image

Otázky začínajícího elektroletcestálý odkaz / permalink

22.02.2005

Tak jako v každé jiné oblasti i v oblasti elektroletu čeká na začátečníka mnoho neznámého. I když jsem vždy z povzdálí sledoval dění v této kategorii a nějaké povědomí o věci mám, ve chvíli, kdy chci něco s elektrami zkusit narážím na mnoho konkrétních problémů a neznalostí. Postupně se zde pokusím zachytit svoje otázky a nejasnosti:

Čím se nejčastěji zničí elektromotor?

Elektromotory - Otázky začínajícího elektroletce

To, že je možné zničit elektromotor při havárii je jasné. Náraz letadla "do betonu" často znamená poškození elektromotoru. Elektromotor lze ale zničit i jeho špatným provozováním, motor lze "spálit". To spálení je přetížení motoru příliš velkým proudem.

Typicky to je použitím vrtule s větším průměrem, než je pro motor předepsáno. Nebo zvětšením počtu článků pohonného akumulátoru.

Hořejší uvádí ještě jeden problém: Dlouhý chod motoru na zemi na malý plyn. Motor pracuje s nízkou účinností a tak se velké množství energie mění na teplo.

Více viz dobrý zdroj v této oblasti: Hořejší model

Jak zapojit regulátor pro ovládání dvou motorů?

Elektromotory - Otázky začínajícího elektroletce

Pořídil jsem si model dvoumotorového letadla. Jak mám zapojit dva střídavé motory?

Toto je jedna varianta:

  • oba motory budou napájeny z jednoho aku
  • každý motor bude mít svůj regulátor
  • přijímač a serva budou napájeny jen z jednoho BEC
Další zásady, které byste měl dodržet:
  • regulátory by měly být stejné (stejného výrobce a typu) - různá regulátory se projeví různým výkonem motorů
  • regulátory musí být stejně naprogramované
  • je dobré vyřadit proudovou ochranu, aby se náhle nezastavil jeden motor
  • je třeba naprogramovat pevné koncové pozice plynu, aby byly otáčky motorů co nejlépe synchronizované
  • měkké vypnutí při poklesu napětí
  • měkký start motorů
Některé regulátory mohou dodávat proud pro napájení RC soupravy paralelně. Dostupný proud BEC je potom dvojnásobý.

Kdy mám na regulátoru nastavit brzdu?

Elektromotory - Otázky začínajícího elektroletce

K čemu je u regulátoru nastavení brzdy? Kdy mám brzdu nastavit a kdy ne?

Vrtule má nejmenší odpor, když se netočí. Chcete-li dosáhnout co nejmenšího odporu při letu s vypnutým motorem, zapněte na regulátoru brzdu. To se používá u motorizovaných větroňů. Brzda umožní i sklopení sklopné vrtule.

Pokud chcete, aby vrtule při vypnutém pohonu brzdila, brzdu na regulátoru vypněte. Vrtule se tak bude protáčet a bude brzdit. Toho se využívá a ukarobatických modelů, kdy vrtule v sestupné části obratů brzdí.

Na čem závisí výstupní napětí z BEC?

Elektromotory - Otázky začínajícího elektroletce

Jaké je napětí na výstupu BEC pro napájení přijímače při poklesu napětí na pohonném akumulátoru? Klesá napětí na výstupu pro napájení přijímače úměrně poklesu napětí pohonné baterie nebo je výstupní napětí BEC konstantní?

BEC stabilizuje napětí na výstupu pro přijímač na konstantní úroveň. Potřebuje k tomu napětí akumulátoru o cca 1.5V vyšší, než má být stabilizované napětí pro přijímač. Stabilizuje-li BEC napětí na úroveň napájení přijímače čtyřčlánkem 4.8V, nemělo by napětí napájecího akumulátoru klesnout pod 6V.

Když jsem prohlížel záznamy z letů s modelem Siesta pořízené přístrojem SkyAssistant, vypadá křivka napětí na BEC (žlutá čára) stále stejně ať je pohonný akumulátor plně nabitý nebo se blížím dolní hranici napětí před jeho vybitím. Poklesy napětí jsou dané zřejmě jen pohyby serv.


image

žlutá - napětí BEC
bílá - poloha plynu
zelená - výška
fialová, modrá - teploty měřené na různých místech v trupu

Konfigurace letadla

SkyAssistant umí také hlásit nezvyklý pokles napětí palubní sítě (alarm). To je napětí, kdy BEC neudrží napětí a to klesne hlouběji pod 4.8 V. Tento alarm se mi několikrát za dobu létání s tímto modelem ozval, ale opět to mělo zřejmě souvislost jen s momentálním zatížení motoru a pohyby serv.

Jak se uchytí jednotlivé komponenty rádia a pohonu?

Elektromotory - Otázky začínajícího elektroletce

Jak upevním jednotlivé komponenty rádia a pohonu? Aby vše drželo a aby se chladilo co se chladit má.

Serva jsem okoukal hned. Někdo je zabalí do lepící pásky, někdo do smršťovačky a přilepí je vteřiňákem do výřezů v trupu. Přijímač se udrží ve výřezu trupu a baterky taky. Co ale regulátor, který do výřezu v trupu strkat nechci? pad odpovídá:

.. pokud to není zastrčené někam do trupu, tak mám na reglu přilepený suchý zip a na trupu taky ... lepím to UHUPorem na polystyrén, prodává se také sucháč který už má lepící vrstvu na sobě, drží parádně ... no a někdy mám věci jen přilepené takovou textilní páskou ...

Když jsem viděl létat pylony v hale a sledoval, jak někomu za letu vypochodovaly z trupu baterky, tak jsem si uvědomil, že také záleží na kategorii, kterou člověk s modelem létá.

Přehled podle data | Starší image.

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Elektro)