image

Modely_letadelstálý odkaz / permalink

27.07.2005

Modely letadel jsou:

Létající modely letadelstálý odkaz / permalink

27.07.2005

Létající modely jsou letadly v pravém slova smyslu. Pohybují se ve vzduchu podle stejných zákonitostí jako "skutečná" letadla a tak jsou nedílnou součástí světa letectví.

Létající modely letadel jsou:

stálý odkaz / permalink

stálý odkaz / permalink

Nelétající modely letadelstálý odkaz / permalink

27.07.2005

Nejběžnějším představitelem nelétajícím modelů jsou kity. Jsou to stavebnice přesných maket letadel - většinou z plastu. Odtud také název plastikové kity. Lidé je sestavují pro zábavu a poučení a také s nimi soutěží.

image

Kity: viz Modelář

Modely letadel se také používají jako reklamní předměty u leteckých přepravců nebo výrobců a prodejců letadel. Modely letadel jsou také hračky znázorňující skutečná letadla.

Mezi modely letadel lze také zařadit nelétající makety letadel v měřítku 1:1 (stejně velké jako skutečné letadlo). Takové makety používají například filmaři. Nahrazují jimi skutečné letadlo buď z čistě ekonomických důvodů nebo proto, že potřebují letadlo v nějakém záběru zničit.

Makety letadel 1:1 se používají ve vojenství na zmatení nepřítele. Staví se z nich celá letiště.

Makety letadel 1:1 zhotovují také výrobci letadel. Kontrolují si na nich provedení konstrukce a předvádí na nich letadlo budoucím zákazníkům.

Speciálními maketami letadel jsou modely ofukované v aerodynamickém tunelu. Ty mohou být také ve velikosti 1:1, ale spíše se ofukují zmenšené modely.

imageLetectví