¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Kontrola textů

Lanko

Všeobecné letectví - Horké chvilky

Večerní prolet

Twin Star - Létání s Twin Starem

Večer vykouklo slunce a i když dost fučí, popadl jsem Twin Stara a jel na výsypku. Podle Windy má foukat 5 m/s a v poryvech 11 m/s, hlavně je ale pořádná zima. Bude květen a já oblékám zimní bundu a kulicha!

[Při promítání na počítači se lze myší rozhlížet a kolečkem myši měnit zorný úhel. Při promítání v telefonu nebo tabletu se lze rozhlížet nakláněním a otáčením přístroje. Nelepší je to s telefonem v laciných VR brýlích - v krabici s telefonem uvnitř. Koupit se to dá pod názvem "Brýle pro virtuální realitu k mobilu" v ceně něco přes pět stovek. Dá se to udělat i z papíru, hledejte "CardBoard". ]

Vítr nakonec není tak hrozný, ale turbulence je pořádná. Terén výsypky dělá na návětrné straně schody, za kterými je vzduch stovky metrů do hloubky výsypky rozvířený a s letadlem to dost cvičí. Neletím ale na krásu a tak moc neřeším zda letím rovně, kochám se pohledem na krajinu pod sebou osvětlenou posledními paprsky slunce a na kopečky Českého středohoří, které se v tom šikmém světle pěkně rýsují. Rád bych se prolétl i u země alejí pode mnou nebo podél okraje lesa, ale to mi turbulence neumožňuje a držím se v bezpečném rozmezí 50 až 100 metrů výšky. Po dvaceti minutách sedám a spěchám do auta. Ohřát se. A to už bude květen! image

360-kové video s kamerou GoPro Max na centroplánu

Twin Star - GoPro MAX na centroplánu

Video ze stejného letu jako jsem popsal výše: Kamera GoPro Max na centroplánu. Při promítání na počítači se lze myší rozhlížet a kolečkem myši měnit zorný úhel. Při promítání v telefonu nebo tabletu se lze rozhlížet nakláněním a otáčením přístroje.

360-kové video z pozice "v kabině"

Twin Star - Twin Star jako nosič GoPro MAX

Video ze stejného letu jako jsem popsal výše: Kamera GoPro Max v pozici "v kabině". Je to materiál jen z kamery GoPro 360 Max. Při promítání na počítači se lze myší rozhlížet a kolečkem myši měnit zorný úhel. Při promítání v telefonu nebo tabletu se lze rozhlížet nakláněním a otáčením přístroje.

Na PC ale nemá moc cenu to sledovat, to si myslím já. Zkusil jsem to s telefonem v laciných VR brýlích - v krabici s telefonem uvnitř. Koupit se to dá pod názvem "Brýle pro virtuální realitu k mobilu" v ceně něco přes pět stovek. Dá se to udělat i z papíru, hledejte "CardBoard".

image

Telefon má malé rozlišení, ale i tak se na to pěkně kouká. Stojím v rohu obýváku s černou krabicí na hlavě, otáčím se kolem dokola nebo si koukám na nohy, jsem v letadle a koukám okolo sebe nebo na zem na jezírka pod sebou, pro ženu jsem za magora, ale mě se to líbí! image

Stinnou stránkou téhle cesty, jak se podělit o zážitek z letu, je časová náročnost. Dlouho se to na počítači renderuje, dlouho se to uploaduje na Youtube a vůbec nejdelší dobu zabere, než to na Youtube zpracují. Tohle video na Youtube zchroustávali přes šedesát hodin, typicky to je 24 hodin. Přehrávač Youtube na Androidu mám přepnutý do VR - volba Sledovat ve VR, automaticky zvolené rozlišení 2160, jas skoro naplno.

Pokud vás zajímá, jak se video stříhá a jak se renderuje, podívejte se na stránku: Střih 360. Zjistil jsem taky, že se dá video ze střižny nahrát přímo do telefonu, vynechat tedy upload na Youtube a prohlédnout si ho ve VR brýlích. To je taky zajímavá možnost.

Kamera GoPro Max na centroplánu

Twin Star - GoPro MAX na centroplánu

Druhou pozici kamery, kterou jsem si vymyslel, je kamera nahoře na křídle a kolmo ke směru letu. Kolmo proto, aby obě čočky viděly celé letadlo, jedna nos a druhá ocas, aby se mi obraz neskládal na špičce trupu, kde to dělá neplechu.

image

Držák jsem namodeloval ve Fusion 360 a vytisknul na 3D tiskárně. Přední příložku, která drží křídlo u trupu, jsem vyrobil novou, se zámky, do kterých se zastrkávají západky nosiče. Kamera je k držáku uchycena čepem prostrčeným jejími výklopnými oky na spodku.

Moje zkušenost je taková, že věci přidělané na křídle nahoře kladou větší odpor než věci přidělané na křídlo zdola, tohle je ale jediné místo, kde má kamera rozhled. Při prvním odhodu mě zaskakuje nutnost silně tahat. Málem končím v roští před sebou a pod sebou. Trimovat musím nadoraz. Jinak to ale letí v pohodě.

Není vůbec filmovací počasí, fouká poměrně silný vítr a u země to s letadlem hodně hází. Musím hodně páčkovat, abych letěl rovně. V osmdesáti sto metrech, ve kterých letím vyhlídkové kolečko to jde, ale u země to je o hubu.

Doma koukám na záznam a vidím, že při této orientaci kamery se obraz na koncích křídla sešívá dobře, neruší to. Stabilizace je boží! Za takové turbulence a zmítání letadla se nedá pořídit použitelný záznam, tady na to se dá koukat. Kameře by slušela poloha tak o 5 cm výše, ale to už by asi bylo na Twin Stara aerodynamicky moc! image

Ve střižně jsem si se záznamem hrál a zkoušel, co s tím jde udělat:

