¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Akumulátor vysílačestálý odkaz / permalink

05.02.2005

Porucha akumulátoru vysílače nebývá častou příčinou havárie. Akumulátor je ve vysílači oproti akumulátoru v modelu méně namáhán a pracuje v příznivějších podmínkách. Největším nebezpečím je tak vybití akumulátoru.

Akumulátory se nabíjí šetrně proudem 0.1 C. Jejich životnost je potom několik let.

Akumulátor by měl mít vždy dostatečnou zásobu kapacity. Takovou, aby to stačilo na předpokládanou dobu letu. A to s dostatečnou rezervou. Důležité je to u termických větroňů, kde se doba letu počítá na desítky minut a kde je mnohdy problém rychle vyklesat několik stovek metrů.

Stačí sledovat dobu letu během letového dne a vědět, jak dlouho může akumulátor vysílač napájet. Vysílače mívají indikátory nabití, ale jejich údaj nemusí být vždy dostatečně přesný. Měřák totiž měří napětí akumulátoru a když ukáže nízké napětí, může být již pozdě.

Některé vysílače měří i napětí i odebranou kapacitu. To už je dostatečně přesný údaj a lze se na něj dobře spolehnout. Pokud vysílač umožňuje nastavit hraniční napětí, kdy vysílač hlásí vybití akumulátoru, je lepší mít nastavenu vyšší hranici. Budete mít tak větší časovou rezervu na přistání.

Pokud jste změnili vysílač (máte nový nebo nějaký z druhé ruky), měli byste se s chováním rádia před vybitím akumulátoru seznámit. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení za letu. V manuálu může být udáno, že akumulátor po první signalizaci vybití vydrží ještě 10 minut, ale akumulátor už nemusí být v kondici a může spadnout mnohem rychleji.

stálý odkaz / permalink

Poznámka k nabíjení akumulátorůstálý odkaz / permalink

05.02.2005

Čas od času se objeví mezi modeláři návod, jak udržovat akumulátory vysílače nebo přijímače nabíjením velkými proudy.

Je to snaha přenést zkušenost z provozu pohonných akumulátorů do provozu akumulátorů napájejících rádio. Snaha je to však nesprávná.

Na provoz pohonných akumulátorů jsou kladeny jiné požadavky. Požaduje se u nich tvrdost, tedy schopnost dodávat velké proudy bez velkého poklesu napětí po celou dobu chodu motoru. To je pro akumulátory určené pro napájení vysílače a přijímače vlastnost nevhodná. Zde naopak požadujeme, aby se napětí akumulátoru během vybíjení snižovalo, aby indikace nabití mohla na vybití akumulátorzu včas upozornit.

Pokud budete akumulátory nabíjet velkými proudy, "naučíte" je nevhodnému chování. Takový akumulátor se potom jeví do poslední chvíle nabitý a ve chvíli, kdy vám indikace vybití oznámí pokles napětí, bude už pozdě. Nestačíte s modelem přistát.

Akumulátory se nabíjí proudem 0.1 C nejen z důvodu prodloužení jejich životnosti, ale i proto, aby průběh napětí při vybíjení umožnil spolehlivou signalizaci vybití a bezpečné přistání.