image

Vyhlídkové lety

Svézt se ve sportovním letadlem je věc dostupná každému. Sám se svezu ve větroni dvakrát třikrát do roka. Jak na to?

Objíždím okolní letiště a pokud přeje počasí a další okolnosti, je možné se na letišti aeroklubu domluvit na vyhlídkovém letu v motoráku nebo na větroni. Já jednoznačně preferuji let na větroni. Už proto, že ve větroni vždy letíte sami s instruktorem a můžete se s ním dohodnout, zda budete řídit i Vy nebo jen on. V motoráku s vámi letí ještě jiní pasažéři a je už problém dostat se na přední sedadlo. Zaleží vždy na Vás, jak si let domluvíte. Líná huba ...

13.09.2003

Motorák

Let v motoráku je dražší a kratší. Za 15-20 minut zaplatíte za letadlo 2 až 3000 Kč. Za jedno sedadlo je to tedy minimálně 600 Kč.

Standardním typem na našich letištích je Z-143. Ale je možné letět třeba v Cesně, která je stejná jako ve Flight Simulátoru od Microsoftu. Taková létá třeba ve Vrchlabí. Při jednání je třeba vystupovat aktivně, aby jste se proboxovali k řízení a ostatní cestující seděli vzadu. Nebo musíte obsadit letadlo příslušníky své rodiny. Nejlépe je počkat si, až pilot třeba kvůli doplňování paliva vyleze z éra, a domluvit se přímo s ním. Další variantou je let na motorizovaném větroni. Zpravidla to je Vivat. Cena je zhruba 1000 Kč za 20 minut.

13.09.2003

Větroň

Let ve větroni je o 100% lepší. Zatímco v motoráku sedíte jako v autě, v podobné kabině a připoutáni stejným způsobem, při letu větroněm se musíte navléknout do padáku, vlézt si do těsné kabiny, kde za letu jste opravdu uprostřed živlu. 

Buď je možné si skočit na navijáku, obletět okruh kolem letiště a po asi 10 minutách přistát, nebo se v aerovleku nechat vytáhnout do termiky a strávit tak v letadle delší dobu. Obojí má něco do sebe. Vyhlídkové lety se u nás létají zpravidla na Blanících. Před startem budete usazeni na přední sedadlo. Nebojte se ptát na cokoli. Na letišti jsou většinou lidé, kteří vám rádi vše vysvětlí. Domluvte se také, jak chcete, aby let probíhal a jakou částku chcete obětovat. Pokud budete chtít za letu sami řídit, domluvte si to předem. Zkušený instruktor potom za letu sám pozná, jak na tom s vaším pilotním uměním jste a podle toho vám povolí více nebo méně. Dotáhněte si pásy, abyste se při záporných přetíženích nezvedali ze sedačky. Je to nepříjemný pocit. Nezapomeňte se před delším letem vyčůrat! 

Naviják

Tato varianta je cenově velice příznivá. Na Rané jsem za jeden skok platil 50 Kč. Let trval kolem 10 minut a mohl jsem si vyzkoušet let po okruhu. Když to srovnám s cenami na pouti, je to zadarmo. Stoupání na navijáku je sám o sobě  zážitek. Počáteční stoupání horské dráhy je proti tomu slabý odvárek. Pokud poletíte poprvé, připravte se na nepříjemné zhoupnutí na konci navijákového vleku. Na vrcholu stoupání pilot prudce potlačí, aby se mohlo uvolnit vlečné lano. Mě to poprvé připadalo, že vypadnu z kabiny překrytem ven. Let po okruhu je dostatečně dlouhý, abyste si zkusili letět rovně. Uvidíte, jak je to těžké. Zvláště když je termický den a větroň pořád někam uhýbá.image

Aerovlek

Aerovlek už je dražší. Jen samotné vyvlekání do 700 až 1000 m stojí asi 600 Kč. Samotný vlek trvá přes 10 minut. Za další let platíte kolem 10 Kč za minutu. Hodina létání tak přijde asi na 1000 Kč (ve Vrchlabí však chtěli skoro 2000). Domluvte se předem. Taky je nesmyslné žádat hodinový let, když to nenosí. 

Start za vlečnou je silný zážitek. Pomocník drží křídlo, vlečné lano se napne a potom už se oba stroje rychle rozjíždí. Akcelerace je velká. Větroň se zvedá ze země, vlečná ještě jede po zemi. Pocit, kdy se metr nad zemí řítíte v metrové výšce je k nezaplacení. To už je vlečná taky ve vzduchu. Stoupá se asi 5 m/s. Pokud je klidné ovzduší, je možné se za vlečnou udržet poměrně snadno. Pokud je však termika, obtížnost letu za vlečnou dramaticky stoupne. Držíte si vlečnou na horním okraji palubní desky a ona se najednou propadne strmě dolů a vy musíte za ní. Za chvíli je zase vlečná vysoko nad vámi, lano je strašně prověšené a instruktor vám zezadu říká: "takhle to lano přetrhnete". Ale nepřetrhnete. Instruktor si to bere, rovná Blaníka za vlečnou a zase si to můžete vzít vy. Vlekař stále stoupá a táhne vás někam, kde je určitě stoupák. Pokud zkoušíte řídit, určitě už nevíte kde jste vy, kde je letiště.

