¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Modelářské akce očima zpravodajů

Modelářské akce

Nultý Lužicko ústecký pohár stálý odkaz / permalink

02.09.2018

Dostal jsem od kamaráda echo, že se u nich na letišti bude konat soutěž maket F4C a F4H. Mám to k nim na letiště kousek, tak jsem si řekl, že se na maketáře musím jet podívat!

image

Ráno tentýž den jsme s kamarády šli létat na výsypku nějakých pět kilometrů od letiště Lužice, na kterém se soutěž konala, a tak jsme měli na vlastní kůži vyzkoušeno, jak se soutěžícím létá. Po několika měsících veder dvanáct stupňů, vítr a ocelová obloha, ze které padá sice jemný, ale zato vytrvalý déšť.

Obsazení soutěže je i přes to hrozné počasí špičkové a protože jsem na letiště přijel zrovna v momentu, kdy alespoň chvíli nepršelo, mohl jsem si některé z modelů podrobně prohlédnout. Já jsem spíše příznivcem polomaket, tedy stačí mi, když model odpovídá předloze ze vzdálenosti několika metrů, ale rád si makety prohlédnu zblízka a jsem vždy udiven množstvím detailů, které jejich tvůrci na letadle vypiplali. Příjemně mě překvapila úroveň pilotů. Vzpomínám na ukázky maket, kdy platila nepřímá úroveň kvalita makety - nevylétanost pilota. Tady jsem viděl pěkné maketové lety. A když jsem viděl, za jakých podmínek soutěžící létají, kdy jim prší na hlavu i do vysílače, špatná viditelnost, tak jsem se jim docela obdivoval.

image

Soutěžních letů jsem viděl jen pět a asi nejvíc mě zaujala Aero 145 Jirky Branda. Poprvé jsem viděl elektrolet, kdy jsem věřil, že letí letadlo. Zvuk generovaný zvukovým modulem byl krásně slyšet po celou dobu letu i v tom větru. A Jirka to pěkně vodil.

Z letiště mě vyhnal déšť. Moc dobře jsem se neoblékl, nenapadlo mě, že propad počasí bude takový. V neděli, když jsem otevřel v posteli oči a slyšel to šumění deště, hned jsem si vzpomněl na kluky na letišti, jak tam žijou pod plachtama. Přeháňky by nevadily, ale tohle je děsný. Tak doufám, že to pořadatele neodradí a příští rok to zkusí znova!

Fotogalerie zde: Lužicko ústecký pohár 2018

Fotografování byl docela oříšek. Hodně málo světla, udržet ostrost fotek a vydobýt z pořizených fotek koukatelné obrázky byla docela makačka. Jak by to bylo všechno krásné, kdyby bylo sluníčko!

(zveřejněno na stránce Modelářské akce očima zpravodajů)

print tisk