 • 0:00 - otáčím pohled doleva nahoru a nastavuji široký záběr
 • 0:10 - plynule otáčím pohled dopředu
 • 0:18 - pohled doleva dozadu a otočení přímo dozadu
 • 0:31 - přirozený pohled do zatáčky
 • 0:45 - je použito krátké ohnisko - široké zorné pole
 • 0:53 - sleduji pohledem vesnici ubíhající dozadu
 • 1:11 - při pohledu dozadu je dobře patrné, jak se model ve vzduchu mele, dá plno práce letět rovně
 • 1:24 - trochu delší ohnisko - méně široký záběr, více vynikne okolí letadla
 • 2:06 - stabilizace drží horizont krásně rovně; a není patrný žádný jello efekt, který mě při těchto otáčkám motorů zpravidla trápí
 • 2:37 - mohu otáčet pohled kolem dokola
 • 3:02 - se zoomem se dají dělat legrácky
 • 3:35 - lze najet na poměrně velký detail na zemi, stabilizace umožňuje jeho nerušené pozorování (lze utlumit i kmity letadla podél svislé osy jiným nastavením převodu záznamu z kamery, zapnout World Lock)
 • 3:52 - mohu mít v jednu chvíli nekonečně mnoho záběrů
 • 4:21 - na konci křídla je patrné sešívání obrazu, ale nepůsobí to rušivě
 • 4:31 - samozřejmě lze koukat i nahoru
 • 4:45 - horizont drží krásně, to, že linie hor v dálce doprava padá dolů, je správně, tak to opravdu je; horizont ujede jen ve chvíli, kdy se letadlo pohybuje ve skluzové nebo výkluzové zatáčce, ale je to prakticky nepozorovatelné; poznat to je třeba v autě, když se jede ostřeji do zatáček
 • 4:50 - turbulence hazí letadlem i ve stometrové výšce
 • 5:23 - létání u země počasí moc nepřálo, turbulence mě hází do pětačtyřicetistupňových náklonů, vítr letadlo o metry přizvedne nebo zase srazí dolů
 • 6:02 - po větru vše utíká hrozně rychle
 • 6:32 - já vidím v brýlích hodně širokoúhlý záběr a ke stromům je někdy blíže, než se to v brýlích jeví image
 • 6:56 - sednout v silném větru a z kopce není snadné
 • 7:05 - letadlo zajelo do ďolíku, antény se schovaly a rádio spadlo do fail-safe, ještě že se nemůže rozjet! image

Aerodynamický odpor je velký. Běžně letím v horizontu 6A, s kamerou musím topit 11A. Potřebné natažení výškovky si vysvětluji tím, že je výškovka v úplavu za kamerou. Ovladatelnost modelu je ale zachována. Z hlediska bezpečnosti je celý pokus špatně. image Kamera je upevněna tak, že při havárii držák povolí a kamera by neměla být nějak zmáčknuta. Ale když při nárazu od modelu odletí, bude se špatně hledat. Měl by být ke kameře přidělán nějaký viditelný prvek. Při nárazu do stromu ve výšce několika metrů může kamera odletět i desítky metrů a neoznačená se hledá blbě. Dává se stužka v signální barvě.

Střih "fix"

GoPro 360 MAX - Střih "fix"

Jak se nastříhá z materiálu natočeného kamerou GoPro 360 Max takové video?

Video natočené kamerou GoPro 360 Max v režimu 360 se dá zveřejnit v režimu 360, nebo se dá sestříhat "klasicky", tedy že střihač a režisér rozhodne který pohled, který záběr bude divák vidět. Tohle video je ten druhý případ, kde jsem při střihu vybíral směr pohledu kamery GoPro a šířku záběru. Já tomuto zpracování říkám "fix". Berte tohle video jen jako technickou ukázku a moji zkoušku, jak to funguje.

Je potřeba plugin GoPro FX Reframe. Ke stažení je zde: https://community.gopro.com

Ve střižně to je uděláno takto:

 • programem Gopro Max Exporter převést soubory .360 stažené z kamery GoPro 360 Max, nastavení Cineform, 5.6k, zatrhnout Horizon Level
 • převedené soubory .mov importovat do střižny
 • vytvořit z importovaných souborů sekvenci
 • přidat na každou sekvenci efekt GoPro FX Reframe a v efektu nastavit Projection: GoPro 4K 16:9 (3840x2160)
 • stříhat jednotlivé záběry a volit u efektu
  • Pan - směr pohledu
  • Tilt - zvednutí pohledu nahoru nebo sklopení dolů
  • Zoom - přiblížení či oddálení
 • nastříhanou sekvenci vložit do sekvence s cílovým formátem videa, například 2048 x 1152, 25 fps, a parametrem Scale nastavit vyplnění záběru
 • renderovat standardním způsobem jako každé jiné video

V tomto videu jsem použil záběry ze dvou kamer, výše uvedený posup je pro záběry označené GoPro MAX.

Pokud vás zajímá, jak je kamera v letadle namontovaná, podívejte se na stránku: Twin Star jako nosič GoPro MAX

Střih 360

GoPro 360 MAX - Střih 360-kového videa

Materiál natočený kamerou GoPro 360 Max v režimu "360" je třeba nastříhat a nastříhaný vyrenderovat, aby se dal třeba nahrát na YouTube. Je to relativně pracné a hlavně zdlouhavé. Je to tím, že pro počítač, který zvládá dobře střih HD videa a docela dobře i střih 4K videa, je tento materiál se svým rozlišením a datovým tokem už velké sousto. Zatím, co na běžná videa vystačíte s herním počítačem v cenové relaci 30 tisíc, na tato videa by byl lepší stroj cenovkou 100 tisíc. To je investice pro profesionála, amatér si musí počkat, než se vše schroustá, protože převod z formátu, co vyleze z kamery, trvá hodiny, renderování trvá hodiny, upload na Youtube trvá hodiny a na Youtube se to zpracovává déle než 24 hodin, než to naběhne v plném rozlišení.

Kamera je nastavena takto:

 • vypnuta komunikace wifi, bluetooth
 • video 360
 • rozlišení 5.6K, 30 sn/s

Kompletní návod, jak video zpracovat, najdete zde:

Vypsal jsem si:

 • programem Gopro Max Exporter převést soubory stažené z kamery GoPro 360 Max, nastavení Cineform, 5.6k, zatrhnout Horizon Level
 • import do střižny
 • vytvoření sekvence ze zdrojového videa, vznikne sekvence s parametry zdrojového videa: 5760 x 2880, 25 sn/s, CineForm HD
 • do všech záběrů vložit efekt VR projection
 • protože kamera "kouká" kolmo ke směru letu, ve všech záběrech otočím pohled dopředu: Pan -90
 • abych viděl obraz jako při promítání, přepnu si pohled na VR Video Display, nastavím si ho v Settings - VR Video - Settings na 160 x 90 stupňů
 • provedu střih, jednotlivé záběry by neměly být krátké
 • renderuji s nastavením format: HEVC (H.265), preset: Match Source, Target Bitrate 60 Mbps, zatrhávám Use Maximum Render Quality

Pokud vás zajímá, jak je kamera v letadle namontovaná, podívejte se na stránku: Twin Star jako nosič GoPro MAX

Kamera GoPro Max v pozici "v kabině"

Twin Star - Twin Star jako nosič GoPro MAX

Motiv, který mě vedl k umístění kamery přibližně v místě pomyslné kabiny, jsem popsal v předchozí kapitole. Předpoklad byl, když jsem to vymýšlel, že kamera bude točit celý prostor kolem sebe (video 360) a já se potom ve střižně při zpracování natočeného materiálu budu moci "rozhlížet".

image

Držák je demontovatelný, nasadí se do zámků v držáku FPV vybavení a zajistí se polyamidovým šroubem. Stejně tak kamera se posadí do lůžka v držáku s výklopenými oky, které normálně slouží k uchycení kamery k držákům GoPro, a oky se prostrčí druhý polyamidový šroub sloužící jako čep. Je to rychlé a pokud by došlo k velké ráně, celá konstrukce pohltí velkou část energie.

