image

Kamera pro spottera na Vánoce 2019 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.11.2019

Vývoj techniky i vývoj úrovně mediálních produktů jde ruku v ruce stále dopředu. Kamery s větším rozlišením, videa z nich s větším rozlišením, možnost uložit videa na Youtube ve větším rozlišení, větší televizory s větším rozlišením, to vše stále postupuje. Není to tak dávno, co jsme na počítači koukali na videa z internetu v rozlišení 480 pixelů, potom 720 pixelů, na videa nejčastěji natočená analogovými kamerami. Když se na ta videa podíváme dnes, řekneme si, jak jsme mohli koukat na takový rozmazaný obraz! image Potom přišlo rozlišení HD a digitální kamery a byl to kvalitativní skok! Obraz byl najednou ostrý a daly se koupit digitální kamery pro amatéry za třicet tisíc. Profíci, kteří se živí natáčením svateb, kupovali kamery pětkrát desetkrát dražší. Amatéři začali zkoušet točit foťáky, které poskytovaly obraz jako ty mnohonásobně dražší kamery, a zájem o kamery ve třídě "prosumer", kamery pro nadšené amatéry, jako kdyby opadal. Vypapadalo to tak, že výroci kamer zapomněli na náročnější amatéry. Na trhu byly levné spotřební kamery do dvaceti tisíc, potom velká díra a pak už byly k mání kamery v cenách přes sto tisíc. Ergonomie používání fotoaparátů se ukázala pro některé filmařské obory jako nic moc. Po čase se v produkčních řadách hlavních hráčů Canon, Panasonic, Sony objevily zase zajímavé strojky. A nedávno se objevily dostupné kamery s rozlišením 4K!

Pro filmaře amatéra, který má kameru sedm deset let starý model, vyvstává otázka, jakou kameru pořídit, aby kvalitou obrazu mohl konkurovat ostatním filmařům a aby vyhověl dnešním vysokým nárokům diváka.

image

zdroj: Wikimedia Commons

Podívejme se na to hlavně z hlediska filmaře, který točí letadla a modely, filmaře, kterému se říká spotter.

První, co se řeší, je, zda potřebuji k životu 4K nebo stačí HD kamera. Argumentuje se tím, že běžný divák nepozná na televizoru nebo na obrazovce počítače rozdíl v kvalitě videa 4K a HD. S tím souhlasím. Vlastní zkušenost mi ale říká, že HD video sestříhané ze zdroje 4K je detailnější, kvalita obrazu je vyšší. Ten, kdo na vaše video kouká na telefonu, to nepozná image a 90% diváků, co jim to promítnete na velké televizi, taky ne. image Ale znát to je.

Natáčení v rozlišení 4K má ale ještě jeden aspekt. 4K zdroj dává možnost obraz dodatečně oříznout, srovnat horizont nebo video stabilizovat. Daní za to je rychlejší ubývání místa na disku, větší zátěž počítače při střihu a často si investice do nové 4K kamery vyžádá i nákup nového počítače.


dál na: Zadání


přehled kapitol:

  1. Kamera pro spottera na Vánoce 2019
  2. Zadání
  3. Canon HF G50
  4. Canon HF G60
  5. Sony FDR-AX700
  6. Panasonic HC-X1000
  7. Závěr

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)