Potom přijde uvolnění vlečného lana. Vlečná zmizí pod vámi ve střemhlavém letu a teď už je to jen na vás nebo na vašem instruktorovi, jak dlouho se udržíte. Trochu nepříjemné je, že na vás po celou dobu do kabiny praží slunce a že většinou kroužíte stále na jednu stranu. To je na žaludek zejména ze začátku zátěž. Instruktor taky zpravidla rychle zaregistruje vaši zelenou barvu a nabídne vám rychlé přistání. Já jsem jednou nebo dvakrát překonal a odměnou mi bylo, když jsem se vlastními silami vyšrouboval až pod základny mraků ve 2500 m, kde jsem potom půl hodiny poletoval v chládku mraků a pranic mě nezajímalo, že jsem překročil svůj limit 1000 Kč . 

Pokud to opravdu nosí a je možné plýtvat výškou, můžete požádat instruktora aby s vámi udělal nějakou tu vývrtku nebo pád. Pokud se bojíte (já jsem se začátku bál takovým zvláštním "fyzickým" strachem) mohu vám předat radu, kterou jsem sám dostal. Držte se sedačky pod sebou. Opravdu to pomáhá.

První let vám však asi bude dělat největší starost, jak letět rovně. Záleží na instruktorovi, jak k vám bude přistupovat. Já preferuji instruktory, kteří vás nechají létat a komentují váš výkon praktickými radami. Jeden extrém je instruktor, který vás nechá letět prakticky jakkoliv a nic k tomu neříká (od něho se nic nenaučíte). Druhým extrémem je instruktor, který se s vámi o řízení neustále přetahuje a vy nevíte, zda to letadlo dělá samo a kdo vlastně řídí. Pokud se však chcete jen svézt, můžete se v klidu uvelebit v sedačce, rozhlížet po krajině a vychutnávat tichý let. I to stojí za to.

Tip na dovolenou

Pokud máte rádi hory, nebo pokud si můžete cestou k moři vyhradit jeden dva dny na pobyt v horách, zkuste navštívit letiště blízko známého jezera Bled ve Slovinsku. Letiště patří místnímu aeroklubu, jmenuje se Lesce-Bled a jeho stránku naleznete na adrese Alpski letalski center Lesce Na místním Blaníku si můžete za cca 130 DM dopřát hodinový let kolem úbočí alpských hřebenů.

Touhy

Když jsem se dočetl, že v Rusku a na Ukrajině vyváží turisty na Su-27, hned bych tam jel. Ale cena v desetitisících dolarů je mimo mé možnosti. Na Max1 byla z takové akce reportáž. Určitě je to fantastický zážitek. Sice se prý každý dříve či později pozvrací, ale ani to by mě neodradilo.

Popis podobné akce, ale v akrobatickém speciálu je zde .

Jak si dojednat vyhlídkový letstálý odkaz / permalink

16.05.2004

Jak si tedy dohodnout vyhlídkový let konkrétně? Kde a s kým?

Letištěstálý odkaz / permalink
16.05.2004

Musíte najít sportovní letiště - aeroklub, kde létají se sportovními letadly. Ne s letadly ultralehkými. Jsou to letiště bývalého Svazarmu, nyní Českého aeroklubu.

Pokud alespoň trochu cestujete autem po vašem okolí, snadno si všimnete leteckého provozu malých letadel ve vašem okolí. Neměl by být problém najít i místo, kde letadla startují a přistávají. Tedy vlastní letiště.

Nemáte-li tuto možnost, zkuste váš aeroklub najít na webu:
  www.plachteni.cz
  www.freefly.sk

Nebo v telefonním seznamu. Já jsem našel telefony aeroklubů ve Zlatých stránkách v rubrice Letecké služby a v seznamu stanic organizací hesla začínající slovem aeroklub. Ale bylo jich tam jen málo.

Nalezení aeroklubu na webu je asi nejistější cesta (když o letišti nevíte).

V úvodu jsem se zmínil, proč to má být letiště aeroklubu. Je to proto, protože v aeroklubu má vyhlídkový let všechny náležitosti, které mít má: letíte s instruktorem, let je pojištěný, klub disponuje potřebnou technikou, letadlo i personál podléhá přísnější kontrole.

Pokud zvolíte letiště, kde provozují jen ultralehká letadla, je vyhlídkový let věcí vaší soukromé dohody s pilotem. A navíc nevím o letišti v České republice, kde by bylo možné se svézt v ultralehkém dvousedadlovém větroni.

Možnosti letištěstálý odkaz / permalink
16.05.2004

Ne všechna letiště jsou schopna uspokojit vaše tužby. Většina aeroklubových letišť nabízí vyhlídkové lety v motorovém letadle, jen některé nabízí i vyhlídkové lety ve větroni.