Kamera GoPro MAX je relativně těžká a rozměrná. I když jsem od začátku stavby Twin Stara s touto montáží počítal, nedokážu baterky v trupu posunout tak dozadu, abych tím vyvážil kameru v této pozici. Po namontování držáku s kamerou GoPro MAX musím na ocas přilepit velký kus olova.

Je třeba vypnout wifi i bluetooth v kameře, ruší to vysílačku modelu! Výhodou pro mě v Twin Starovi je ovládání na frekvenci 900 MHz. Já už jsem s kamerou GoPro 360 Max takto namontovanou letěl, tak to pro mě není tak napínavé, ale první let byl za strašné turbulence a za naprosto nefotogenického počasí. Obletěl jsem kolečko a byl jsem rád, že jsem šťastně přistál. Teď to je se světlem mnohem lepší, ale i když jsem čekal na večer, vítr naopak sílí a v poryvech to dává k sedmi osmi metrům. Na filmování je třeba klidný vzduch, takže pro mě zase nic moc.

Dopadlo to takto:

Vzduch je hodně turbulentní a vítr dost silný. Jak jde vzduch po výsypce, letadlo co chvíli prolétá stoupáky a hned potom se propadá dolů, musím hodně pracovat s výškovkou i křidélky, letadlo se pořád mele. Celý let ale proběhne bez nervů, jen to není očekávaný klidný podvečerní prolet.

Doma při prohlížení záznamu jsem příjemně překvapen schopností kamery stabilizovat ty šílené pohyby. Video jsem nastříhal jako technickou ukázku, nehledejte v tom žádný umělecký záměr, proto je ve videu i původní zvuk. Stříháno to je ze dvou kamer. Záběry z kamery GoPro jsou označeny titulkem "GoPro MAX" Záběry nadepsané "DJI FPV" jsou z kamery FPV systému - bližší popis zde: DJI FPV. Kamera FPV systému je otáčena servem, změna směru záběru z kamery GoPro je docílena doma ve střižně.

Popis videa

 • 0:00 - vybírám záběr směrem doleva nahoru a široké zorné pole, aby byla vidět celá postava
 • 0:07 - otáčím pohled doleva za postavou
 • 0:46 - střih, nahoře ukázky, že mohu současně "koukat" libovolným směrem
 • 1:13 - záběr z DJI FPV zaměněn za záběr z kamery GoPro, snímaná scéna je zcela stabilní; jeví se méně ostrý, ale je možné nastavit kameru k záznamu s vyšší ostrostí, záběry lze doostřit i ve střižně; rušivě působí "sešití" záběrů z levého a pravého objektivu na nose letadla
 • 1:49 - objekt elektrárny v dáli je díky stabinímu obrazu dobře čitelný, bez stabilizace by byl záběr při takto divokých pohybech letadla nepoužitelný; špička modelu je v ose sešívání záběrů a je příliš blízko kamery, sešití je proto takto nedokonalé
 • 2:25 - kamera Gopro vidí hůře doprava nebo doleva dolů, je moc vysoko a moc mezi motory, je to vidět na jezírku pod pravým křídlem
 • 3:36 - při pohledu dopředu ruší sešívání záběru na nose letadla, záběr ukazuje dokonalou stabilizaci
 • 4:33 - kamera DJI FPV není stabilizovaná
 • 5:04 - stabilizace umožňuje nabídnout divákovi delší "kochací" záběr
 • 5:32 - nestabilizovaný záběr je pro diváka únavný, zas může ukázat dynamiku letu
 • 6:07 - záběr z GoPro MAX mohu ve střižně namířit libovolným směrem a nazoomovat ho mohu jak právě potřebuji+ sešívání obrazu na vzdálenější směrovce není tak rušivé
 • 6:25 - ve střižně mohu zvolit nekonečně mnoho kompozic záběru
 • 6:55 - obracím se proti větru, ve výšce 70 až 100 metrů, ve které letím, fouká dost, rychlost proti zemi 15 km/h
 • 7:20 - kouzlo večera
 • 8:09 - doletěl jsem na návětrnou stranu výsypky, turbulence je tu o poznání menší
 • 9:18 - udělat kroužek kolem rybníku je těžké, snos větrem je velký
 • 9:50 - po větru je to fofr, 100 km/h

Větší hmotnost letadla není příliš znát a i aerodynamický odpor je malý, letím cca se stejným plynem jako bez kamery GoPro MAX. Kamera v některých pozicích letadla stíní vysílání DJI FPV.

Pokud vás zajímá, jak se video stříhá a jak se renderuje, podívejte se na stránku: Střih "fix"

Twin Star jako nosič GoPro MAX

Twin Star - Twin Star jako nosič GoPro MAX

Twin Star byl od začátku zamýšlen jako nosič kamery.

image

K FPV kameře jsem přidat ještě kameru GoPro 360 MAX. Vymyslel jsem si polohu jakoby pilota.

K tomuto umístění kamery mě inspiroval Indonésan "benz Note", který létá s modelem "Sonicmodell Binary" a který model v záběrech "přiznává" - model je v zorném poli kamery. Pohled přes motor na levé či pravé křídlo se mi zalíbil.

V dílně jsem si vyzkoušel záběry kamery a našel možnou polohu kamery. Tomu jsem pak přizpůsobil celý nosič FPV výbavy. Držák kamery GoPro je demontovatelný i s kamerou. K držáku FPV vybavení je tento pomocný držák přitažen polyamidovým šroubem.

image

Concorde

PSS - Power Slope Soaring - PSS - Videa

Jak hledat nové svahy

Kam na svah - Jak hledat nové svahy

A jak se nové terény pro svahové létání hledají?

image

Kozí chrbát

Není to úplně jednoduché ani v kopcovité krajině jako je u nás v blízkosti pohraničních hor a ještě těžší v rovinatých nebo jen mírně zvlněných krajích.

