image

Viby 2010stálý odkaz / permalink

08.05.2010

7. až 9. května proběhla na letišti Viby akce s názvem Viby - aerovleky s možností svahování na brdských svazích, kterou pořádal Model glider klub.

image

Třídenní akce neformálního charakteru. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda počasí vůbec dovolí pořádání akce. Nedobrá předpověď, ve čvrtek bouřky a silné deště, ale víkend se jako zázrakem vydařil. Přijelo dost lidí, v sobotu bylo na létání zapsaných 28 pilotů, několik jich mělo více strojů.

Létalo se pilně a občas bylo problém dostat se při přistání na dráhu. Vlečných i ochotných vlekařů byl dostatek, občas to dokonce vypadalo tak, že vlekařům chybí větroňáři. Do vzduchu se tak dostávalo hodně větroňů najednou a někdy se jich také sešlo více najednou na přistání. Na dráze také docházeko k nejvíce střetům, které většinou dopadly celkem dobře. Byly bohužel i totálky způsobené chybou pilotáže a výpadky řízení.

Pěkně to nosilo, byla dobrá viditelnost a pohledy na větroně proti obloze s mráčky nebo proti okolním zeleným kopcům byly moc pěkné. Byly k vidění modely známé i modely nové. Z nových byl asi nejvýraznější pětimetrový Pionýr Jindry Müllera. Kupodivu i do tohoto odlehlého místa dorazili diváci a bylo věru na co koukat.

Vítr se žádný nekonal a tak nebyla ani žádná výprava na okolní svahy. Okolní svahy ale nosily i při nalétnutí z vleku. Stačil mírný vítr a nasluněné úbočí a byla to nad 800 metrů vzdáleným zalesněným kopcem "tutovka".

Kempovalo se v polních podmínkách. Létající dostali k obědu pořádný stejk a pivo. Bohužel jídlo brzy došlo a tak si člověk musel nechat zajít chuť třeba na klobásku.

www.modelklubzdice.wz.cz - fotografie ze soboty
rajce.idnes.cz/boss8 - fotografie z neděle

Děly se věcistálý odkaz / permalink

13.05.2010

aneb A napiš tam, že to tu bylo jako ve válce!

Na akci na letišti Viby se nás sešlo docela dost. A docela dost jsme se při létání rozdováděli.

Vysekaná dráha byla dostatečně veliká a travnatý protor kolem taky. Ale naše lenost nosit letadla dál od dráhy, občasné změny směru mírného větru, kumulace pilotů na kraji dráhy nebo prostě to, že se na přistání najednou sešlo moc letadel, způsobovaly občasné malé krizovky. Občas nás letadla míjela jen o kousek, občas se letadla k sobě na dráze přiblížila až moc. image

První záběr ukazuje, jak mě Rudla Helmer "pokládá do trávy". Bohužel jsem svým "zalehnutím" způsobil výpadek kamery. Vlečná se sice zvedla už přede mnou do výšky, kdy by se stačilo přikrčit, ale velký Pionýr za ní letěl pořád ve výšce, kterou jsem vyhodnotil tak, že je lepší sebou seknout do trávy.

Na dalším záběru je vidět a slyšet, jak Šohaj míjí Luďka a ten hodnotí blízkost konce křídla, které kolem něj prosvištělo. To se stalo několika pilotům a bývá to vždy na začátku, než si všichni zvyknou na letiště a na vítr, který vane.

Na dalším záběru si všimněte, jak stín křídla Pionýra přeskočí křídlo vlečné čekající na kraji dráhy. Chyběl jen kousek a byly by třísky.

Na dalším záběru z kamery přistávajícího Luňáka na zkráceném okruhu je vidět, jak se snažím směrovkou změnit směr letu (náklonem už to nešlo, protože jsem jel skoro po zemi), potom se v zoufalství snažím letadlo na dráze přeskočit, ale rychlost na to už nestačí. Prostě řetězec špatných rozhodnutí. Tady už třísky létaly. Odnesla to náběžka a všechny náhony klapek pravého křídla. Swiftu se nestalo nic.

Potom vlečná přilétající na dráhu v příliš malé výšce na poslední chvíli uhýbá před větroněm na prahu dráhy. A hned potom si Rudla svojí vlečnou skoro ucvakne anténu vysílače. Ten záběr je točený širokoúhlým objektivem a model se zdá trochu dál, než to bylo ve skutečnosti.

A byly i různé závady, tady třeba odlétl kus potahu z nového Pionýra.

Poznámka: podtitul "A napiš tam, že to tu bylo jako ve válce!"" cituje větu Jindry Müllera.

Děly se věci (2)stálý odkaz / permalink

15.05.2010

To, že jsme se občas trochu "štrejchli" křídly, nebo že byla nějaká rozbitá éra, to je normální. Ale největším šoumenem tohoto setkání se stal Tomáš Fiala.

Ve výšce se Tomáš dostal ve vleku na záda, přitáhl a bylo hotovo. Planžety to nevydržely.

Děly se věci (3)stálý odkaz / permalink

24.05.2010

Tomáš Fiala na setkání na letišti Viby podruhé.

Jeho dobře známá vlečná již roky tahající naše větroně se vymkla kontrole. Rádio najednou přešlo do fail safe. Tomáš trefil nastavení fail safe perfektně. Vlečná zhasla motor, vytáhla naplno vzlaky a v přiměřené spirále klesala na zem.

Napjatě jsme pád pozorovali. Letadlo padalo do lesa. Já už jsem letadlo v lese hledal třikrát a vím, jak je obtížné ho najít někde v korunách. Tomáš má ale neuvěřitelnou kliku. Letadlo oblétává kraj lesa a práskne do stromů z boku. Když ho kluci donesli, nevěřili jsme svým očím. Letadlo to přežilo. Ani vrtule se nezlomika!


imageVibyViby 2010 z mého pohleduimage