image

Sony a6000 s objektivy jiných značek, staré objektivystálý odkaz / permalink

20.08.2017

Zajímavou možností u fotoaparátů Sony NEX byla od začátku produkce této řady možnost nasadit na fotoaparát staré manuální objektivy. Stačí k tomu levná redukce. Některé zajímavé objektivy lze pořídit v bazarech za málo peněz.

image

Objektivy, které dříve stály třeba třetinu ročního platu, lze dnes pořídit třeba za tisícovku, zajímavé jsou i objektivy, se kterými jsme se dříve běžně setkávali na celkem běžných fotoaparátech. Ta stará skla jsou mnohdy opticky kvalitní, nebo mají nějaké specifické podání obrazu, fotografie jimi pořízené mají něco do sebe. Zdánlivou nevýhodou se může zdát, že objektivy nekomunikují s tělem fotoaprátu tak, jak jsme dnes běžně zvyklí, protože neobsahují žádnou elektroniku, jsou čistě mechanické a vše je třeba nastavit ručně, neautomaticky. Ale to je jen zdánlivá nevýhoda. I při ručním nastavování lze s těmito skly pořizovat krásné fotografie. Dokonce se s těmito objektivy dá i dobře filmovat.

Objektivy se nasazují na redukční kroužky, které mají na jedné straně bajonet Sony E a na druhé straně bajonet či závit podle objektivu, který chcete připojit. Canon FD, M42 atp. Redukce se dají pořídit z Číny za zhruba 300 Kč, u prodejců u nás za přibližně dvojnásobek.

Já jsem jako první objektiv pořídil Canon FD 50mm / f1.4 a je doteď mým nejoblíbenějším z řady manuálních objektivů, které jsem si postupně koupil. Mimo jiné jsem pořízením tohoto skla získal díky jeho světelnosti objektiv, se kterým mohu filmovat skoro za tmy. Je to tak pro mě nejen libůstka k fotografování, ale i praktický nástroj pro filmování, který bych jinak pořizoval za velké peníze.

Jiným případem je pořízení nějakého teleobjektivu. Já jsem koupil Canon FD 70-210mm / f4, se kterým jsem získal možnost pracovat s dlouhými ohnisky za pár peněz, ale hodí se to jen pro opravdu statické situace. Zaostřit ručně ve zlomku vteřiny je často věc náhody, s produktivitou práce s moderním objektivem s automatickým ostřením se to nedá srovnávat. Když je ale čas na zaostření, dají se dělat pěkné fotky.

Pořízení takového starého manuálního objektivu mohu než doporučit - a týká se to nejen řady NEX, ale i následníků Sony a5000, a6000 a dalších. Naučíte se nastavovat expozici, naučíte se pracovat se světlem, barvami. Nedokonalost a i chyby objektivů vás naučí vyhledávat nové neokoukané motivy.

Některé straré objektivy už začínají být sběratelskými kousky a tak jsou po několika letech trochu dražší. I zájem způsobený majiteli digitálů k tomu nemalou měrou přispěl.


zpátky na: Paměťové karty k Sony a6000 │ dál: Canon FD 50mm / f1.4


přehled kapitol:

 1. Sony a6000
 2. Paměťové karty k Sony a6000
 3. Sony a6000 s objektivy jiných značek, staré objektivy
 4. Canon FD 50mm / f1.4
 5. Sigma 19 mm f/2,8 DN Art
 6. Skla k Sony a6000
 7. FE 70-200 mm F4 G OSS
 8. Helios 44-2 58/2
 9. Samyang 8 mm f/2,8 UMC Fish-eye
 10. Natáčení videa
 11. Firmware
 12. Příslušenství
 13. Sony a6000 - užitečné zdroje
 14. Sony a6000 - Zhodnocení

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Sony a6000)