Mnohé kopce vypadají z auta ze silnice dobře. Ale když se na ně vyškrábete, tak zjistíte, že mají nějakou chybu. Pamatuji si zklamání, třeba jak je mnoho kopců znehodnoceno elektrickým vedením. Podobně v Alpách vidíte z dálky nahoře na kopci krásnou louku, když tam dorazíte, vidíte kamenitý terén. Typicky sjezdovky.

Problém jsou táhlé oblé kopce, kde je na loukách na hřebeni silná turbulence, problém jsou stromy porostlá úbočí, problém jsou chráněná území, problém jsou oplocené pozemky v místech, kam hrozí přistání, když vítr poleví.

Při výběru svahu hraje taky velkou roli místo na přistání. S malým modelem, se kterým lze plácnout do trávy a on se zastaví skoro na místě, se dá létat na místech, kde s větším modelem nemáte šanci přistát. Větší těžší modely dovedou po desednutí popojet po zemi pět šest metrů a když to je na větru, může model po zemi jet i více jak deset metrů. Trefovat se potom někde mezi kameny je s větším modelem velká loterie.

Potom je to tak, že zpočátku, když s létáním na svahu začínáte, potřebujete velký svah bez překážek pro let a velké místo bez překážek pro přistání. Jak se bude zvětšovat vaše pilotní umění, budete schopni využít menší svah a budete schopni přistávat na menší ploše. A je to nejen o pilotních schopnostech, ale také o nervech, i ty se musí vycvičit.

Pokud je hřeben svahu plochý a s malým počátečním sklonem terénu, je lepší i menší model vystřelit na gumě, než se plácat desítky metrů těsně nad zemí a navíc v turbulenci, která se na takových podlouhlých kopcích ráda u země dělá. Nebo si pomoci elektrickým pohonem.

image

zdroj: http://www.rc-network.de/magazin/artikel_05

A neposlední v řadě je starost, kde nechat auto. Nejen vůbec najít místo k zaparkování, ale mít auto tam, kde není velká pravděpodobnost vykradení. Zaparkovat jedno auto až tak velký problém není, ale když se sejdou tři nebo pět lidí, už to problém je.

Když se někde na svahu usadíte, rozložíte si tam svoje nádobíčko, jste na něčím pozemku. Může to být pozemek státu, může to být pozemek obce, může to být pozemek nějakého konkrétního člověka - fyzické osoby. A ten někdo na tom pozemku nějak hospodaří, nebo na tom pozemku hospodaří někdo jiný. Je třeba vědět čí to je a snažit se seznámit s tím, jak to na místě chodí. Když se na místě zemědělsky hospodaří, měli bychom to respektovat a neničit porosty i kdyby to měla být jen tráva. Největším problémem je asi ježdění autem po poli nebo po louce. Majitele nebo hospodáře také spolehlivě naštvete, když auty zatarasíte můstek, kudy se dostává na pole, nebo výjezd z lesa.

image

Velkým problém vyrobili naši zákonodárci, kteří z našich větroňů udělali dron. V chráněných územích je létání s drony zakázáno a tak podle práva se dnes na mnoha místech, kde se létá desítky let, létat nesmí.

Weby s informacemi o svazích

Kam na svah - Kam na svah - jiné weby

Weby, kde jsou informace o svazích u nás i ve světě.

Osobní stránka. Popis svahů v Beskydech. image česky Dlouho beze změny - neaktivní.

letiště: 49? 19? 2.667?? N  17? 35? 5.824?? E
Pořadatel setkání maket větroňů. image česky
Dlouho beze změny - neaktivní. Osobní stránka Rudy Bryma. image česky
Přehled modelářských ploch. image česky
Přehled modelářských ploch. image česky
image česky Informace o svahových terénech.
Osobní stránka. image po slovensky

DJI FPV

DJI FPV

Když se na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI (7/2019), vzbudilo to můj zájem. Měl jsem předtím u kamarádů možnost kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Firemní reklamní video DJI ale ukazovalo něco úžasného, krásně čistý obraz s čitelnými detaily!

image

Na trhu do té doby byla jen zařízení analogová, kde rozlišení obrazu je o hodně menší a obraz je zatížen velkým šumem. Toto zařízení s digitálním přenosem obrazu slibovalo revoluci.

Otázkou bylo, zda to funguje jako v tom reklamním videu. Začal jsem shánět nějaké reference. Jmenuje se to DJI FPV a první zjištění bylo, že to je dost drahé. Zajímalo mě, zda ten obraz v brýlích je opravdu tak pěkný a jak bych v brýlích obraz viděl já, který nosí dioptrické brýle. Dočkal jsem se, že brýle začali nabízet i tuzemští prodejci, zkoušel jsem u nich domluvit, zda bych se do brýlí mohl podívat. Ale nikdo neměl brýle na pultě, všichni říkali: objednejte a uvidíte. image

Postupně jsem se dopracoval k závazku, že tohle odvětví létání - FPV vynechám, že už takhle mám dost aktivit. Jediné, co mi zůstalo v hlavě, byla myšlenka, jak by se s tím pěkně filmovalo. Při létání s modelem a kamerou mi chybí kontrola toho, kam záběr kamery směřuje, tohle zařízení by mi práci s kamerou ulehčilo.

Pak jsem se dozvěděl, že kamarád Pavel brýle má, a hned jsem sedl do auta a jel se za ním do brýlí podívat! Pavel mi půjčil jeho letadlo, odlétal jsem si s ním a s brýlemi na nose nějakou minutu a bylo rozhodnuto! Obraz v brýlích je opravdu perfektní, jsou čitelné i vzdálené detaily na zemi, brýle dobře zvládají přechody světlo stín. Reklamní video nelhalo! image Kupodivu jsem vůbec neměl problém se svými dioptrickými brýlemi. Počítal jsem s tím, že bude potřeba vložit do brýlí dioptrické korekce, které výrobce nabízí, ale i bez nich jsem v brýlích viděl obraz ostře. A taky se moje brýle do FPV brýlí bez problémů vešly. Další víkend už jsem letěl se svým DJI FPV na svém Razoru. image

image

Klíště

Co dělám?

Večer jsem byl lítat na louce, teplota spadla během chvilky pod deset stupňů, po půlhodině na větru jsem byl zmrzlý na kost. Teď ráno jsem na noze našel zakouslé klíště. To mě trochu zaskočilo, na klíšťata jsem zvyklý až když je venku tepleji, v létě!

image

Mám za sebou už dvě léčení boreliozy antibiotiky, v obou případech to byla nepříjemná záležitost, která mě odstavila na několik týdnů z běžného životního rytmu. Když si člověk něco o tom přečte třeba tady: zdravi.euro.cz , tak začne být opatrnější.

