¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Programy pro CNC

CNC router Stepcraft-2/D.600

Programy pro CNCstálý odkaz / permalink

08.12.2018

Když jsem objednal stroj, obnovil jsem svoje seznamování s tím, co kdo používá pro převod výkresů CAD na programy pro řízení stroje.

  • dxf2gcode
  • EstlCAM
  • Vectric Cut 2D Desktop
  • Vectric Cut2D Pro
  • Vectric Photo VCarve
  • Vectric VCarve Desktop
  • FreeMILL for Rhino
  • RhinoCAM

Vektory, které poskytuje CAD, je třeba převést na program, kterému rozumí řídící softvér stroje WinPC-NC. WinPC-NC umí zpracovat i ty vektory z CADu, ale vede nástroj po čáře. Když si nakreslíte kružnici 20 mm průměr, vyřízne stroj díru s průměrem 23 mm, protože frézu o průměru 3 mm vede po čáře osou té frézy a ta odebírá 1.5 mm vně kružnice. Pro programování CNC strojů se používá programovací jazyk G-code / G-kód a ten program pro stroj je generován programem v počítači - PCčku, který vypočítá cesty nástroje tak, aby vyřízl tu díru správně, tak jak je nakreslena. Koriguje tedy cesty nástroje podle průměru použitého nástroje. Otázka pro mě je, jaký program pro tvorbu G-kódu budu používat, aby to bylo jednoduché, aby to moc nestálo, aby se s tím dobře dělalo.

Postupně jsem vygůglil, že to umí CAM systémy. Tedy že CAM systémy umí generovat G-kód. Zjistil jsem, že CAM systémem je také Autodesk Fusion 360, dohledal jsem si, že tento program opravdu generuje na výstupu G-kód. Zjistil jsem, že Fusion 360 mám nainstalovaný, protože Autodesk Fusion 360 jsem zkoušel už před lety na kreslení 3D objektů - letadel. Program jsem si spustil a připadal mi jednoduchý a intuitivní. Když jsem se před několika roky zkoušel s tímto systémem zkamaradit, nešlo mi to. Všichni o něm básnili, jak v něm jde všechno jednoduše udělat, ale já se jen trápil a nakonec zacal používal Sketchup. Teď jsem zkusil ve Fusion něco dělat a celkem bez velkého úsilí a trápení mozkových závitu se mi to podařilo. Zkusím tedy nejdříve ze všeho ten Fusion.

(zveřejněno na stránce Programy pro CNC)

print tisk