image

Jsem připraven stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.06.2018

termín: 3.6.2018
událost: zálet
místo: louka za humny

Letadlo jsem v neděli ráno zalétal. Letí to jako začátečnický stroj, pokud pilot udrží na uzdě plyn, tak s tím zaletí snad opravdu každý. Svědčí tomu slabý vítr. Výkon motoru je až zbytečně veliký, do rukou začátečníka to dám s omezením jeho výkonu. Potlačené letadlo má velký odpor a proti silnějšímu větru se těžko vrací bez velké ztráty výšky. Je třeba to mít na paměti. Snese to let střemhlav, brzdí to samo tak, že se to nedá rozložit ve vzduchu.

Před obědem jsem si šel polétat znova tentokrát na svah. S výškou ale rostla rychlost větru a tak jsem musel cestou dolů přitápět motorem, abych než vyklesám, neodcouval za horizont. Na strmějším svahu za menšího větru se s tím dá i poletovat bez motoru. image

Večer do třetice v posledních paprscích slunce jsem si šel udělat výškový rekord. Na malý plyn a s využíváním drobných stoupáčků jsem se doplazil do cca 200 metrů. Ve dne by to nebylo vidět, ale takhle večer, když je slunce za horizontem, je letadlo krásně čitelné. Posledních 50 metrů už jsem byl mimo závětří kopců a tedy zase let proti větru, kdy letadlo pomaličku couvá. Step One při potlačení spíše klesá než by letěl rychleji dopředu, ale jak jsem byl níže, dostal jsem se zase do závětří a mohl jsem plachtit dolů v klidu. Baterka už byla skoro celá vylítaná, tedy plánovaná kapacita. Říkal jsem si, že na to plachtění nepotřebuju moc energie, ale velmi mě překvapilo, když jsem se dostal do údolíčka, Step One začal klesat rychleji a já si potřeboval přiletět cca 100 metrů k cestě s motorem. A nic. Vrtule se jednou protočila a regulátor řekl ne. Doklouzal jsem na zem a letadlo zmizelo v trávě vysoké jako já. Zaměřil jsem spojnici, kde to keclo, a vydal se hledat. Chtěl jsem si zavrčet motorem, když jsem byl blízko místa, kam to asi spadlo, abych podle zvuku letadlo lokalizoval, ale už to ani nepíplo. Nakonec jsem musel vylézt na strom, abych letadlo našel.

Jsem tedy připraven na příští víkend, kdy už mám domluvené zájemce o létání, tak hlavně aby bylo příhodné povětří!

Moje zkušenost stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.06.2018

S akumulátorem 600 mAh nalétám cca 15 minut klidného motorového letu odpovídající letu začátečníka. Tedy plyn 1/2 až 3/4 a bez častých stoupání desítky metrů vysoko. To je cca 18 minut letu, kdy v akumulátoru zůstane 20% energie.

Step One jako zdroj zábavy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.06.2018

Letadlo Step One je prezentováno jako školní začátečnický model a je to školní začátečnický model. Léta jak má začátečnický model létat. Kdo to s řízením ještě neumí, ocení, jak model letí pěkně pomalu a jak je na vše relativně dost času. Když se to člověk trochu naučí, vypadá to, že mu Step One už nemůže nic dát, že to je vlastně nuda, jak se ten model plouží po obloze. Často to potom dopadá tak, že novopečený pilot takový model odloží a pořídí si něco lepšího. Step One ale nemusí být nudný, když se naučíte úplným základům létání, může posloužit k dalšímu zdokonalování, k zábavě! image

Stačí snížit výšku létání, stačí jít létat do nějakého složitějšího terénu. Už to samo o sobě vám zvýší tep, už to samo vás přinutí učit se ovládat model přesněji.

Zkuste jít třeba na svažitou louku, jako na ní létám ve videu já, a zkuste obletět velký kruh těsně nad zemí tak, aby letadlo bylo stále třeba metr nad zemí. Do kopce budete muset přidávat plyn, z kopce zase ubírat a dá vám docela práci držet se ve stále stejné výšce nad zemí.

Zkuste oblétávat balík slámy a zkuste to za mírného větru, kdy vás bude vítr snášet a kdy budete muset snos korigovat prodlužováním zatáčky proti větru.

Zkuste letět těsně podél nějaké přímé linie, třeba jako já letím nad cestou podél roští. Uvidíte, jak je to těžké letět rovně a udržet se v koridoru dva metry širokém a proletět tak třeba padesát metrů.

Zkuste létat osmičku kolem dvou stromků, zkuste prolétávat skrz řadu stromů pod jejich věvemi.

Zkuste přistát na předem zvolené místo. Položte si na louku třeba kapesník a zkuste přistát tak, aby letadlo dosedlo na zem na kapesník. Zkuste si přistát do ruky.

Ve dvou je to ještě větší zábava! Můžete třeba zkusit letět ve formaci

Dají se vymýšlet i úkoly složitější, vyžadující nějaké pomůcky, dá se blbnout s balónky, brankami. Všechny tyhle "zábavy" vás naučí pracovat s plynem, používat trimy, naučí vás vnímat prostor okolo, naučí vás vnímat vítr, naučíte se model ve vzduchu "číst". A půjde vám to rychleji, než když letadlo hodíte do vzduchu a půl hodiny budete poletovat někde v padesáti metrech. image

Více o mnou provozovaném stroji zde: Step One


zpátky na: Letadlo Step One - Moje stavba │ dál: Akce 1000 - Zpravodajství


přehled kapitol:

  1. Akce 1000
  2. Akce 1000 - letadlo Step One
  3. Akce 1000 - letadlo Step One - Stavba trochu jinak
  4. Akce 1000 - letadlo Step One - Postřehy
  5. Letadlo Step One - Moje stavba
  6. Step One a já
  7. Akce 1000 - Zpravodajství

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Akce 1000)