¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

G54, G55, G56, G57, G58, G59 st�l� odkaz / permalink

06.08.2022
G54G59 jsou kódy pro přepínání mezi různými posunutími počátku souřadného systému obrobku - WCS.

Stroj je po zapnutí přepnut na první pozici G54. Přepínáním stroje ostatními kódy G55 až G59 si mohu nadefinovat další počátky a před operacemi si stroj přepínat. Přepínání lze provádět buď tlačítky na obrazovce UCCNC, nebo umístěním jednoho z těchto kódů v programu.

Scénáře - k čemu to může být dobré:

  • Chci vyrábět sérii a během obrábění jednoho kusu si chci připravovat na druhé polovině stolu polotovar pro výrobu druhého kusu. Přepnu si G54, najedu si počátek polotovaru upnutého v jedné ze dvou pozic na stole stroje a znuluji si počátek. Přepnu si G55, najedu si počátek polotovaru upnutého v druhé pozici na stole stroje a znuluji si počátek. Přepnu si G54, spustím program a nechám stroj pracovat na prvním kusu. Mezitím si upnu polotovar do druhé pozice. Až program na prvním kusu dojede, přepnu si G55 a spustím program. Stroj obrábí druhý kus a já mohu vyjmout ten první a do první pozice vložit další polotovar, A tak stále dokola, až dojede druhý kus, přepnu G54 a spustím program, který bude na první pozici obrábět třetí kus.
  • Obrábím dřevo z obou stran. Obrábím jednu stranu, pak obrobek otočím vzhůru nohama a obrábím ho z druhé strany. Protože dřevo není úplně tuhý materiál, zjistil jsem experimentálně, že potřebuji posunout obrábění té druhé strany o 0.3 mm v ode Z nahoru. Stačí si s nastavením G54 nastavit nulu X-Y-Z, pak přepnout G55, posunout nástroj o 0.3 mm nahoru a zase znulovat X-X-Z. Přepnu G54, spustím operace obrábění jedné strany. Po dokončení obrobek otočím v přípravku vzhůru nohama, přepnu G55 a spustím operace obrábění druhé strany.

(zveřejněno na stránce Přehled)