¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Hlučnost

CNC router Stepcraft-2/D.600

Hlučnoststálý odkaz / permalink

17.11.2019

S tuhostí stroje souvisí i generovaný hluk. Pojezdy stroje velký hluk negenerují, zvuk motorů a šroubů za zavřenými dveřmi není slyšet. Větší hluk generuje vřeteno a ještě větší břity frézy ve tvrdém dřevě. Při provozování stroje pro řezání balzy nebo topolové překližky se dá volbou nižších otáček vřetene a nižších posuvů udržet hlučnost na příjemné úrovni a dovedu si představit provozování stroje někde v činžáku nebo paneláku v suterénní místnosti.

image

tvrdé dřevo a dlouhá fréza

Pokud se pustíte do 3D obrábění běžného tuzemského dřeva jako je smrk, lípa, třešeň, hlučnost značně stoupne. Klíčovým parametrem, který hlučnost ovlivňuje je vyložení frézy z kleštiny. Dlouhá 3 mm fréza trčící ze sklíčidla 60 mm hlučí velmi!

image

Hlučnost jsem měřil aplikací v telefonu v místě, kde u stroje sedím. 70 a více dB je už hodně nepříjemný hluk a je to na ochranné pomůcky sluhu. A je to slyšet po domě hodně, trvalý provoz už je konfliktní záležitost, nebudou vás mít v domě rádi.

S krátkou frézou je hlučnost výrazně menší, o patro výš přes dvoje dveře to je slyšet taky, ale stačí puštěná televize nebo běžný hovor, a nebudete to vnímat. Na chodbě to ale zaznamenáte.

image

Vřeteno při otáčkách do 20 tisíc hlučí přijtelně, 25 tisíc už je nepříjemné.

Hlučnost násobí i odsávání. Pokud použijete běžný vysavač a nastavíte ho na vyšší výkon, bude to dost slyšet. Ostatně každý zná, jak je vysavač slyšet, když vyje na plný výkon. Při 2D řezání balzy a topolové překližky stačí nižší výkon, kdy má dobrý vysavač snesitelný zvuk. Používám vysavač Narex VYS 25-21 a na 2D řezání mám vysavač nastaven na třetinový výkon. To je slyšet na chodbu za dveře, ale o patro výš už ho na chodbě nevnímáme.

image

(zveřejněno na stránce Hlučnost)

print tisk