Klíšťat je tady u nás hodně, v létě zaznamenám na těle třeba pět klíšťat. Zkoušel jsem různé repelenty, nepřipadá mi, že by mi to pomohlo. Pomůže prohlídka celého těla po příchodu domů a nepoužívání oblečení více dní. Stalo se mi, že se do mě zakouslo klíště, které čekalo dva tři dny v hromadě oblečení přehozeného doma přes židli. Trička tedy netahám několik dní, kalhoty je třeba vyklepat.

Mám vypozorováno, že se místa, kam chodím létat, liší pravděpodobností, zda si odtamtud donesu klíště. Jsou to i sousedící louky. Našel jsem i mapu: http://web.natur.cuni.cz/gis/klistata/mapa.html Když na ni koukám, chápu už, proč se kamarád ze "sousední" vesnice diví mým vyprávěnkám o tom, kolik jsem na sobě našel klíšťat. Oni jsou na opačné straně hor a zatím, co u nás je na mapě předposlední nejvyšší stupeň nebezpečnosti klíšťat, u nich je nula.

Ode dneška si posouvám úkol prohlédnout se po příchodu z létání, zda na sobě nemám klíště, z června na duben!

Záchranná akce

FPV - FPV létání - Free Style Wing

Při letu "někam" je třeba počítat s rizikem havárie. Letadlo může spadnout tzv. "na ruce", kdy uděláte pilotážní chybu, nebo může zradit technika. Zachránit model může být náročná akce.

A nemusíte létat v nějak exponovaných místech. Stačí spadnout do lesa sto metrů od sebe. Sundat letadlo z koruny stromu z dvacetimetrové výšky může být taky náročná akce!

FrSky R9 Mini-OTA

FrSky Taranis Q X7 - Můj život s Taranisem

Potřebuji k vysílači s R9M-2019 900 Mhz další přijímač. Koupil jsem FrSky R9 Mini-OTA.

image

Nepotřebuji žádné výstupy pro serva, serva budou připojena ke kontroleru Matek F765 Wing. Ke komunikaci s přijímačem v modelu stačí propojení vývodu SBUS a S.port nebo F.port.

Pro mě to je trochu výzva tím, že je to tak malé. Budí to ve mě nedůvěru mechanicky i elektricky, takový mrňous a má na něm být závislé celé letadlo! image A taky když se k tomu nepřipojuje přes konektor servo, hůře se zkouší, zda to žije.

Cíl je mít v letadle přijímače dva.

Tlumič

Letectví a technika

Když se dělají práce na letadle, je třeba taky spouštět motor a nechat ho běžet v různých režimech. Třeba i s forsáží. Kdo někdy stál u letadla, jehož motory běží na plný plyn, ví, jak úděsný hluk to je. Japonci strčí ocas letadla do "tlumiče" a tenhle hluk zmírní.

Slabá RTC baterie

FrSky Taranis Q X7 - Můj život s Taranisem

Na displeji vysílače se mi objevila hláška "Slabá RTC baterie". Vysílač si přestal pamatovat datum, zápis logů ve vysílači selhává.

image

zdroj: Youtube

Příčinou je vybitý knoflíkový třívoltový článek CR1220, který zálohuje chod hodin. Baterka odešla po 4 letech provozu rádia.

Akumulátor se dá běžně koupit a výměna je záležitost deseti minut.

 • odpojit akumulátor vysílače
 • povolit 4 šrouby na spodku skříně vysílače
 • odstranit zadní polovinu skříně vysílače
 • vyměnit akumulátor
 • zaklapnout zadní díl skříně vysílače
 • zašroubovat 4 šrouby
 • připojit akumulátor
 • nastavit hodiny

Hesla, účty, identita

Modelář a počítač - Hesla, účty, identita

Ahoj Libore, zablokoval se mi přístup na Google+, chce to po mě heslo. Nikdy jsem heslo nepoužíval, nevím, jaké to po mně chce heslo.

To je jeden z typických povzdechů uživatele počítače, který při práci s počítačem spěchá a moc nečte nebo nevnímá, co mu počítač píše. Dnes každa druhá služba vyžaduje registraci, zadání jména a hesla. A počítač nabídne i to, že si za vás bude jméno a heslo pamatovat. Při příští návštěvě webu s registrací za vás automaticky zadá vaše uživatelské jméno a heslo. Nastavili jste si to ve svém prohlížeči, aby zadával hesla za vás automaticky a on to dělá. A když změníte počítač, nebo si promažete důkladněji paměť prohlížeče, heslo za vás prohlížeč nezadá a web chce najednou heslo po vás.

Tomu, že po vás nějaký web chce zadat - vymyslet nějaké uživatelské jméno a k němu vymyslet heslo, tomu se říká "identita" a je to proto, aby až příště na ten web půjdete věděl, že jste to právě vy a nikdo jiný.

Plyne z toho:

 • Když si někde zakládám novou identitu, účet, přihlašovací údaje, jméno a heslo si hned někam zapíšu, někam, kam se mohu podívat, když nastane problém.
 • Zapisuji si hesla někam, kde mi je nevezme zloděj, někam, kde o ně nepřijdu nějakou poruchou techniky.
 • Pro přístup k bankovnímu účtu si zvolím jiné heslo než do Facebooku nebo do nějakého e-shopu. U bankovního účtu si zvolím složitější delší heslo, než do e-shopu, kde kupuji ponožky.
 • Uživatelská jména i hesla si pro snadnější použití vymýšlím nějak podobně. Do e-shopů mohu mít klidně i jedno jméno a heslo. Ale tam, kde mi hrozí ztráta peněz nebo nějaká jiná škoda, volím různý systém uživatelského jména a hesla, aby při jeho prolomení jednoho účtu nebyla prolomena ochrana více služeb.
 • Když zadávám heslo ke svému bankovnímu účtu a prohlížeč se mě zeptá, zda si má heslo zapamatovat, odpovím ne.

Dobré je být opatrný, pokud se potřebujete přihlásit k nějaké službě na cizím počítači. Měli byste si být jisti, že cizí počítač není nastaven na zapamatování vašich přístupů.

Monte Catalfano, Sicílie

FPV - FPV létání - Free Style Wing

Tohle je můj šálek kávy! "Odpracovat" si let na svahu. A ještě to pro nás atraktivní prostředí. image

Winston to chvílemi letí dost odvážně, při stoupání podél svahu to na můj vkus bral dost těsně nad stromy a při letu těsně kolem hrany bych se bál, že mě to zafoukne za hranu. Pěkný zážitek!

