¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Volby a nastavení ovladačů vysílačestálý odkaz / permalink

23.06.2006

S novým rádiem (s prvním v životě nebo novým typem) nebo s novým modelem s více ovládanými funkcemi nastává problém: Co jak ovládat a jak si zvolit rozmístění a smysl chodu ovladačů vysílače.

U jednoduchých rádií už za vás rozhodl výrobce. Vyrábí vysílače s určitým rozložením ovladačů, které není možné změnit. Složitější vysílače dávají už ve volbě ovladačů větší volnost a některá rádia mají volbu ovladačů úplně volnou. Tam je to úplně na vás, jak si ovládání zvolíte

Funkce kniplůstálý odkaz / permalink

25.12.2003

Kniplům nejde přiřadit ovládání jednotlivých kormidel libovolně. Funkce musí být na kniplech rozděleny tak, aby byla "zátěž" při řízení modelu rovnoměrně rozložena na obě ruce. Popíšu rozložení funkcí obvyklé v Evropě - mode 1, kde je rozšířeno ovládání plynu (knipl s brzdičkou - řehtačkou bez vracení do neutrálu) na pravé ruce. V USA se létá plyn na levé ruce - mode 4 (v následující tabulce tedy stačí zaměnit sloupce pravá ruka <-> levá ruka).

Samozřejmě je to věc zvyku a to, že rozděluji tuto zvyklost na Evropu a Ameriku je jen statistická záležitost. V jednom městě republiky to létají tak, v jiném naopak.


image více ...

Ovladače dalších funkcí stálý odkaz / permalink

23.06.2006

Ovládání ostatních funkcí jako vztlakové klapky, zatahování podvozku, pumovnice, světla a podobně je třeba vymyslet tak, aby se daly ovládat pohodlně a tedy i bezpečně.

Funkce životně důležité by měly být snadno v dosahu, funkce méně podstatné pro bezpečnost letu mohou být na ovladačích hůře přístupných. Důležité jsou například vypnutí motoru, vysunutí podvozku, vypnutí závěsu vlečného lanka atp. Méně důležité je například nastavování vztlakových klapek, otevření pumovnice, přepínání osvětlení modelu atp.

Nejsnadněji dosažitelné jsou přepínače na kniplech a u palcovek přepínače nebo ovladače na spodku vysílače. Ostatní ovladače už vyžadují puštění kniplů. Ovladače blíže kniplům jsou snáze přístupné než ovladače vzálenější.

Pro přepínače u kniplů je jednodušší jejich přepnutí ve smyslu "od sebe" - poloha od sebe by měla přepínat funkce do "bezpečného" stavu: vytažení podvozku, vypnutí vlečného lanka například. V nouzi stačí do nich strčit prostředníkem aniž by bylo nutné pustit kniply.

Výrobci v manuálech doporučují rozmístění funkcí na přepínačích rádia. Zpravidla vychází tato doporučení z praxe. Jakmile se rozhodnete pro nějakou konfiguraci přepínačů, tak ji pokud je to možné neměňte s dalším modelem. Nebudete se potom plést.

Ovládání spoilerůstálý odkaz / permalink

23.06.2006

U větroně je snadné a pohotové ovládání spoilerů důležité při přistání.

Je-li ovládání brzd například na kniplu plynu, lze přesně řídit strmost sestupu při přistávání do vymezeného prostoru.