image

Diskutování v diskuzních fórech stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.08.2022

Diskuze na internetu - diskuzní skupiny jsou místem, kde můžete pokládat ostatním své dotazy. Mohou být zajímavým zdrojem informací, stačí je třeba jen číst, ani se nemusíte sami ptát a do diskuze se zapojovat.

Weby s diskuzemi jsou vždy nějak zaměřeny a diskuze je zpravidla rozdělena do více témat - sekcí. Než položíte dotaz, prohlédněte si, jaké jsou v diskuzním fóru sekce a zapřemýšlejte, do jaké sekce váš dotaz patří.

Snažte se nejdříve sami v diskuzi najít odpověď na váš problém. Zkuste vyhledávat, většina diskuzních fór má nástroje na jejich prohledávání.

Když se přeci jen rozhodnete položit dotaz, dejte mu nějaký smysluplný nadpis - předmět dotazu. "Dotaz" nebo "Kdo poradí" moc smysluplné nejsou. Z nadpisu dotazu by mělo být jasné, čeho se váš dotaz týká.

Přečtěte si po sobě, než dotaz odešlete, co jste napsali, zamyslete se nad tím, zda ten, kdo bude váš dotaz číst, bude vědět, o co jde. Ostatní nemají křišťálovou kouli, aby vám viděli do hlavy. Pomůže fotografie nebo video.

Když se zapojujete do diskuze, platí zásada: Zdrženlivost, zdrženlivost, zdrženlivost. Nemusíte na všechno odpovídat, nemusíte odpovídat hned. Držte emoce na uzdě, dejte si na čas s odpovědí, nechte svoje rozčilení vyšumět.

Někdy se může diskuze vyhrotit a vy můžete dostat takzvaný ban. Co to je? Když nějakým způsobem porušíte pravidla diskuzní skupiny, správce skupiny, něco jako rozhodčí na hřišti, vám může zakázat psát příspěvky do diskuze. To je ten ban - zákaz. Ten může trvat několik hodin nebo několik dnů. Když ale budete dodržovat běžná pravidla slušnosti, nemusíte se toho bát.

Aby byly diskuzní skupiny dobrým zdrojem informací, neměly by být zaplněny tlacháním, příspěvky o ničem. Pokud nemáte co říci k diskutovanému tématu, nepište do něj. Aby byly diskuzní skupiny dobrým zdrojem informací, měly by být dobře strukturované. Pokud vás při čtení nějakého diskuzního vlákna napadne něco jiného, co přímo nesouvisí s tématem příspěvku, založte si vlastní vlákno. Pokud totiž v jednom diskuzním vlákně běží diskuze o několika věcech, nedá se v takovém vlákně s odstupem času nic najít. A platí zásada zdrženlivosti. Pokud nemáte k tématu fakticky co říci, nepište do něj. Odolejte pokušení zapojit se do tzv. „flame“ - bouřlivé diskuze kde emoce převáží nad faktickou diskuzí.

Zdrženlivost a slušnost.


zpátky na: Dopisování pomocí mailů │ dál: Publikace, prezentace


přehled kapitol:

  1. Modelář a počítač
  2. Viry, spyware, adware
  3. Hesla, účty, identita
  4. Sociální sítě
  5. Dopisování pomocí mailů
  6. Diskutování v diskuzních fórech
  7. Publikace, prezentace
  8. Jaké programy používám já
  9. Tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Modelář a počítač)