¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jezdím si

První jízdastálý odkaz / permalink

18.03.2015

První jízdou je cesta s novým kolem z krámu domů. Jedu oklikou a v rámci možností města zkouším jýzdu v různých podmínkách.

Moje dojmy z jízdy nejsou dojmy testera, ale člověka, který přesedlal z oježděného treku na nové horské kolo s většíma kolama.

První dojem byl jednoduchý. Uvědomil jsem si, na jaké šunce jsem jezil image. Nové seřízené kolo mi padlo do ruky a i když se musím hned před krámem zařadit do hustého městského provozu, nemám s ovládáním kola problém. Propletl jsem se mezi auty na hlavní a zamířil do klidnějších ulic. Nemám přilbu a mezi auty mi ta věc na hlavě, na kterou jsem zvyklý, chybí.

Vedlejší ulice jsou rozbité, plné výtluků. Hned zpočátku mě trochu zklamal komfort jízdy. Ty velké gumy moc netlumí, proti treku obří, ale ty výtluky cítím pod zadkem jako na tom treku. Pneumatiky jsou z krámu nafoukané mnohem víc, než bych je laicky nafoukal já. Ale přední vidlice je luxusní, zkoušel jsem nějaké terény v rámci města a po kamenech jedu bez toho, že by řidítka lítaly nahoru dolů a tloukly do dlaní. To se s tlumením na tom mám starém treku nedá vůbec srovnávat, ani když byl ten trek nový.

Na hladké silnici je kolo pro mě nezvykle točivější, víc než jsem byl zvyklý a na jízdu po čáře po okraji vozovky mezi auty se musím víc soustředit, snadněji to kolo vybočí, na tom treku bylo předsazení kola ve vidlici větší a přední kolo drželo víc směr. Při rychlosti přes čtyřicet je taky dost znát vyšší setrvačnost větších kol s větší hmotou na obvodu.

Nadšený jsem z rozsahu převodů. Na treku jsem v těžším terénu do kopce trpěl, už nebylo kam přehazovat, musel jsem šlapat velkou silou v malých otáčkách a bolely z toho nohy. Zkoušel jsem I těžké převody. Říkal jsem si nic moc, ale potom jsem zjistil, že blbě koukám a že jsou vzadu ještě dvě mrňavá kolečka. Tak i po rovné silnici mohu jet rychle stejně jako na tom treku.

Kotoučové brzdy jsou luxus, hlavně při dlouhém sjezdu je přibržďování méně namáhavé, to by se líbilo ženě!

Kolo je o nějaké centimetry větší, větší kola, širší řidítka. Nechtěl jsem kvůli tomu 29-ku pořizovat. Po schodech a hlavně skrz dveře se kolo hůř pronáší. Uvidíme, jaká bude praxe.

(zveřejněno na stránce Jezdím si)

print tisk