 • 0:00 vzlet, ráno, slabý vítr
 • 0:38 poslední použití motoru
 • 03:30 svah s menším sklonem a ve slabém větru začíná v tuto chvíli trochu pracovat
 • 08:00 ve větší výšce stoupání sílí
 • 11:20 dosažení nejvyššího bodu kopce
 • 12:10 Punto Trigonometrico, Je vidět zátoka Sant'Elia
 • 15:40 let směrem na nejvzdálenější horu poblíž Aspry
 • 16:50 nad kopcem poblíž Aspry, v dáli na západě je vidět Palermo
 • 17:35 krátký výpadek záznamu kamery RunCam2
 • 18:25 obrat zpět
 • 24:10 dosažení základny mraků
 • 29:00 proměna výšky na rychlý let
 • 36:50 blíží se nejvyšší vrchol Punto Trigonometrico, všimněte si cyklisty, jak sedí blízko okraje
 • 37:45 průlet kolem cyklisty
 • 39:07 bez brzd není možné udělat průlet na menší rychlosti, průlety ve větší vzdálenosti v čase 39:50, 40:40, 42:06, 43:33, 45:20.
 • 46:50 zase v mracích, potom rychle dolů, rychle nahoru ...
 • 53:50 začátek sestupu, už chci domů na těstoviny
 • 54:50 místo na přistání moc není
 • 56:00 přistání, nakonec jsem se rozhodl přistávat bez brýlí, abych co nejlépe posoudil polohu a rychlost, protože všude jsou překážky a Radian nemá žádné klapky ani brzdy

Testování podvozku

Letectví a technika

Tiskárna nevytlačuje filament

3D tiskárna Průša Mini - Problémy, na které jsem narazil

Tiskárna tiskne, ale po několika minutách tisku třeba ve výšce deset dvacet milimetrů přestane tlačit z trysky filament, hlava jezdí ve vzduchu, "tiskne" neviditelné vrstvy. Tisk je pokažený.

Často je to ještě provázeno rachtavými zvuky z extruderu, jak jeho kolečko přeskakuje po filamentu.

Příčinou je nízká teplota trysky, málo nahřátý filament trysku ucpává. Zvýšením teploty trysky třeba o 15 stupňů a potom její snižováním po 5 stupních přijdete na minimální teplotu, kdy se tryska neucpává.

Přistání v Istambulu

Letiště - Úlovky spottera

letiště: İstanbul Havalimanı, Turecko
ICAO: LFTM
poloha:

Přenos souborů z telefonu

Modelář a počítač - Tipy

Někdy je potřeba pracovat se soubory v telefonu nějakým produktivním způsobem. Program, myPhoneExplorer umožňuje přistupovat k souborům v telefonu z počítače.

image

Propojit telefon s počítačem jde několika cestami. Kabelem, přes wifi, bluetooth.

image

Se soubory v telefonu lze manipulovat, soubory lze přenést z telefonu do počítače, vymazat v telefonu. Já typicky stahuji z telefonu fotky. V Androidu to jsou složky:

 • Interní úložiště / DCIM / Camera
 • Interní úložiště / Pictures / Screenshots

Stažení:

program pro telefon Android

program do PC

Rozbor

Twin Star - Létání s Twin Starem

Doma jsem se věnoval rozboru pádu, popsaného zde: Letání s Twin Starem - Pád

Havárie mě znejistěla a bez znalosti toho, co se stalo, nemohu s letadlem letět nad les, nad vodu, ale ani nad pole, až budou v létě v polích vzrostlé porosty. A nemohu flight controllerem vybavit model, který není určený k bouchání o zem. Riziko pádu "kdykoli" se s normálním provozováním modelu neslučuje.

Základ je dát dohromady fakta. Co tedy vím:

 • napájení po celou dobu fungovalo - běžela telemetrie z modelu do vysílače, fungoval přenos obrazu
 • napájení stačilo na standardní běh motorů - dokazuje to zvukový záznam, kde je slyšet motory, jak jedou v cestovním režimu či těsně nad ním během letu i celého pádu
 • řízení modelu po celou dobu fungovalo - potvrzuje to pohyb kamery ovládaný nezávislým kanálem, potvrzuje to reakce FC při přepnutí přepínače na vysílači
 • všechno fungovalo i ve chvíli, kdy jsem k místu dopadu došel - přenos obrazu, ovládání modelu, telemetrie
 • nemám log z vysílače

Co si pamatuji a co mohu z videa usoudit:

 • letěl jsem v režimu ANGLE a možná NAV ALTHOLD
 • určitě jsem neletěl v režimu MANUAL
 • z akumulátoru 6000 mAh jsem odebral 4200 mAh
 • napětí akumulátoru se pohybovalo mezi 9.3 - 9.1 V
 • letadlo, tak jak hodnotím let podle mých zkušeností, vletělo do poryvu, poklesla rychlost a tím začal pád
 • reagoval jsem přidáním plynu a razantním potlačením
 • záznam obrazu a záznam zvuku z palubní kamery ukazuje ustálenou plochou vývrtku bez jakýchkoli změn úhlů, rychlosti, změny chodu motorů

Závěr, ke kterému jsem došel sám a ke kterému nezávisle na mě došel zkušený kamarád, jsou stejné:

 • došlo ke ztrátě rychlosti vlétnutím do poryvu
 • kontrolér ve snaze udržet výšku držel nataženou výškovku a mě neumožnil vybírání vývrtky potlačením
 • všechno fungovalo

Správná reakce měla být:

 • vypnout automatický režim, přepnout na MANUAL
 • vybrat vývrtku

Plyne z toho, že letět v nějakém automatickém režimu není bez rizika. V mém případě je problematický nízko nastavený plyn pro cestovní režim, letadlo tak má malou rezervu rychlosti. Letím v automatickém režimu příliš pomalu. Plyne z toho, že bezpečnější je řídit letadlo sám.

Výsledky rozboru mě uklidnily.

Výroba vrtulí

Letectví a technika

Tisk se odlepuje od podložky, je stržen tryskou

3D tiskárna Průša Mini - Problémy, na které jsem narazil

Hned při prvních smyčkách první vrstvy byl filament stržen jedoucí tryskou.

U mě byly příčiny dvě a podle toho, co slyším v diskuzích, je to tak u všech.

