¦ Kontakt ¦ Hledat image

Historie Teplického klubu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.01.2004

Teplický klub má dlouhou tradici.

Založení klubu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.01.2004
Teplický klub vznikl nejdříve jako Český národní aeroklub v Teplicích v září 1945. Prvním předsedou byl Jaromír Suchánek. Klub létal s několika kluzáky Skaut, větroni Grunau Baby a jedním motorovým letadlem Piper. Poslechněte si vyprávění pana Suchánka:
image
Přijel jsem do Teplic 5.června a nastoupil do sklárny Lesní brána jako hlavní mechanik. V účtárně pracovali dva mladí chlapci Kořínek a Schwarz. Spřátelili jsme se a já se jim svěřil s tím, že jsem pilot a že jsem sloužil u letectva. Za nějaký čas přišli s tím, že v Teplicích jsou letadla a že mne seznámí s kluky, kteří o nich ví.

A tak jsem se v srpnu 1945 poprvé sešel s Rudou Liškou a Edou Šandů v dílnách budoucího aeroklubu. Po vzájemném seznámení jsem mohl jen konstatovat, že přede mnou stojí nadšenci zapálení pro létání. Oba byli Tepličáci, kteří zůstali v Teplicích po celou okupaci a věděli téměř o všem, co měl NSKK - letecká větev v majetku. Šlo tedy o to, tento majetek nalézt a zajistit.

V Husitské ulici , naproti dnešnímu Městskému úřadu byly kanceláře NSKK. Byly vyrabované a zůstaly tam jen bedny s dřevěnými maketami německých letadel. Odvezli jsme je do dílny. V Revoluční ulici 20 v zadním traktu byly modelářské dílny, které kupodivu zůstaly neponičené a se vším materiálem. V Dubské ulici za autodílnou pana Makalouše byla dílna na opravy a uskladnění bezmotorových letadel, kancelář a sklad. Byl tam také veliký přenosný hangár. Vše naštěstí neponičené. V Sovově ulici v domě č.1 byly další dílny a také zde byla uskladněna bezmotorová letadla. V Myslbekově ulici 5 byla prodejna modelářských potřeb, kterou si Šanda a Liška vzali do národní správy v době, kdy desítky a stovky zlatokopů zabíraly mnohem atraktivnější a výnosnější objekty.


Dále: Historie Leteckého klubu Teplice 2image