¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Letiště Praha Ruzyně, dráha 13 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.04.2005

Na závěr výletu do Prahy míříme k letišti Praha Ruzyně. Již ráno jsem naplánoval, že se krátce zastavíme u prahu dráhy 24 (na mapce LKPR spot info místo 1). To máme prakticky cestou domů. Jako obvykle vezu s sebou přijímač a fotoaparát. Předpověď počasí je více než příznivá.

image
www.lkpr.info, Ondřej Franěk

Na Točné jsem se však dozvěděl, že dráha 24 je opět uzavřená (je dobré sledovat NOTAM - viz poznámku na konci) a že dráha v používání je dráha 13/31. Míříme tedy na Hostivice na místa pro nás dosud neznámá.

Když jsme na úrovni místa na mapce vyznačeného 8, uvědomuji si, že letadla vzhledem ke směru větru sedají a startují na opačném konci dráhy.

Pokračujeme tedy v objíždění letiště až k nám dobře známým místům. Zastavuji mezi Dobrovízem a Kněževsí na kraji silnice. Je po páté, sluníčko na azurové obloze kásně hřeje. Jen ten vítr je docela studený (ATIS hlásí 15 stupňů). Ladím TOWER (viz Přehled stanic v leteckém pásmu, frekvence, kmitočty). Hned slyšíme SíEsEj (ČSA) usazený na ILS lokalizéru a v dálce nad horizontem vidíme reflektory.

image

Hned po prvním přeletu 737-čky nad našimi hlavami žena velí vyrazit blíže k prahu dráhy :-)

image

image

Přecházíme k plotu přímo do osy dráhy. Zde se zase po přeletu letadla objevují desítky nám již dobře známých čertíků - víry v úplavu za letadlem dlouho po přeletu letadla nad našimi hlavami dorazí k zemi. Je to vždy tak trochu přizračné. Letadlo už dávno sedí na dráze kilometr od vás a okolo vás se najednou z ničeho nic ozývají zvuky a hluky, svištění a hučení.

image

image

Provoz je v tuto dobu velmi silný. Na přistání jde jedno letadlo za druhým. Nekterá letadla na odletu čekají před vjezdem na dráhu dlouhé minuty, než jim věž dovolí v krátkém okně mezi přilétajícími stroji vjet na dráhu a odstartovat.

image

image

Po celou dobu co jdeme asi kilometr mezi poli k okraji letiště posloucháme pokyny pro malé aerotaxi, které "holduje" (létá dokola ve vyčkávacím prostoru). Během přistání jednoho z Boeingů dostává povolení k přistání na dráhu 13. Řídící létání ještě upozorňuje pilota na nebezpečí letu v úplavu za před ním letícím dopravním letadlem. V dálce se objevuje malé letadélko a pomalu se blíží k prahu dráhy 13. Když je asi kilometr před námi, dostává pilot pokyn z věže přerušit přiblížení na přistání, protože letadlo před ním ještě neopustilo dráhu. Malé asi šestimístné dvoumotorové letadlo točí z osy dráhy doprava. Pilot dostává pokyn dotočit zatáčku 360 stupňů a pokračovat na přistání. Vzniká zajímavá situace, protože na přiblížení je už docela blízko další Boeing a tak čekáme, že i on dostane "GO AROUND" a bude muset přerušit přistávací manévr. Řídící létání však jen popohání pilota malého letadla a přistávajícím Boeingu nařizuje snížit rychlost. Malé letadlo sedá daleko za prahem a rychle opouští pojížděčkou P dráhu. Boeing za ním má volno a sedá také.

Na dráze 06/24 se pilně pracuje. Protože stavební stroje se musí občas dostat přes osu dráhy 13, čekají ve frontě na dráze 24 a když je mezi přistávajícími letadly mezera, vyráží dlouhá kolona automobilů.

image

image

Na druhém snímku je vidět zajímavá situace. Dráha 13 je kvůli stavebním úpravám na dráze 24 o něco zkrácena. Letadla na start najíždí až ve třetině dráhy pojížděčkou G. Některým letounům však nestačí tato kratší dráha a tak dostávají povolení k "BACKTRACK". Po najetí na dráhu se otočí do protisměru a po dráze si dojedou až na samotný začátek dráhy. Zde se otočí o 180 stupňů a teprve startují. Na snímku jsou vidět dva Boeingy ČSA - oba na jedné dráze. Ten blíže k nám jede až na konec dráhy a zde se otáčí. Ten vzdálenější mezitím odstartuje na kratší dráze.

V 18:30 jako když na letišti otočí vypínačem. Utichá veškerý provoz. Cestou mezi poli se bavíme pozorováním zajíců, na které jde také jaro.

image

Při cestě domů projíždíme kolem původně uvažovaného místa 1. Na přelet letadla zde čeká velká skupina lidí. Zrak upřený k severovýchodu. Ale čekali marně. Zde se prostě až do května létat nebude.

Poznámka: V NOTAM se lze dočíst, co se na letišti, o které se zajímáte, děje. Například zápis:

0503312130-0505160400, LKPR
TWY F BTN TWY D A RWY 06/24 CLSD.WIP.DENNI A NOCNI ZNACENI.
Znamená, že od 31.3. do 16.5. je dráha 6/24 uzavřena. Stejně tak pojížděcí fráhy F a D. WIP znamená, že se na dráze pracuje.

(zveřejněno na stránce Moje výlety na letiště LKPR Ruzyně)