¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Odpovídač stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.07.2005

Odpovídač (transponder) umožňuje sledovat vaše letadlo na obrazovce radaru. Číslo nastavené na odpovídači jednoznačně váš stroj ve vzduchu identifikuje.

Číslo (kód, sqawk kód) pro jednotlivá letadla přidělují řídící leteckého provozu při povolení k letu.

Pro VFR lety, kdy řídící létání nepřiděluje sqawk kód, se nastavuje kód 7000 (1200 v USA). Odpovídače mají pro to i speciální tlačítko VFR, které tento kód nastaví.

Odpovídačem lze signalizovat různé stavy:
7700 - emergency - nebezpečí
7600 - lost radio communications - nefunkční rádio
7500 - hijacking - únos letadla
7777 - military - vojenský provoz

Odpovídače jsou různých typů a zvládají různé mody. Odpovídač v modu A vysílá nastavený kód - 4 místné číslo. Odpovídač v modu C vysílá navíc údaj o výšce letounu. Módy B a D jsou mody vojenské. Odpovídač v modu S vysílá navíc údaj pro TCAS.

Přepínač typu provozu: OFF - STBY - ON - ALT a TEST.

Po nahození motoru se odpovídač přepíná z OFF na STBY. V této poloze odpovídač neodpovídá na dotazy radaru. Po získání kódu od řídícího se nastaví tento kód. Po povolení v stupu na dráhu a najetí do osy dráhy se nastavuje ALT. Odpovídač už odpovídá.

Tlačítko IDENT. Čas od času chce řídíci zmáčknout IDENT. Po stisku tlačítka začne vysílač odpovídače vysílat signály navíc a na obrazovce řídícího se zvýrazní obraz vašeho letadla. Tím si řídící ověřuje, že jste to vy.

Odpovídačem musí být vybavena letadla letící ve výšce nad 10000 ft (3000 m).

Odpovídač přijímá dva signály primárního radaru a porovnáním jejich síly zjistí, zda anténa primárního radaru "kouká" zrovna jeho směrem (anténa primárního radaru se otáčí ryychlostí 10 otáček za minutu). Když zjistí, že radar "ohmatává" právě jeho letadlo, vyšle zadaný kód. Odpovídač vysílá na frekvenci 1090 Mhz výkonem cca 20 W. Dosah je 150 - 300 km.

(zveřejněno na stránce Encyklopedie)