¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Ochrana zdraví

Řezání a broušenístálý odkaz / permalink

23.12.2018

Při řezání a broušení vznikají piliny a prach. Některé jsou otravné, některé jsou i docela nebezpečné a je dobré se před nimi chránit.

Nejlepší ochranou je účinné odsávání, ale to není zdaleka tak jednoduchá záležitost, jak se to jeví. Vysavač sice umí na konci hadice vytvářet docela silný podtlak, ale s každým centimetrem vzdálnosti od konce hadice jeho nasávací schopnost prudce klesá. Při broušení ručně brusnými špalíky nedokážete brousit dostatečně blízko před ústím hadice vysavače a při broušení strojem s nasazeným odsáváním se stejně mnoho pilin dostane do vzduchu kolem vás.

Piliny a prach sedají na pokožku, vznáší se ve vzduchu a vy je vdechujete. Některé piliny mají charakter velmi ostrých jehliček a zapichují se do pokožky. Na rukou svědí, špatně se odstraňují, někdy zarostou do kůže, plíce se jich nedokážou zbavit. Je to vlasstnost zejména pilin z kompozitů.

Chránit se můžete jednoduchým respirátorem, který se dá koupit v obchodech s pracovními oděvy nebo v hobby marketech za cenu do padesáti korun. Broušení ve větším objemu - balzy, lakovaných povrchů - mnoho lidí řeší tak, že brousí venku.

(zveřejněno na stránce Ochrana zdraví)

print tisk