¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Canon FD 50mm / f1.4

Sony a6000

Canon FD 50mm / f1.4stálý odkaz / permalink

29.06.2018
image

Objektiv se dá koupit ve foto-bazarech nebo na Aukru za cca 1500 Kč. Já jsem ho koupil primárně na filmování fotoaparátem Sony NEX 5R kvůli jeho světelnosti, vychvalování v recenzích a testech. Měl jsem už dobrou zkušenost s filmováním s objektivem Nikon Nikkor 35mm F1.8 AF-S DX a filmování s nutností vše nastavovat ručně už pro mě nebyla neprobádaná oblast. Nikoňáckou pětatřicítku jsem měl ale jen půjčenou a chtěl jsem mít doma něco podobného, ale levnějšího. Stará mechanická pětatřicítka od Canonu ale stojí v bazarech stejně jako nová současná pětatřicítka od Nikonu vybavená elektronikou a tak jsem ze zvědavosti sáhl po jeho levnějším delším bratříčkovi, i když mi ohnisková vzdálenost 75 mm (50 mm krát prodlužovací faktor APS-C čipu) nepřipadala pro filmování moc použitelná.


Opak je však pravdou. Po několika dnech jsem zjistil, že ohnisková vzálenost 75 mm je pro práci na ulici docela zajímavá.

Objektiv je vhodný pro fotografování i film. Ostření s využitím focus peakingu funguje v drtivém množství případů bez problému. Ostřící kroužek má příjemný přesný chod. Protože mechanická objektiv nemá žádnou stabilizaci, je pro filmování výhodou stativ.

Vysoká světelnost objektivu umožňuje pracovat s hloubkou ostrosti, za šera a za tmy umožňuje držet ISO na nízkých hodnotách. Za denního světla se už musí clonit a tak by bylo dobré mít ve výbavě ještě šedý filtr, zejména pro filmování, kde se nedá jen tak zkrátit čas.

Nechci se pouštět do technického hodnocení tohoto skla. Pro mě subjektivně dělá objektiv pěkný obraz, jeho světelnost je suprová a za tu cenu není co řešit. Objektiv často používám na svém Sony a6000.

Já se rozhodoval mimo jiné podle:
www.fdreview.com
Vimeo
ERPhotoReview

Ukázkové fotografie můžete shlédnout třeba zde: flickr.com

(zveřejněno na stránce Canon FD 50mm / f1.4)

print tisk