¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Akce 1000 - letadlo Step One - Postřehy

Akce 1000

Jak ta vrtule patří?stálý odkaz / permalink

02.06.2018

Vrtule se nasazuje na gumičkový unašeč. Fotografie ukazuje jeho správné nasazení na hřídel motoru.

image

Na plochu, na kterou ukazuje zelená šipka, musí dosednout čelo vrtule, žlutá šipka ukazuje válec, na který je nasunutá díra ve vrtuli a který zajišťuje, aby vrtule neházela, vystřeďuje vrtuli vůči hřídeli motoru. Kdyby tomu tak nebylo, vrtule by při otáčení házela a způsobovala vibrace celého modelu.

Jakou stranou ta vrtule ale má být na unašeč nasazena? Díra ve vrtuli je z obou stran stejná a u tak malé vrtule se těžko rozeznává, kde je předek a kde zadní strana vrtule. A na kterou stranu se má točit?

U větších vrtulí je jasně rozpoznatelná náběžná hrana listu vrtule. Má větší poloměr než odtokovka, která bývá ostrá jako břitva. Vrtule se má otáčet tak, že vzduchem jde nejdříve náběžná hrana listu vrtule. A vrtule má zabírat do směru letu. U tohoto modelu je motor v tlačném uspořádání, vrtule je za motorem, vrtule tedy musí tlačit směrem do motoru. Předek vrtule tedy má dosedat na unašeč. A teď jak poznat, co je přední strana vrtule.

image

Vrtule GWS, které jsou na fotografiích, mají na sobě vyznačen rozměr vrtule. To označení je na horním povrchu profilu listu a horní povrch profilu listu směřuje k předku vrtule, směřuje do směru tahu vrtule, směřuje do směru letu. Zelená šipka ukazuje předek vrtule, kterým má být u tohoto modelu nasazena na unašeč, žlutá šipka pak ukazuje zadní stranu vrtule, přes kterou se přetahuje gumička, co vrtuli drží na unašeči.

image

Vrtule jsou běžně levotočivé. Když je vrtule nasazená na motoru na předku modelu v tažném uspořádání a díváte se proti modelu, točí se motor doleva proti směru hodinových ručiček. Tady u tohoto modelu je motor v tlačném uspořádání. Vrtule se má točit stejně! Tedy doleva, když na model koukáte zepředu, protože to je levotočivá vrtule. Na fotografii je vrtule správně nasazená na motoru, koukáte na zadní stranu vrtule. A motor se musí točit naopak, tedy doprava. Když budete na model koukat zepředu, musí motor točit doleva proti směru hodinových ručiček, když budete koukat na model zezadu, musí se točit doprava ve směru hodinových ručiček.

image

Když nebudete pořád vědět, kde má vrtule předek a kde zadek, pomůže vám světlo. Tento odlesk ukazuje vypuklou horní stranu listu, která má směřovat do směru letu ...

image

... a tento odlesk ukazuje vydutou dolní stranu listu, která má směřovat k ocasu letadla.

image

(zveřejněno na stránce Akce 1000 - letadlo Step One - Postřehy)

print tisk