Příčinou je špatné nastavení výšky trysky nad podložkou při první vrstvě. Je to základní nastavení tiskárny - Kalibrace první vrstvy a ze začátku se to bez zkušenosti špatně posuzuje. V principu ale musí tryska při pokládání první vrstvy filamentu na podložku filament k podložce přitlačit a já měl to přitlačení - rozplácnutí nastavené malé. Obdélník, který se vytiskne na konci čáry, musí být po sloupnutí z podložky zespoda hladký bez viditelných vláken.

Druhou příčinou je nízká teplota desky při tisku prvních vrstev. U filamentu PLA, kde je doporučená teplota podložky 60°C, mám nastaveno pro první vrstvy 70°C. Například.

Dají se ta nastavení poladit i během tisku, volba menu Ladit je dostupná i v průběhu tisku a je možné poštelovat výšku trysky nad podložkou i teploty. Ty teploty je potom třeba zapsat do nastavení sliceru.

Pád

Twin Star - Létání s Twin Starem

Twin Star. Pokusný let. Li-Ion baterka. Chtěl jsem odměřit, jak dlouho budu moci s Li-ion akumulátorem 6000 mAh létat, když je teplo. Šel jsem k nám pod les a že budu courat po okolí a až se baterka bude blížit konci, budu poletovat poblíž, odkud vždycky dokloužu. Mám na zemi vyzkoušeno, že nejdříve s hlubším vybitím akumulátoru přestanou jít motory, ale vše ostatní jako řízení i přenos obrazu pořád funguje. Dopadlo to ale úplně jinak! image

Létal jsem okolo sebe, létal jsem i nad lesy okolo, buď jsem kopíroval terén a tak jsem musel po horách klouzat dolů a zpátky zase stoupat, nebo jsem se držel v horizontu a tak jsem byl nad silně klesajícím terénem hodně nízko a pak zase vysoko. Nad lesem jsem si držel převýšení minimálně padesát metrů, abych kdykoli doklouzal k jeho okraji nad louku. Poletoval jsem cestovní rychlostí, to je cca 6A odběru, vítr do tří čtyř metrů foukal proti horám, takže příznivé jednoduché podmínky. Jen jsem si hleděl údaje o napětí a odebrané kapacitě.

S akumulátorem Li-ion mám zatím zkušenost převážně zimní, nalétal jsem s ním nejvíce při teplotách plus pět až mínus pět a to se ukázal proti Lipolkám jako nepříliš výhodný. Napětí v chladu výrazně spadne a využitelná kapacita se podstatně sníží. Zatím, co Li-polky i v mrazu dají 2/3 až 4/3 kapacity, Li-ionka už v 1/2 kapacity výrazně vadne a motory na plný plyn jedou sotva na polovinu. Testovací let, který jsem prováděl, se odehrával při teplotě kolem patnácti stupňů a z pozemních měření mám stanovenou hranici cca 4800 mAh, odkdy mohu očekávat postupné snižování výkonu motorů.

Letím zrovna v horizontu, terén pode mnou klesá, výška nad lesem pode mnou se tak zvětšuje a já se cítím bezpečně. Pro pohodlí jsem si přepnul Inav do modu, který letadlo stabilizuje a udržuje přímý let. Let už trvá přes čtyřicet minut. Ukazatel odebrané kapacity minul hodnotu 4200 mAh, řekl jsem si, že začnu být opatrný a přesunu se nad louku, kde stojím, že už nebudu zalétávat nad les okolo ani nebudu přelétávat rozsáhlé remízky. Najednou se horizont zakýve. Moje reakce je okamžitá a automatická, vlétnul jsem do nějakého poryvu, rychlost klesla, přidávám malinko plyn. V další vteřině padá Twin Star do vývrtky. I teď reaguji automaticky, silně potlačím. Twin Star by měl přestat vrtat, po půl otáčce by měl přejít do přímého letu, stačí přidat a letět dál. Mám to s Twin Starem mnohokrát vyzkoušené. Svět okolo letadla se však točí divoce dál, už myslím na pád až na zem a už začínám intenzivně myslet na to, kde jsem, kam padám. Naštěstí to pole, kam se řítím, je pro mě jasné, od těch ostatních okolo se liší tou výraznou zatáčkou silnice. Protože pád je dlouhý, ještě zkouším přepnout na RTH, třeba to flight controller vybere, ale slyším jen hlášku "return to home" a letadlo vrtá dál. Bum, jsem na zemi!

K letadlu to nemám daleko, jen cesta z mé louky k místu dopadu vede přes dvě zoraná pole a dva neprostupné remízky. Příroda je ke mě milosrdná. Ještě minulý týden znamenal vstup do oranice několika kilové bakule hlíny na nohou, teď už je povrch oraniště proschlý a já se rychle blížím k místu dopadu. Zblízka vidím, že je letadlo v podstatě celé. Praskly úchyty, které drží křídlo u trupu a moje montáž s kamerou se nárazem posunula o centimetr dopředu včetně destičky s maticí zalepené v trupu pod ní. Žádné jiné škody nevidím. Na místě všechno funguje, ovládání letadla i přenos obrazu. Když se rozhlédnu okolo sebe, uvědomuji si, jaký jsem klikař. Jsem od okraje lesa dvacet metrů, kdybych zhučel jen o vteřinu dříve, mám letadlo v korunách stromů dvacet třicet metrů vysoko.

Šlapu přes oranici domů a přemýšlím, co se stalo. Incident mě dost znejistěl. Doposud jsem létal a Inav provozoval hladce, tenhle pád, který asi mohl nastat kdekoli nad těmi lesy okolo, mi naboural sebevědomí.

Rozborstálý odkaz / permalink

17.04.2021

Doma jsem se věnoval rozboru pádu, popsaného zde: Letání s Twin Starem - Pád

Havárie mě znejistěla a bez znalosti toho, co se stalo, nemohu s letadlem letět nad les, nad vodu, ale ani nad pole, až budou v létě v polích vzrostlé porosty. A nemohu flight controllerem vybavit model, který není určený k bouchání o zem. Riziko pádu "kdykoli" se s normálním provozováním modelu neslučuje.