I když třeba web letiště deklaruje možnost vyhlídkového letu ve větroni, nemusíte se na letišti setkat s přílišnou ochotou (moje zkušenost z letiště Sazená).

Dejte si také pozor na to, co vám vlastně nabízí. Můžete si dohodnout větroň, ale pak vám budou nutit let v motorizovaném větroni Vivat. To je úplně o nečem jiném.

Také cena může být odlišná od ostatních. Třeba na letišti ve Vrchlabí chtějí dvojnásobnou cenu, než ostatní aerokluby.

Na kdy se lze dohodnoutstálý odkaz / permalink
16.02.2008

Pokud se chcete svézt na větroni, je nejvhodnější doba víkend.

image

Provoz větroňů vyžaduje několik lidí (pilot instruktor - ten poletí s vámi, pilot vlečného letadla, pomocník - ten podrží křídlo větroně při startu) a ty je těžké dát dohromady v libovolný den. Dostatek lidí je na letišti většinou o víkendu od jara do podzimu. Jen v době letních dovolených bývá na letišti celá parta i během týdne.

Protože nás zákonodárci svazují stále více různými pravidly, příkazy a zákazy, musí být váš let pojištěn. To je poměrně nákladná záležitost a majitelé letadel se snaží ušetřit. Někteří pojišťují další sedadla ve svých letadlech jen pro část sezóny. Není-li vaše sedadlo pojištěno, není možné vyhlídkový let. U větroňů bývá období bez pojištění přes zimu.

Počasístálý odkaz / permalink
16.05.2004

Samozřejmě je pro realizaci vašeho letu veledůležitým faktorem počasí.

Nemá-li váš let ve větroni být 10 minut nahoru a 10 minut dolů, musí být termické počasí. Mělo by svítit sluníčko, po obloze by měly plout mráčky.

Dohodastálý odkaz / permalink
16.05.2004

Dohodněte si vše předem.

Na letiště je nejlepší zajet a vše si dohodnout osobně. Na letišti se dozvíte telefon, na kterém si můžete domluvit konkrétní let.

Ujasněte si s člověkem na letišti o jaký let vám jde. Že chcete letět na větroni v aerovleku a termice, Dohodněte si délku letu tak, aby cena nepřekročila vaše možnosti.

Počítejte s tím, že ve vámi uvažovaném termínu:

  • nemusí být vhodné počasí
  • nemusí být k dispozici potřebný personál letiště
  • nemusí být k dispozici volný větroň
  • nemusí být na letišti instruktor, který s vámi poletí
  • nemusí být na letišti vlečné motorové letadlo
  • na letišti může v tomto termínu probíhat jiná akce - soutěž, soustředění pilotních žáků atp.

Je třeba se trochu obrnit trpělivostí. Nejlepší je mít telefon na odpovědného člověka a na letiště zavolat, zda je ten správný den.

Příprava k letustálý odkaz / permalink
16.05.2004

Na let se připravte už ráno.

Nepřejídejte se. Dejte si nějaké lehké jídlo.

Vhodně se oblečte. V létě je v těsné kabině větroně teplo. Stačí tedy tričko a kraťasy. Na jaře a na podzim může být v letadle chladněji.

Napijte se před letem vody - ne piva. Nejlepší je čistá voda - sodovka, Mattoni atp..

Vyčůrejte se.

Vyprázdněte kapsy. Obsah kapes by se vám mohl vysypat do kabiny větroně.

Vlastní letstálý odkaz / permalink
16.05.2004

Vlastní let začíná ještě na zemi. Nebojte se vyptávat vašeho pilota.

Při usazování do větroně vám jistě někdo pomůže. Dotáhněte si dostatečně pevně pásy.

Seznamte se s přístroji na palubní desce. Zeptejte se.

Dohodněte si znova délku letu.

Během letu se vám může přitížit. Lehkou nevolnost lze rozdýchat. Otevřete si větrací okénko v překrytu kabiny a dlaní si nasměrujte na obličej proud čerstvého vzduchu. Zhluboka dýchejte. Koukejte se na zem.

Pokud se dohodnete na akrobacii a vy se bojíte, chyťte se sedačky pod sebou. Pomůže vám to. Samozřejmě je nutné mít dotažené upínací pásy.

Aerokluby v okolí Teplic stálý odkaz / permalink

30.03.2006

V okolí Teplic je několik aeroklubů, kam se můžete zajet podívat na sportovní letadla a kde si můžete dojednat komerční vyhlídkový let.

Na jejich stránkách najdete spojení.

Aeroklub v Otvicích u Chomutova. Z Teplic je to cca 50 km. Bylo http://www.volny.cz/ak.chomutov/
Aeroklub v Mostě. Z Teplic je to na letiště cca 30 km.
Aeroklub na Rané. image česky Z Teplic je to na letiště cca 35 km.
Kód letiště: LKRA
letiště: 50? 24? 26.24?? N  13? 45? 21.45?? E
facebook
Aeroklub Roudnice. Z Teplic cca 50 km.

Vyhlídkové letyimage následující stránka