image

Příprava k letu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.07.2022

Objednané zboží příšlo od 6SFull obratem. Už jsem si tohoto prodejce zařadil do seznamu Prodejci potřeb pro létání s kvadrokopterami - kompetentnost, věci na skladě, rychlost dodání. Dorazila malá lehká krabička. Malý dron, malá krabička! image

image

Protože jsem chtěl mít kvadrokopteru co nejdříve, dohodli jsme se, že koupím set s analogovým vysílačem videa a že mi přehodí objednaný digitální modul. Dostal jsem tak v krabičce dron, k němuž bylo třeba jen připojit přijímač.

Objednával jsem:

  • kvadrokoperu HGLRC KT20 2" FPV Racing Drone
  • kameru s vysílačem Caddx Nebula Pro Nano Vista Kit
  • akumulátory SLS Quantum 800mAh 4S1P 14,8V 65C/130C
  • náhradní vrtule HQ Durable Prop T2X2X4

image

Je to drobek! image

image

I kamera pro digitální DJI FPV je mrňous! image

image

Musím připojit tento mrňavý čtvereček! To je přijímač Happymodel 2.4G ExpressLRS ELRS Nano Series Reciever Module EP2 včetně antény!

image

Dohodli jsme se s prodejcem, že mi napájí kablíky pro připojení přijímače na flight kontroler a opravdu na mě kouká u předpokládaného umístění přijímače svazeček kablíků. Na manuálku mám rukou vyvedený popis, co která barva je.

image

Na mě je jen ustřihnout konektor a napájet kablíky na přijímač. Tx2 na RX, Rx2 na TX, červené plus na plus, černou zem na zem. Taky musím vyměnit konektory na akumulátorech. Jsou na nich velké XT60, koptera má vývod XT30.

Mám to za chvíli, kablíky mikropájkou, konektory baterek pořádnou stowatovou páječkou. Nakonec nalepím pěnovku po obvodu koptery. Zatím neřeším filmovací kameru.

image

image

Nejdříve musím nastavit přijímač. Respektive dostat do něj správný firmware. To se dělá programem ExpressLRS Configurator ( github.com/ExpressLRS-Configurator/releases )

Do přijímače dostanu firmware přes wifi přijímače, stačí se k němu z PC připojit. Když se nechá přijímač zapnutý minutu bez vysílače, spustí po minutě svoji wifinu, ke které se lze připojit stejně jako připojujete počítač k domácí wifi. Naskočí webová stránka přijímače a na ní je volba update firmware. Srovnávám se na mnou používanou verzi ExpressLRS 2.5.1.

Ještě je třeba spárovat vysílač s přijímačem, respektive vysílací modul s přijímačem. V nastavení modelu se musí v nastavení rádia nastavit externí modul a protokol CRSF. Tím se modul zapne. Spárování se provede LUA skriptem ve vysílači. Přijímač se uvede trojím zapnutím do párovacího režimu, spustí se LUA skript ExpressLRS (stažení via ExpressLRS Configurator) a v něm se navolí bind.

Ve flight kontroleru by měl být podle dohody BetaFlight. Mám nový počítač, musím si stáhnout nový konfigurátor. Stahuji Betaflight Configurator 10.8.0 ( github.com/betaflight-configurator/releases ) a zjišťuji, že v kopteře je Betaflight 4.2.0. Poslední vydaná verze je 4.3.0. ( github.com/betaflight/releases )

Kontroluji, zda se mi hýbou kanály přijímače. Ve vysílači nastavuji jen basic mixery: Motor, výškovka, křidélka a směrovka.

image

Nastavuji kapacitu svých akumulátorů:

image

Kontroluji nastavení fail-safe. Při výpadku signálu chci, aby koptera vypnula motory a spadla na zem. Nastavení je v pořádku:

image

Další nastavení teď neřeším, prodejce kopteru oživoval a tak to nemusím řešit:

image

image

image

image

image

tady mě zajímá křivka plynu.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Nakonec nastavuji přepínač armování, přepínání modů. A mohu jít létat.

image

Ještě ne! Nechodí mi obraz! Musím spárovat brýle s modulem v kopteře. Čudlík na brýlích, čudlík na modulu v kopteře.

image

Nakonec ještě nastavení OSD - zobrazení telemetrických údajů v brýlích, když mi chodí ten obraz. Zajímá mě hlavně spotřebovaná anergie. A odebíraný proud.

image

image

image

Teď už mohu letět! image


zpátky na: HGLRC KT20 │ dál: Létání s HGLRC KT20


přehled kapitol:

  1. HGLRC KT20
  2. Příprava k letu
  3. Létání s HGLRC KT20
  4. Instalace kamery
  5. Parametry HGLRC KT20

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Musím ty kvadrokoptery taky zkusit! | HGLRC KT20)