¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

První letošní pořádný výlet! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.04.2010

17.4.2010

Začaly kvést ovocné stromy, pole se zazelenala a na víend je dobrá předpověď počasí. Na sobotu plánujeme let na západ - Slaný, Stochov, Beroun, Příbram, Plzeň - Chotěšov a zpátky horem přes Rabštejn nad Střelou, Podbořany, Ranou ...

Doma dávám jen malý oběd, balím zase věechny ty svoje krámy: foťák, kameru, baterky, oblečení a tentokrát přibaluji novou kameru, která s námi poletí přidělaná na křídle.

V jednu otvíráme hangár. sundaváme plachty z letadla. Honza se pouští do předletové prohlídky a já jdu přidělat kameru na konec křídla. Obtahuji koncový oblouk křídla skelnou páskou, ladím podložkou míření kamery. Najednou slyším Honzovo: "A máme po lítání!"

image
kliknutím zvětšíte

Jdu se za Honzou podívat. Ukazuje mi list vtule "ozdobený" solidním zásekem. Vypadá to jako drobné počkození, ale u kompozitové vrtule to je nebezpečná záležitost. Pokud dojde za letu k další destrukci listu, vibrace dokážou poškodit konstrukci letadla, ztížit pilotáž. U tohoto typu letadla navíc tyto vibrace dokážou poškodit zadní závšsy křídla a to vede k pádu letdla.

O tom, že bychom s tím letěli, neuvažuje ani jeden z nás. Zklamání je veliké. Hledáme, zda něco na motoru nebo na draku letadla nechybí (vrtule je v tlačném uspořádání za křídlem)), ale nenašli jsme nic. Vypadá to tedy, že to bylo něco z dráhy a musela to být nějaká kovová věc. Hned jsem si vzpomněl, jak bojujeme u nás na letišti s lidmi, kteří nejen že chodí přes dráhu, ale občas i něco odhodí.

Honza sundavá vrtuli a poveze ji do servisu. Snad půjde opravit. Nová stojí 15 tisíc!

Měl to být první pořádný letošní výlet! image

(zveřejněno na stránce Moje zážitky z létání)