image

Výuka létání

Vžité omylystálý odkaz / permalink

09.01.2006

Od zájemců o létání s rádiem řízenými modely lze často slýchat názory a úsudky, které jsou mylné a vedou nováčka zbytečně do slepých uliček.

Je to pochopitelné a přirozené. Některé věci si člověk musí ověřit na vlastní kůži. Abyste neplýtvali zbytečně energií, uvedu zde některé.

Budu létat na zahradě za domemstálý odkaz / permalink

09.01.2006

Jednoduchá úvaha: modeláři létají s velkými modely a musí tudíž chodit létat na modelářské letiště => já si tedy pořídím malý model a budu moci létat na zahradě za domem.

Omyl. Malý model bývá dost rychlý a pro začátečníka jsou požadavky na jeho řízení dost náročné. Otočit se s takovým modelem někde na zahradě v prostoru 10 x 20 m nebo 20 x 40 m je opravdu oříšek. Zpočátku je problém udržet model ve vzduchu a přistát s ním. Někde! 100 x 100 m není pro začátečníka žádný velký prostor.

Na zahradě za domem

Ono to na té zahradě jde:

Honza Votava nám to názorně předvádí dokonce i ve větru. Háček je ale v tom, že se to už musí sakra umět a taky na to musí být vhodný model!

Chci si to osahat a tak koupím superlevný čínský setstálý odkaz / permalink

22.01.2006

Jednoduchá úvaha: Nevím, zda mě to vůbec bude bavit, koupím si tedy něco hodně levného, aby mě potom nemrzelo, když to odložím do kouta.

Omyl. Malé rádiem řízené modely prodává opravdu kde kdo. Ale jen málo z nich je kvalitních a málo z nich se hodí pro úplné začátky. Nevhodné letové vlastnosti a malá bytelnost těchto modelů vedou převážně k tomu, že se po několika letech - tedy přesněji hodech a pádech něco ulomí a model jde opravdu do kouta. A zájemce o létání s rádiem řízenými modely ani neměl možnost si to opravdu vyzkoušet.