¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Seznámení

Zlin XII

Muškastálý odkaz / permalink

06.07.2019

23.10.2014

Abych se se Zlínkou seznámil, kreslím si nad plánkem předlohy mušku letadla, ze které budu moci odečítat základní rozměry a při jejíž kreslení se seznámím s pravděpodobnou vnitřní konstrukcí předlohy. Používám SketchUp.

image

Jako vždy narážím na nepřesnosti výkresů. Pro Zlín XII jich existuje více, neshodují se vzájemně a neodpovídají v některých detailech ani dobovým fotografiím.

image

Nestavím ale maketu, ale model, ve kterém by každý měl Zlín XII poznat a jeho silueta by měla skutečnému Zlínu odpovídat.

image

V Lipencích v roce 2012 na Lipeneckém obru létal se Zlínkou Petr Lužný. Zavolal jsem mu. On ho dělal ještě o chlup větší s osmdesátkou čtyřtaktem. Probrali jsem s ním moje úvahy nad konstrukcí, Petr mi poskytl ještě nějaké podklady. Petr mi poskytl klíčovou informaci. Upozornil mě, že Zlín XII nemá odtokovku křídla přímou, ale že je do oblouku. Když jsem začal zkoumat fotografie, potvrdil jsem si tuhle informaci. Všichni výrobci kitů to mastí podle špatných výkresů! image

image

Utvrdil jsem se v rozhodnutí, v jakém měřítku model bude. Bude v měřítku 1:3, rozpětí 3.32 m, délka 2.55 m. A chtěl bych se dostat pod 20 kg!

(zveřejněno na stránce Seznámení)

print tisk