image

Proč bych si nekoupil ... stálý odkaz / permalink

28.07.2007

Dost často se setkávám s nadšením, vybrat si kameru s nějakou úžasnou technickou novinkou, nějakým novým technickým řešením. Lidé jsou mohutně masírováni reklamou, v materiálech výrobce se zdůrazňuje nějaká vlastnost kamery, která by zrovna pro ně měla být výhodou. To, že nabízené vlastnosti nebo technické řešení má i nějaké nevýhody už se kupující nedozví a často na nějaký zádrhel přijde až po koupi kamery.

Abych ty nejzásadnější věci pro výběr kamery jednodše podal, vznikla tato stránka: Proč bych si nekoupil ...:

Nejmenší kamerustálý odkaz / permalink

28.11.2012

Výrobci nabízí kamery stále menší a menší. Je to prý úžasné, mít u sebe stále v pohotovosti kameru "v kapse u košile".

Takovou kameru bych si nekoupil. Ano, je to úžasné mít vždy někde pohotově kameru, kterou budu moci něco kdykoli pohotově zaznamenat. Ale já chci filmovat materiál, který chci potom promítat na velkém plátně a potřebuji pořizovat neroztřesené záběry. A na to se hodí větší kamera. I ty běžně veliké jsou na to dost malé, ale je to lepší než ty miniaturní.

Pokud chci u sebe nosit kameru, kterou budu schopen pohotově zaznamenat neočekávanou situaci, zvolím dnes raději kompaktní fotoaparát s možností natáčet HD video. Viz Sony HX9V.

Záznam na DVD diskstálý odkaz / permalink

28.07.2007

Existují kamery se záznamem na miniDVD disk. Podle výrobců je to jednoduchá cesta, jak dostat vaše video z kamery na televizní obrazovku. Není nutné propojovat kameru kabelem a záznam pracně převádět. DVD se vyjme z kamery, vloží do DVD přehrávače a už se promítá

Takovou kameru bych si nekoupil, protože já chci nafilmovaný materiál stříhat!

Zpracování z mini DVD snažší není. Právě naopak. Zkuste si nějaký záznam ve formátu DVD video načíst do střihového programu. Nepůjde to. Takový záznam se musí nejdříve převést na jiný formát. To trvá dlouho, zabírá to místo a hlavně vždy přicházíte o kvalitu záznamu.

Záznam na harddiskstálý odkaz / permalink

28.07.2007

Objevují se kamery se záznamem na vestavěný harddisk.

Takovou kameru bych si nekoupil. Během jednoho dne dokážu natočit i dvě hodiny záznamu a nemám při filmování čas stahovat video z kamery někam do počítače. Vyměním pásek a točím dál. Stejně tak o dovolené, kdy jsem mimo dosah počítače je pro mě páska jednoduché, spolehlivé a levné řešení.

Kupuji pásky Sony v balení po 5 kusech za 300 Kč. Pásky nepřepisuji. Nevyplatí se mi riskovat, že si něco omylem přepíšu.

Mimo problému s kapacitou disku kamery pravděpodoně narazíte také na problém střihu záznamenaného filmového materiálu. Kamera totiž může záznam ukládat třeba ve formátu MPEG2 a takto zaznamenané video nejde načíst do střihového programu. Viz Nejde mi natáhnout video z kamery do stříhacího programu.

Kamery pro speciální případy filmovánístálý odkaz / permalink

05.01.2008
Pokud se jako filmař budete potřebovat dostat s kamerou do nějaké nezvyklé pozice, nebo pokud potřebujete kameru, která bude muset sama jet nebo letět na nějakém vehiklu, budete potřebovat něco speciálního. Něco, co bude fungovat samo bez toho, že byste to museli držet v rukou.

Když jenom namátkou vyjmenuji některé ze speciálních případů:

  • kamera snímající sportovní aktivity jako je jízda na kole, na lyžích, na vodě ...
  • záběry z motocyklu nebo auta z nezvyklých pozic
  • záběry z kabiny letadla
  • letové záběry z kamery umístěné mimo kabinu letadla - na křídle, na ocase, na konzoli mimo letadlo
  • kamera umístěná v letícím modelu, někdy v modelu hodně malém, v lodičce nebo vláčku
  • natáčení skrytou kamerou
  • . . .
image
www.yb2normal.com

image více ...


předchozí stránka imagekamery - můj pohled na trhJak filmovatimage