¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Zkušenosti

CNC router Stepcraft-2/D.600

Pilinystálý odkaz / permalink

16.04.2019

31.03.2019

Po několikatýdenní nucené přestávce jsem se vrátil do dílny a začal řešit, proč mi stroj začal v ose Y ztrácet kroky. Postupně jsem měl větší a větší problémy s osou Y. Při řezání rozměrnějších věcí z překližky 4 mm se mi dost často stalo, že při větší délce řezu ve směru Y ujel řez až o několik milimetrů. Nejdříve jsem to přičítal tomu, že řežu tvrdou bukovou překližku, ale další práce končila zmetkem i při řezání měkčích materiálů. Takže co s tím!

Pustil jsem se do srovnání stroje pěkně od začátku, stejně jako to ukazují v instruktážním videu, které tady vidíte. Vypadá to zdlouhavě, ale jde to docela rychle. Já mám stroj na starém bytelném psacím stole, stál před čtyřiceti letech někde na katedře ve škole, ale stroj přeci jenom něco váží a zjistil jsem, že se deska stolu prohnula. Považoval jsem to za prvotní zdroj mých potíží. Ale i když jsem stroj přendal na jiný pracovní stůl, který je rovný a mnohem bytelnější, stroj ztrácel kroky i po celkovém srovnání a znovuseřízení. Byl jsem naštvaný!

Druhý den s chladnou hlavou jsem vše zkusil znova, ale výsledek stále stejný. Vrtalo mi hlavou, že všichni referují o ztrátách kroků v krajních pozicích portálu, když portál dojede k místu uložení pohybových šroubů, proto se povolují ty šrouby na čele, aby si stroj sám ustavil správnou pozici čel vůči vedení. Mě to však zadrnčelo a kroky ztratilo zpravidla někde uprostřed posuvu. Druhý den jsem odešel z dílny ještě víc pesimistický. Víkend v čudu a já mám na stole krám, který neuřízne ani balzu!

Večer sedím u kompu a v diskuzní skupině o Stepcraftech zrovna přistál nový příspěvek:

Warning!!! Do not mill foam without a vacuum attachment or else suffer the pain of an hour of cleanup, cleaning and lubing lead screws (all 4), and having it statically stick to everything. Oh, and get enough of it on your lead screws and you will loose steps. Vacuum required, and in general is a good idea.

Jako že se nemá řezat bez odsávání a že se piliny dostanou všude a že se pak musí stroj vyčistit, jinak nefunguje. A že je opruz čistit všechna čtyři vedení, všechny čtyři šrouby.

V diskuzním vlákně hned naskákaly odpovědi se smajlíky a řečmi něco v tom smyslu, že to si musí každý zažít na vlastní pěst a jak je to príma čistit všechny čtyři šrouby a bez odsávání už ani ránu! image To je přece můj případ! Strouhal jsem XPS, ty drobné piliny létaly všude, statická elektřina potvora je dotáhla i daleko od vřetene, ne vždy jsem seděl u stroje s hubicí vysavače v ruce.

Večer v jedenáct jsem se vrátil do dílny, otevřel jsem kryty na boku stroje, ale žádné velké znečištění jsem neviděl. Jen vazelína na šroubu byla černá. Na osách Z a X tak černá nebyla. Vzal jsem kartáček na zuby, benzín a šrouby osy Y jsem vyčistil a namazal. A zázrak! Most s vřetenem přejel bez zadrhnutí od kraje je kraji! image

Celý rozradostněný jsem šel do nastavení stroje, vrátil akceleraci a maximální rychlost na původní hodnoty. Předtím jsem stroj kvůli ztrátám kroků v nastavení přibrzdil. Když jsem to nastavení chtěl zkusit, rozjel se krokový motor, most s vřetem se ale ani nepohnul a ještě motor vydává nezvyklý zvuk. Pohled za roh a hned vím, co se děje. Prasknul ozubený řemen, co pohání pohybové šrouby osy Y! Grrrrr .... to je konec víkendu! image

(zveřejněno na stránce Zkušenosti)

print tisk