image

Na glajtru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.10.2006

Během akce Podzimní setkání maket a polomaket větroňů na Rané 2006 jsme měli možnost vyzkoušet si let na školním kluzáku SG-38 tak, jak se na něm létalo před šedesáti lety! Tedy startem gumovým katapultem.

Díky pánům Leníkovi a Mezerovi (POTK - Plachtařský oltimer club) jsme mohli zažít pocity pilotních adeptů dávných dob.

image
foto: Arnošt Ungermann

Letím!

image
foto: Rudla Helmer

Všimněte si, jak u provazu napravo padá Václav Janko vysílením k zemi. Proto letím tak vysoko!

Ona je to docela dřina. Po třetím běhu s lanem už se člověk do toho tak nežene. Musí se opravdu zabrat. A přeprava kluzáku na start taky není žádná sranda. A to jsme létali na rovině. Když si představím, že bychom létali byť na drobném svážku a tahali kluzák stovky metrů zpět!

image
stojící zleva: Václav Janko, Rudolf Helmer, Josef Mezera, Stanislav Šimeček, František Sehnoutek, Erik Herudek, Jiří Leník, pilot: Tomáš Fiala

První let nám předvedl stavitel této repliky Jiří Leník. Běžce a tahouny dirigoval a za lanko spouště tahal pan Josef Mezera. S přepravou kluzáku obětavě pomáhal František Sehnoutek. Po krátké instruktáži už jsme si to mohli zkusit sami.

Myslím, že pánové Leník a Mezera z nás museli mít trochu srandu, protože my byli při startech šťastní jak malí kluci.

A zde jsou ti šťastní:

  • Petr Stejskal
  • Tomáš Fiala
  • Erik Herudek
  • Stanislav Šimeček
  • Václav Janko
  • David Ševčík
  • Libor Kolman

Končili jsme skoro za tmy. Šťastní a utahaní. To potom chutnalo pivo! Večer jsme ještě dostali osvědčení o vykonání vzletu na gumicuku.

Na čem jsme letěli stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2006

Letěli jsme na replice školního kluzáku SG-38 Schulgleiter postaveném panem Leníkem.

image
Na fotografii je stroj s kapotáží, která se používá pro lety v aerovleku

Rozpětí je 10.41 m, nosná plocha 16 m2, prázdná hmotnost cca 120 kg, klouzavost 10, nejmenší klesavost 1.3 m/s, maximální rychlost 115 km/h.

Letadlo do vzduchu vytáhne pořádná guma!

image

Natahuje se ve dvou pramenech do mírného V. Na každém konci pět až šest chlapů.

Originál vyráběla firma Schleicher pro potřeby pilotního výcviku. U nás se na tomto typu létalo po roce 1945.

Viz také

www.scalesoaring.co.uk - dokumentace SG-38

Jak se na tom let�st�l� odkaz / permalink

21.10.2006

Během akce Podzimní setkání maket a polomaket větroňů na Rané 2006 jsem měl možnost vyzkoušet si let na školním kluzáku SG-38. Jak se na takovém kluzáku letí?

On to vzhledem k tomu, že jsme startovali na rovině, je spíš skok než let. Let trvá vteřiny. Po natažení katapultu a uvolnění kluzáku z kotvy se kluzák rychle rozjede. Krátkým přitažením (cca třetinu výchylky) se kluzák zvedne ze země a převede do stoupání. Gumové lano stále táhne. Během stoupání utichá aerodynamický šum jak kluzák zpomaluje. Silným potlačením (skoro plná výchylka) se převádí do klouzavého letu. Kluzák v klesání z výšky cca 4 metrů nabere nepatrně rychlost. Po přiblížení k zemi se mírným přitažením srovná do letu těsně nad zemí. Mezi tím odpadá guma (sama) z předního závěsu. Kluzák postupně ztrácí rychlost. Let končí dosednutím na lyži s kniplem přitaženým na doraz.

Druhá polovina letu probíhá prakticky na minimální rychlosti. Kluzák prý v této fázi letí prakticky sám. Já jsem si zkusil v této fázi šlápnout trochu do směrovky a na videu je patrné, že stroj i v tak malé rychlosti poslušně vybočí.

V první fázi to opravdu "letí" a pilot může svými zásahy do řízení významně ovlivnit průběh letu. Rychlost je dobře slyšet.

Novic létání zažije i při tak krátkém skoku opojný pocit z letu a ucítí, že ten nehmatatelný vzduch opravdu nese.

A jak se na tom letí opravdu? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.10.2006

imageVečerimage jsem z pana Leníka tahal rozumy, jak se s tímto strojem létá ve větších výškách. vrtalo mi hlavou, jak to je ve vleku vyprávění pana Leníka jak je to v Aerovleku

Viz také
www.sweb.cz/vrydl/ - Schulgleiter SG-38 - Jak se s tím létá

Fotografie  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.10.2006

Další fotografie:

image

image
foto: Arnošt Ungermann


imageDo KrkonošDnes to nevyšloimage