image

Výuka létání

Nevhodná volba? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.11.2004

Že to opravdu není ze začátku jednoduché, si můžete přečíst na webu RC Tomík:

Když jsem se rozhodnul, že se pustím do koníčku, který mne již velmi dlouhou dobu lákal, začal jsem hledat letadlo, které by vyhovovalo naprostému začátečníkovi. Potřeboval jsem prostě letadlo vozembouch. Byl jsem moc rád, když jsem zjistil, že existuje materiál, ze kterého se dá letadlo vozembouch postavit. Tímto materiálem je EPP (expandovaný polypropylén). Dále se mi nabízely dvě možnosti. Pořídit si samokřídlo z EPP a nebo něco, co bude torchu více připomínat letadlo. Po dlouhém váhání a vzhledem k tomu, že do budoucna mne lákají modely stíhaček z WWII, rozhodl jsem se pro letadlo. Nakonec zvítězil model BAMBI EPP (verze s křidélky) od firmy Reichard modelsport.

První několikavteřinový let končí havárií . Model byl přitom zalétnut zkušenějším pilotem.

Pořízení modelu předcházela poměrně podrobná diskuze na Mojehobby o výběru modelu. Pilot by nejraději létal s nějakou stíhačkou. Svědčí o tom jiný jeho dotaz na Mojehobby Výroba RC modelů z WWII. Je však rozumný a nechá si poradit. Zvolil model podle obchodníků i podle kamarádů vhodný pro úplného začátečníka a hlavně nerozbitný.

Ale model není ani nerozbitný, ani jeho řízení není tak snadné, jak bylo deklarováno. Pilot sám říká:

Dojmy jsou smíšené, ale optimismus něpřechází :
1.dojem - sakra to letadlo je tak nechutně rychlé ... co s ním mám dělat, myslel jsem, že bude mnohem pomalejší
2.dojem - jak má to hle uřídit ? Kterou páčku dřív ?
3.dojem - úžásné, já letěl, sice ne tam kam jsem chtěl, jeslti jsem vůbec nějak chtěl, ale udržel jsem to chvilku ve vzduchu .... super

Věřím že "RC Tomík" vydrží a přes několik lepení se brzy naučí létat. Já tu o tom píšu jen proto, aby každý zvážil pojmy "nerozbitný" a "snadný". Tvrdím, že se lze naučit létat i bez rozbíjení a věčného opravování. Protože to rozbíjení mnohé hned v prvopočátku odradí a to je škoda.

Jak jsem se stal modelářem, aneb modelářem samoukem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.4.2004

Na stránce rhmodelar.webpark.cz píše o svých začátcích autor webu:

Moje modelářské plenky mají datum 1974. To bylo v době, kdy jsem se svým spolužákem z devítiletky přešel na průmyslovku a začali jsme spolu podle jednoduchých plánků zkoušet postavit větroně. Nebylo to tak snadné, jak se nám tehdy zdálo. Profily žeber, musely být shodné a potah mikalentou musel být hladký bez faldů apod.

...

Dalším krokem bylo přání dostat k narozeninám RC soupravu. Tehdy bohužel představovala minimálně 3 rodičovské platy a tak zůstalo u nesplněného přání. ...

...

Nesplněné přání v mojí duši sedělo dlouho, něco jako zapadlé semínko, čekající na déšť. Ten déšť začal poprchávat, když jsem po cca 20 letech byl s rodinou na dovolené u rybníku Dvořiště v jižních Čechách. K večeru na obloha kroužil větroň, někdy i více a na hlasitě rybníka burácel hydroplán. Ten pak se vší majestátností kroužil nad kempem.

Začal jsem tzv. zvědavě oblejzat majitele černých krabiček s páčkami zavěšených na krku a sondoval co je k čemu, jak je to velké, kolik to váží, co používají za materiál a podobně.

Druhým rokem jsem byl v létě na stejném místě kempovat. Dnes se sám divím, že jsem ten rok vydržel čekat a přemýšlet. Tedy druhým rokem jsem zmíněné nadšence zase našel v kempu u rybníka, ale přibyli další jejich kolegové a kamarádi. Připadal jsem si jako špion KGB a snažil se dovědět o stavbě modelů maximum a něco o jejich řízení.

To už na semínko patřičně pršelo a já se po návratu z dovolené rozhodl, že k narozeninám které v říjnu následovali nechci nic, že si něco vyberu sám. Samozřejmě že dárek k narozeninám jsem si koupil o měsíc dříve. Byla by to ztráta času. Byla to RC souprava Hitec se čtyřmi kanály (už jsem měl zjištěno co budu případně v budoucnu potřebovat).

K tomu jsem volil větroně hotový model včetně potažení.(opět jem dal na rady, že začít s větroněm je vhodné a raději 1. model na učení se bude lepší firemní výroby)

Rady se potvrdily a tak jsem osadil serva, model vyvážil a vyrazil na první RC let. Našel jsem si pole na okraji Prahy (u starých Ďáblic) mírně skloněné. Foukalo mírně proti svahu (tak prý to je správné) a já stál s modelem v pravici. Přede mnou pole zarostlé řepou nebo jakousi zeleninou s velkými listy. Ty měly tlumit případné pády – byl to záměr.

...

Dále viz rhmodelar.webpark.cz.

První model proudový? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
11.5.2006

Řízení modelu vypadá pro nezasvěceného opravdu jednoduše. Stává se občas, že se někdo, kdo chce s modely začít, nadchne po prvním shlédnutí v modelu poháněném turbínou. Pokud nemá ani finanční bariéru, není k myšlence pořídit si jako první model poháněný proudovým motorem daleko.

Tomu kdo už s něčím létá je jasné, že řízení takového modelu vyžaduje zkušenost. Podívejte se na toto krátké video (Plešnice 2003) a počítejte se mnou.

Model přeletí prostor pro diváky za cca 3 sekundy. Je to nějakých 200-250 m. Z toho vychází rychlost kolem 250 km/h. Model za vteřinu uletí skoro 100 m. Zatáčky se létají s poloměrem 100 a více metrů. Model je po většinu letu daleko a špatně pro pilota čitelný. Řízení musí být prováděnou jemně a precizně. To všechno jsou podmínky se schopnostmi začátečníka prakticky neslučitelné.


předchozí stránka imagePrvní modelPoznámky k nákupuimage následující stránka