Příprava modelu
Model je připravený z domova (viz minulý článek Příprava modelu doma). Takže zbývá jen znovu dobít akumulátory vysílače a přijímače.
Pokusy s vysílačem doma, nastavování modelu, to trvá často nečekaně dlouho. Je lepší preventivně akumulátory dobít. Není nic smutnějšího, než po deseti minutách na letišti zjistit, že jsou baterky vybité. A muset jet domů.
Výběr terénu
Nejlepší je louka s trávou cca 10 - 20 cm. Ta je nejmilostrdnejší. Po prvním hodu, kdy už je jasné, že se model po odhození hned nezřítí, už to může být louka s krátkou trávou. My ale předpokládáme, že náš školní model je dobře připravený a nezřítí se. Bude nám vyhovovat krátká tráva. Louka se může i mírně svažovat.
Velikost plochy raději větší. Velikosti poloviny fotbalového hriště třeba. Bez stromů, bez keřů, bez domů, plotů, rybníčků ... Těsně vedle by neměla být silnice.
Nemělo by prakticky foukat. Pokud ale (mírně) fouká a louka je (mírně) svažitá, mělo by foukat proti svahu.
Pro zaklouzání vám bude stačit cca 50 m. Dál byste neměli doletět. Plocha ale musí být větší.
Počasí
Mělo by být bezvětří nebo jen mírný vánek proti vám a proti svahu. Po ránu a navečer bývá ovzduší zpravidla nejklidnější.
Tak, jak poroste vaše schopnost model řídit, budou se vám rozšiřovat možnosti létání. Budete zvládat silnější vítr (složitější terény s překážkami atd.). Vy ale máte před sebou první let a potřebujete počasí, které vám nebude první pokusy ztěžovat.
Myslete také na to, že se vám nebude dobže létat, když budete při létání stát proti slunci.
Za pěkného teplého počasí se může i za bezvětrného počasí udělat najednou docela silný vítr. Mohou za to stoupavé proudy - termika, které "nasávají" vzduch ze svého okolí. Přichází potom silný vítr z nečekaného směru. V létě proto není nejvhodnější doba vyrazit na létání po obědě. Termika je už kolem jedenácté hodiny rozvinutá a funguje do pěti do večera a někdy i déle. Lepší je proto vypravit se na louku brzy dopoledne nebo až v podvečer.
Poznámka: Co je to to bezvětří nebo "slabý větřík", "mírný vánek"? Za bezvětří stoupá kouř kolmo vzhůru, větřík způsobuje šelestění listů stromů. Pro zjištění směru větru musíte natočit tvář proti větru nebo někde vidět kouř z komína. Tak je ten vátr slabý. Více viz např. Značky pro zobrazení směru a síly větru.
Poznámka: Určitě vám bude připadat mé nabádání k trpělivosti přehnané! Ale za nevhodného počasí nebo s nepřipraveným modelem toho moc nenalétáte. Vetšinou to končí zbytečně rozbitým modelem a ani nebudete vědět, v čem byla chyba. Čekat třeba celý týden, až přestane foukat, je určitě velká otrava, ale čekání se vyplatí! A naučit se být trpělivý se taky vyplatí.