¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Havárie stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

30.01.2005

Tento týden byl pro mě docela černým týdnem - z hlediska psaní tohoto webu. 22.ledna mi zamrzl počítač a nenávratně se pokazila databáze, ve které mám doma obsah tohoto webu uložen.

S hrůzou jsem si uvědomil, že zálohy, které normálně dělám denně, mám naposledy ze 16.ledna. Tedy celý týden práce v tahu. Na disku, na kterém střádám zálohy před tím, než je vypálím na CD, se již několik týdnů potýkám s nedostatkem místa. Zálohy nebylo kde střádat a já místo toho, abych si místo na disku udělal, tak jsem prostě přestal zálohovat.

Několik dní jsem se pokoušel databázi opravit, ale nakonec jsem to vzdal. Rozhodl jsem se, že si data pořízená mezi 16. a 22.lednem stáhnu z webu, kam jsem je průběžně exportoval.

Vypadalo to jako jednoduchý úkol. Na webu udělám export dat, downloaduji si je k sobě na počítač a naimportuji je do domácí databáze. Ukázalo se ale, že to není tak jednoduché.

Nejdříve jsem narazil na mišmaš kódových stránek. Jediné, co jsem věděl je, že databáze na webu je v kódování UTF-8. Export byl taky v tomto kódování. Ale ač jsem převáděl importovaný soubor do jakékoli kódové stránky, tak výsledek byl vždy špatný. Marně jsem pátral, jak při importu databázi sdělit, v jakém kódování data importuji. Nakonec jsem zjistil, že u verze databáze mySQL, kterou mám doma nainstalovanou nejde v konfiguraci databáze určit, v jakém kódování se data ukládají.

Nainstaloval jsem si nakonec novější verzi databáze, která už volbu kódové stránky podporuje. Vyhráno však nebylo. Importní program při výskytu některých znaků ořízl načítaná data.

Několik večerů jsem přemýšlel, jak chyby importního programu obejít, ale vždy jsem narazil na nějaký problém.

Nakonec jsem databázi na webu exportoval ve formátu XML, tento dokument jsem zpracoval programem napsaným ve Visual FoxPro do standardního formátu, kterým přenáším data na web a v pořádku dosvé domácí databáze načetl.

(zveřejněno na stránce Historie tohoto webu)