¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

4K

Sony FDR X3000

4Kstálý odkaz / permalink

23.02.2018

Když jsem kameru FDR X3000 pořizoval, vůbec jsem neřešil, zda kamera umí natáčet v rozlišení 4K. Považoval jsem to za módní záležitost. Ale jen do prvních pokusů s kamerou. image

Zjistil jsem, že kvalita obrazu je při nastavení 4K záznamu výrazně vyšší - rozlišení obrazu, než při nastavení rozlišení HD. To jsem u jiných kamer, třeba Firefly Q6 nepozoroval. Rozlišení záznamu se u Firefly sice zvedlo, ale v obraze víc detailů nebylo. Buď nemá optika té kamery dostatečné rozlišení, nebo je kompresní algoritmus nevhodně nastaven, nebo je v tom nějaký jiný problém, nechci přímo říct podvod čínského výrobce.

Po příchodu domů jsem s údivem pozoroval zánam z X3000, který jsem pořídil při létání s modelem a kamerou na prsou - viz video výše, a zjistil, že po celou dobu letu model na záznamu vidím, i když v reálu bylo ode mne hodně daleko a měl jsem problém se sledováním jeho polohy.

Kdybych to samé točil kamerou Firefly Q6 nebo GoPro, to letadlo by polovinu času nebylo vidět, protože tak malý objekt optika a snímač těch kamer nezachytí.

To, že na záznamu ve 4K letadlo vidím a dokonce že i po uploadu na YouTube tam to letadlo je, to mě nadchlo. To jsem dříve neznal a otvírá mi to další možnosti například v dokumentaci létání. Ono to přináší ještě další možnosti. Záznam totiž snese zvětšení až na 200% a tedy ve střižně mohu nafixlovat zoom objektivu. Zkusil jsem to v následujícím videu. Co musím zmínit také, je důležitá role stabilizace kamery, protože i stojící člověk sebou různě mele a rozhýbe záběr. Záznam z této kamery je klidný, nemusím už stabilizaci řešit ve střižně.

Pokud člověk zkoumá dění v záběru jako technik, dá se záběr zvětšit ještě mnohem více, třeba na 300%, 400% a díky více detailům ve 4K záběru se dá z takového záznamu vytěžit více informací.

(zveřejněno na stránce 4K)

print tisk