¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

FPV

FPVstálý odkaz / permalink

01.07.2018

V sekci Pojmy se kterými se v modelářství setkáte píšu o FPV toto:

FPV - First Person View. Zkratka používaná v modelářství pro řízení modelu koukáním na obraz z kamery na palubě modelu, tedy jako kdyby pilot seděl v modelu. Obdobně to je u létání s kopterami.

Co to ale znamená v praxi? Jak to vypadá, jak to funguje?

Létání s kopterou vypadá z pohledu kamery ve stroji takto:

S letadly takto:

Pilot drží vysílač, nekouká na model ale do brýlí s obrazovkami, které přenáší obraz z kamery umístěné v modelu. Obraz není tak čistý jako na ukázkách zde výše, rozlišení obrazu je menší a kvalita přenosu je nižší. Hlavním problémem je, že pilot nemá prostorové vidění.

Veřejnost má pojem FPV spojený hlavně s řízením modelu na velkou vzdálenost, s lety modelu několik kilometrů daleko od pilota, s přenosy obrazu velkými výkony vysílače obrazu na palubě modelu. V Evropě je ale tento způsob provozu modelů zakázán, létat s modely je povoleno jen na takovou vzdálenost, kdy pilot na letadlo vidí a může ho řídit bez takových pomůcek, jako jsou kamery systému FPV. V praxi to jsou vzdálenosti od 300 metrů u malých modelů do asi 1.5 kilometru u velkých modelů, typicky maket větroňů. FPV má ale velký potenciál i pro létání v malé vzdálenosti od sebe, kdy se létá nízko a blízko různých objektů - tzv. "proximity", tak jak je to ukázáno zde ve výše uvedených videích.

Řízení modelu pohledem do FPV brýlí není úplně jednoduché image:

(zveřejněno na stránce FPV)

print tisk