¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Můj život s Taranisem

FrSky Taranis Q X7

Přijímač FrSky S8R v hydroplánustálý odkaz / permalink

30.08.2017

S přijímačem FrSky S8R jsem v hydroplánu Timber nalétal několik hodin. Jaká je moje zkušenost se stabilizací?

image image

Mohu konstatovat že:
- stabilizace funguje a funguje dobře
- pro trochu pokročilého pilota je to v Timberu zbytečná věc

Provozování stabilizace je jednoduché. Po kalibraci, která se provede než jednou, už stačí provozovat model tak, jak je člověk zvyklý. Po zapnutí je model hned připraven k letu. Běžně zapínám model v poloze na zádech nebo s křídlem opřeným o zem, není třeba řešit nějakou inicializaci stabilizačního systému.

V turbulenci stabilizace model zklidní, ve velmi silné turbulenci stabilizace významně ulehčí pilotáž. Není to však žádný autopilot. Letadlo letí tam, kam chce pilot a to je správně. Záchranný režim letadlo řídit umí, ale není to pro někoho, kdo řídit neumí, žádná velká pomoc. Letadlo se totiž po přepnutí do tohoto režimu srovná do přímého letu, ale tím během několika vteřin pilotovi uletí pryč.

Režim vis a nožový let jsem ani netestoval, připadá mi jako úlet nechat na přepínač model letět v nějaké figuře. To bych rovnou místo létání mohl koukat na YouTube na někoho jak létá! image

Řízení se stabilizací se chová korektně, nezaznamenal jsem nějaké kmitání nebo nečekané zásahy do řízení. Odlétal jsem se zapnutou stabilizací dost letů "poloakrobatického" létání nízko nad zemí, kde by se každá chyba projevila "kontaktem se zemí", nic se nestalo. Takže spokojenost.

Mám v plánu vyzkoušet stabilizaci při letech s kamerou a chci se více věnovat stabilizaci rozjezdů s ostruhovým podvozkem.

(zveřejněno na stránce Můj život s Taranisem)

print tisk