Základ je dát dohromady fakta. Co tedy vím:

 • napájení po celou dobu fungovalo - běžela telemetrie z modelu do vysílače, fungoval přenos obrazu
 • napájení stačilo na standardní běh motorů - dokazuje to zvukový záznam, kde je slyšet motory, jak jedou v cestovním režimu či těsně nad ním během letu i celého pádu
 • řízení modelu po celou dobu fungovalo - potvrzuje to pohyb kamery ovládaný nezávislým kanálem, potvrzuje to reakce FC při přepnutí přepínače na vysílači
 • všechno fungovalo i ve chvíli, kdy jsem k místu dopadu došel - přenos obrazu, ovládání modelu, telemetrie
 • nemám log z vysílače

Co si pamatuji a co mohu z videa usoudit:

 • letěl jsem v režimu ANGLE a možná NAV ALTHOLD
 • určitě jsem neletěl v režimu MANUAL
 • z akumulátoru 6000 mAh jsem odebral 4200 mAh
 • napětí akumulátoru se pohybovalo mezi 9.3 - 9.1 V
 • letadlo, tak jak hodnotím let podle mých zkušeností, vletělo do poryvu, poklesla rychlost a tím začal pád
 • reagoval jsem přidáním plynu a razantním potlačením
 • záznam obrazu a záznam zvuku z palubní kamery ukazuje ustálenou plochou vývrtku bez jakýchkoli změn úhlů, rychlosti, změny chodu motorů

Závěr, ke kterému jsem došel sám a ke kterému nezávisle na mě došel zkušený kamarád, jsou stejné:

 • došlo ke ztrátě rychlosti vlétnutím do poryvu
 • kontrolér ve snaze udržet výšku držel nataženou výškovku a mě neumožnil vybírání vývrtky potlačením
 • všechno fungovalo

Správná reakce měla být:

 • vypnout automatický režim, přepnout na MANUAL
 • vybrat vývrtku

Plyne z toho, že letět v nějakém automatickém režimu není bez rizika. V mém případě je problematický nízko nastavený plyn pro cestovní režim, letadlo tak má malou rezervu rychlosti. Letím v automatickém režimu příliš pomalu. Plyne z toho, že bezpečnější je řídit letadlo sám.

Výsledky rozboru mě uklidnily.

Ty krávo!

Všeobecné letectví - Horké chvilky

Aerodynamický tunel

Letectví a technika

Postup

Technologie - Postup

Při pájení je třeba docílit dostatečné teploty, aby cín byl opravdu tekutý, dobré smáčivosti povrchu pájených ploch a zachovat přitom přiměřené tepelné zatížení pájených dílů.

Pájení se provádí ve dvou krocích:

 • části, které mají být vzájemně spojeny se nejprve pocínují
 • spojované povrchy se následně prohřejí nad teplotu tání použité pájky, která vzájemným slitím s přídavkem pájky z vnějšku vytvoří po ochlazení pevné spojení

Na smyčku páječky naberte trochu tavidla (krátce zapněte páječku s hrotem zapíchnutým do kalafuny) potom trochu cínu. Zapněte páječku a přiložte ji ke konci kablíku nebo pájenému spoji. Cín se rozleje a pocínuje povrch.

Pocínujte i druhý kablík.

Naberte trochu tavidla a cínu. Přiložte spojované díly k sobě, zapněte páječku a přiložte ke spojovaným dílům. Cín se mezi nimi rozleje.

Nepohybujte se spojem tak dlouho, dokud cín nezatvrdne. Správně provedený spoj má kovově lesklý vzhled.

imageCín se musí pěkně rozlít po pájených dílech. Mezi každým letováním namočte hrot páječky do tavidla.

Při dlouhém zahřívání spoje (více než 10 až 20 sec) klesá mechanická pevnost spoje.

Hrot na pistolové pájce utírejte do mokré houbičky, aby byl pořád čistý a provedli jste tak spolehlivý spoj, který nebude zatížen spálenou kalafunou.

Zbytky tavidla by se měly odstranit. Jde to lihem nebo technickým benzínem. Kalafuna na rozdíl od některých jiných tavidel nepůsobí korozivně, a tak to není nutné.

image

Při pájení perem pájecí stanice je jednodušší udržet správnou teplotu, pájecí stanice se sama stará. Na prvních spojích se snadno zjistí, jaká je potřebná doba prohřívání spoje. Bývá to 1.5 až 3 sekundy. Pokud je třeba nahřívat spoj výrazně déle, příčinou je malá hmota hrotu, jeho nízká tepelná kapacita nebo malý výkon páječky.

Nová verze 4/2021

Fusion 360 - Novinky

V dubnové verzi jsou dvě příjemné novinky.

image

Fillet - zaoblení hran nyní nabízi Full round fillet, kterým se jednoduše zaoblí dva rohy vedle sebe jedním plynulým obloukem. Není už třeba metodou pokus omyl postupně měnit poloměr zaoblení.

image

Druhou novou fukcí je rozšíření Extrude o možnost vytáhnout z křivky stěnu se zadanou tlouštkou.

Aprílové počasí

Twin Star - Létání s Twin Starem

Potřeboval jsem na Twin Starovi něco oměřit, vytáhl jsem ho večer, kdy polevil silný vítr, na louku.

image

Provedl jsem na jednu baterku tři lety v celkové délce dvacet minut a protože jsem mezi lety něco nastavoval, celková doba létání byla půl hodiny. Na louku jsem přišel v prosluněném podvečeru, během druhého letu najednou vidím ve vzduchu okolo letadla vločky, při třetím letu se mraky pohybující se podél Krušných hor ve vzdálenosti deset kilometrů rozlily až nade mne a rozfoukalo se ze tří na sedm osm metrů. Totální obrat v počasí během deseti minut!

Koukal jsem, jak jdou těžké mraky po vzdálených horách, a najednou letím v tom počasí, které jsem z dálky pozoroval, sám. Připomnělo mi to léto, kdy rozvíjející se bouřka rychle změní situaci ve vzduchu, rozlije se i proti směru pohybu počasí a pěkný let se může rázem změnit v boj o život.

Tady u nás se to počasí postupující od západu někdy "zarazí" na kopečcích mezi Teplicemi a Ústím. Mají převýšení nějakých sto metrů. tvoří takový nízký dlouhý práh s hranou v nadmořské výšce kolem 300 metrů a dokážou ovlivnit mraky se základnou v 600 metrech. Často to je dobře vidět při jízdě po dálnici D8. Před Ústím u Řehlovic tuhle řadu kopečků protíná řeka Bílina a při jízdě po dálnici tímhle údolím skrz uvidíte jasný předěl počasí.

To se stalo i tentokrát a těžké sněhové mraky táhnoucí v dálce pod Krušnými horami se během chvilky rozlily až ke Středohoří k místu, kde jsem létal. Začal jsem na prosluněné louce a na konci jsem domů nesl letadlo pokryté sněhem. A celou dobu byla pěkná zima, teploměr se ze značky nula nepohnul ani při tom sluníčku. Já jsem si svůj úkol splnil, tak i přes tu zimu jsem spokojen.

image

Avro Vulcan

Modely letadel - Pusher-jety