¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

ExpresRLS jako moje standardní domácí výbava stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.06.2023

Přijímače ExpressLRS a k nim vysílače jsou na světě už třetím rokem. Začalo to přijímači pro koptery, které neměly vývody pro připojení serv, pro leteckého modeláře nezajímavá věc. Motivem bylo vyvinout řízení rádiem, které bude spolehlivě fungovat na větší vzdálenosti s malým výkonem a bude fungovat i v hodně zarušeném prostředí. Příkladem takového malého přijímače je třeba tento:

image

Takový mrňous dokáže udržet spolehlivé spojení pilota s letadlem na vzdálenost mnoha kilometrů. Protože takové schopnosti jsou zajímavé i pro létání s letadly bez flight controllerů, byly vyvinuty přijímače, ke kterým jde přímo připojit serva.

To už je věc, která je zajímavá i pro leteckého modeláře. Zkusil jsem si to ve větroni s přijímačem s vývody pro 5 serv.

image

ELRS přijímače vrací svět do doby, kdy se mohly k vysílači kupovat přijímače různých značek, tedy přijímače různé kvality a ceny. Do laciného modelu nebo do modelu, kde spolehlivost přijímače, jeho odolnost nebyly tak důležité, se dal pořídit laciný přijímač od jiného výrobce, než je výrobce vysílače. To skončilo s nástupem systémů vysílajících v pásmu 2.4 GHz. Každý výrobce si zavedl vlastní přenosové protokoly a použít třeba k vysílači Jeti lacinější přijímač FrSky není možné. ELRS protokol je veřejný a když si pořídím vysílač od jedné značky, mohu létat s přijímači jiných značek.

image

Přijímače jsou laciné, ale prodávají se jen jako osazené destičky, konektory si musí člověk připájet, krabičku případně vyrobit sám. A nastavení komunikace vysílač - přijímač vyžaduje určité intelektuální úsilí. Není to jen nasunout konektory serv na vývody přijímače a zapnout. To je daň za možnost nastavit a použít přijímač v mnoha různých specifických situacích.

Používám několik ELRS přijímačů rutinně v různých modelech a zkušenost je výborná. Spolehlivost přenosu je stoprocentní a systém udrží spojení i v situacích, kdy jiné systémy 2.4 GHz už vypadávají.

Strategické úvahy kam směřovat nákup svého vybavení nejsou tak jednoduché. Ty přijímače neumí "libovolný" počet kanálů, respektive neumí to ten ELRS protokol. Je to systém pro spojení na velkou dálku, spojení v těžkých podmínkách a množství informací, které je možné v takových podmínkách přenášet, je omezený. Systém lze proto velmi podrobně nastavovat a volit vhodný kompromis mezi počtem kanálů, kvalitě přenosu telemetrie, dosahem systému. To dělá pužití systému trochu složitější pro lidi, kteří si nechtějí lámat hlavu. image

Dlužno dodat, že ve své praxi používám přijímače v lehkých podmínkách. Netrápím je vibracemi spalovacího motoru, netrápím je zdroji statické elektřiny jako jsou vrtulníky, nemám je v modelech s velkými zatěžovanými servy v obřích modelech, kde jsou složité podmínky s napájením. Mám je v běžných - průměrných modelech od 150 gramů do 3 kg, v bezmotorových nebo poháněných elektromotory.

image

V poslední době se objevují přijímače, které už odpovídají běžným modelářským zvyklostem, přijímače v krabičce, systém ELRS překročil verzi 3.0 a stal se uživatelsky "příjemný". To posouvá techniku ELRS běžnému uživateli. Očekávám, že se začnou objevovat i užitečná telemetrická čidla.

Mnoho modelářů se snaží udržet svůj ekosystém "jednotný". Vybírají značku, která uspokojí svojí nabídkou všechny jejich současné i budoucí potřeby a na kterou stačí finančně. Chtejí mít jeden vysílač, jednu značku. Myslím si, že někdy zbytečně tráví dlouhé měsíce a někdo i roky image přemýšlením, do čeho jít. Dnes se dají pořídit vysílače v různě kvalitě a v různém komfortu vybavení, i vysílače s příznivou cenovkou a všechny jsou spolehlivé. ELRS je zajímavá alternativa pro mnoho kategorií modelů a vysílač s přijímači ELRS může být dobrou volbou pro ovládání části domácího letového parku.

Optimální pro užívání systému ELRS v roce 2023 je použití vysílače se systémem EdgeTX. Já jsem zvolil: Radiomaster TX16s mkII 4in1, v něm vysílací modul Happymodel ES24TX Pro Micro ExpressLRS ELRS TX module. Provozuji ještě systémy Jeti a FrSky.

(zveřejněno na stránce RC - Můj pohled na trh)