image

Skla k Sony a6000

Canon FD 70-210mm / f4 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.07.2014
image

Objektiv se dá koupit ve foto-bazarech nebo na Aukru za cca 1200 Kč. Já jsem ho koupil jako náhradu za objektiv Nikon AF-S DX VR 18-200, který používám na fotoaparátu Nikon D80, k fotografování s fotoaparátem Sony a6000.


Objektiv je vhodný pro fotografování, při natáčení videa už musí člověk zdolávat mnoho obtíží. Ostření při fotografování s využitím focus peakingu funguje v drtivém množství případů bez problému. Samozřejmě pokud se fotografovaný objekt nepohybuje kolmo k rovině ostrosti, to se ručně těžko napodobuje funkce autofokusu. image Ostřící kroužek má příjemný přesný chod.

S objektivem se dá i filmovat, z ruky je to ale prakticky nemožné kvůli chybějící stabilizaci. I při práci ze stativu narazíte na problém s chvěním. Pokud fouká silnější vítr, je v záběru nepříjemně vidět drobné chvění.

Test Canon FD 70-210mm / f4  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.07.2014

Zkusil jsem s objektivem Canon FD 70-210mm / f4 nasazeném na fotoaparátu Sony a6000 fotit v ulicích.

image

Vybral jsem si situace, kdy je dobré mít možnost pořídit nějaký detail z větší vzdálenosti. Prakticky všechny záběry v galerii byly dělané s využitím nejdelšího ohniska 210 mm (tedy po přepočtu cca 300 mm) a s otevřenou clonou. Nastavení fotoaparátu bylo "sunset" -3 -3 -1 (kontrast, saturace, ostrost), což pro fotografii asi není optimální, je to nastavení z filmování a já zapomněl nastavení měnit, když jsem střídal fotografování a filmování. Fotografie nejsou upravované.

Zde je odkaz na fotogalerii: F O T O G A L E R I E

Objektiv umožňuje dobře pracovat s hloubkou ostrosti, široký ostřící kroužek perfektně chodí a není problém vypíchnout v záběru nějaký detail. I ve vzdálenosti několika desítek metrů může být problém mít zaostřené dva obličeje dva metry od sebe. Stačí ale malinko přiclonit a je to vyřešené.

Manuální ostření nedělá problém, pokud se fotografovaný objekt nepohybuje rychle proti nebo od objektivu. Potom pomůže malý trik: zaostřit si předem na něco, kude se bude objekt pohybovat. Při tomhle chození po městě jsem proostřil asi u 10 snímků z 200. Chybějící stabilizaci nahradí nastavení kratšího času a vyššího ISO, takže se dá fotit z ruky.

Opět musím konstatovat: za tu cenu není co řešit. image

Kejklíři stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.07.2014

V Praze minulý týden probíhal "Pouliční divadelní festival Za dveřmi 2014". Na Václavském náměstí se pod širým nebem odehrávala představení všemožných divadelních žánrů. Divácký zájem byl opravdu veliký a tak ne vždy bylo možné vydobýt si mezi přihlížejícími dobrou pozici na focení. Přišla tak k dobru dalekonosnost objektivu Canon FD 70-210mm / f4.

image

kliknutím na fotku získáte snímek v plném rozlišení

Fotografie uvedené ve fotogalerii byly pořízeny fotoaparátem Sony a6000 s nasazeným objektivem Canon FD 70-210mm / f4. Stál jsem až za diváky a fotit jsem musel s využitím nejdelších ohnisek objektivu. Fotografie nejsou upravované.

Zde je odkaz na fotogalerii: F O T O G A L E R I E

Pro mě bylo zajímavé sledovat reakce publika, které se buď bavilo a během představení aplaudovalo, nebo se nebavilo a potom se prostor před vystupujícími - hlediště nemilosrdně vyprazňovalo. Nebo náhodně kolemjdoucí cizinci, kteři nemohli rozumnět slovním hříčkám, ale spontáně se smáli s našinci.

Focení letadel stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.09.2014
image

Vytáhl jsem svoje dlouhé sklo, které jsem si nedávno pořídil k Sony a6000 a vyrazil jsem na letiště Modelparku Suché. Zkusím si práci se starým plně manuálním objektivem na rychle se pohybujících modelech letadel.


image

Pozdní odpoledne slibovalo pěkné světlo. Čekal jsem na letišti dva tři modeláře, našel jsem tu ke svému potěšení celou partu elektroletců. image

Nafotil asi 500 snímků, zdálo se mi, že dobrých bude hodně. Doma u monitoru jsem byl ale zklamán. Snímky, které se mi na letišti zdály dobré, se na obrazovce ukázaly neostré. Malinko, ale stačilo to k vyřazení snímku.

Problematické jsou dvě věci. Když letadlo letí kolem mě kolmo na osu objektivu, dá se ruční ostření stihnout. Jakmile ale letadlo letí na mě nebo ode mě, už ostřit nestíhám.

Druhý problém je princip ostření. Ostřím na žluté linie v hledáčku, které mi indikují ostré hrany foceného objektu. Jakmile poklesne úroveň osvětlení, v tomto případě po soumraku, přestanou být žluté linie patrné.

image

Výtěžnost fotografií je tak malá. Pořád si ale musím říkat, že to není objektiv za padesát tisíc a že jsem za pár šupů získal sklo, kterým "dosáhnu" dál, než běžné zoomy.

Fotografie letících modelů v galerii jsou všechny focené na nejdelší ohnisko, to je v tomto případě po přepočtu ohnisková vzdálenost cca 300 mm. Objektiv má světelnost 4.0 a když si vezmu, že snímky ke konci jsou pořízené během soumraku, takl to není špatné. Piper na poslední fotce je focený po západu slunce za opravdu špatného světla a fotka je slušná.

Zde je odkaz na fotogalerii: F O T O G A L E R I E

Tato zkušenost mi říká, že asi nebudu moci konkurovat kolegům s objektivy několik set milimetrů dlouhými se světelností 2.8, se stabilizací a superrychlým automatickým ostřením v ceně ojeteho auta, ale nějaký zajímavý snímek ulovit mohu. image


zpátky na: Sigma 19 mm f/2,8 DN Art │ dál: FE 70-200 mm F4 G OSS


přehled kapitol:

 1. Sony a6000
 2. Paměťové karty k Sony a6000
 3. Sony a6000 s objektivy jiných značek, staré objektivy
 4. Canon FD 50mm / f1.4
 5. Sigma 19 mm f/2,8 DN Art
 6. Skla k Sony a6000
 7. FE 70-200 mm F4 G OSS
 8. Helios 44-2 58/2
 9. Samyang 8 mm f/2,8 UMC Fish-eye
 10. Natáčení videa
 11. Firmware
 12. Příslušenství
 13. Sony a6000 - užitečné zdroje
 14. Sony a6000 - Zhodnocení

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Sony a6000)