel Group. Cena stejná (cca) jako Hitec HS-55, ale slibované lepší parametry.

Servo je prakticky stejně těžké jako HS-55 a při prvním pohledu vypadá jako totožné servo. Ale jen na první pohled. Když se položí vedle sebe, je vidět, že jde o různá serva. Výstupní páka je o dost robustnější a splní-li se chvála dovozce na kvalitu potenciometru, co si víc přát.

Výstupní tisícihran je jiný než u serv Hitec.

TowerPro SG-90 v házedle  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
10.12.2007

Dalším modelem, kde jsem tato serva od firmy MontyModel Group použil je házedlo Long Shot.

Po jedné sezóně intezivního létání jsem se servy spokojen. Stále jako nová. Žádné problémy. A to jsem je trápil třeba i taháním modelu z větví stromů, kdy šla serva po vybití zdrojů hodně za roh a při protahování modelu větvemi se kormidla dostávala násilím do opačných krajních poloh.

E-flite S75 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.01.2008

Serva jsem pořídil do větroně Siesta na doporučení pana Řípy. Cena 300 Kč.

Stručně
napětí: 4.8 - 5.3 V
rychlost: 0.12 sec/60 st.
tah: 1.17 kg/xm
hmotnost: 7.5 g
rozměry: 23 x 12 x 24 mm

Na nějaké hodnocení je zatím brtzy.

Co píšou jiní stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.04.2009

Co o servech píšou jiní?

Vít Klabačka
Daniel Trochta - přehled serv používaný v házedlech 2008/2009

Viz také

Serva
Postupy