KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Co dělám? - Monografie


publikováno:19.11.2021, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Moje záliby, co dělám, ..., na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=codelam

Jako kluk jsem měl štěstí, že táta kupoval časopisy jako Letectví & kosmonautika, Technický magazín známý jako "Téčko", Vesmír. Už od mala jsem si v nich listoval a jako školák jsem si v nich četl. U babičky byl archiv těhle časopisů za roky zpátky, celé prázdniny jsem v nich mohl listovat. Nenásilnou formou jsem nabíral povědomí o světě techniky a samozřejmě nejvíce o letectví. V tom Letecví byly zajímavým zdrojem monografie.

image

Ty monografie obsahovaly technický popis představovaných strojů, třípohledový náčrtek, technické parametry stroje a někdy stručnou, někdy podrobnější historii stroje, historii vývoje, historii výroby, historii provozu.

image

Každá z těchto věcí je zajímavá. Když to člověk čte, získá povědomí o velikostech letadel, jejich hmotnostech, výkonech, životnosti, pozná různá konstrukční řešení, materiály, uvědomí si, že konstrukce letadel je o kompromisech, experimentování, ale i o konzervatismu. Uvědomí si, když čte letopočty o zahájení vývoje, záletu prototypu, dokončení certifikace, spuštění sériové výroby, jak náročné a nákladné je uvést do provozu nový typ letadla. Překvapí údaje, kolik let jsou jednotlivá letadla provozovaná.

image

Čtením monografií - příběhů letadel a lidí okolo, získá člověk vhled do krásného světa techniky, krásného světa letectví.


http://www.kolmanl.info