¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

S jakými funkcemi stálý odkaz / permalink

11.09.2005

To úplně první rádio by mělo mít alespoň:

Pro vaši představu uvedu některé z funkcí vysílačů, abyste se mohli rozhodovat, zda něco takového budete nebo nebudete potřebovat.

Dvojité výchylkystálý odkaz / permalink
11.09.2005

Dual Rate - Dvojité výchylky. Rádio umožňuje nastavit různou velikost výchylek kormidel. Například pro let vysokou rychlostí se nastaví menší výchylky, pro akrobacii nebo přistání výchylky velké. Také D/R.

Exponenciální výchylkystálý odkaz / permalink
02.07.2008

Exponenciální výchylky nebo ecponenciály to je stejná funkce jako S-charakteristika.

Viz S-charakteristika.

Kódování typu PCMstálý odkaz / permalink
27.12.2003

Způsob kódovaní signálu pro přenos z vysílače do modelu.

Vysílač převádí polohu ovladačů na čísla, která vysílá binárně zakódovaná opět v sérii v tzv paketu. Paket obsahuje i kontrolní součet. Pokud přijímač přijme paket, u kterého nesouhlasí přijatá informace a kontrolní číslo, paket je odmítnut.

Tento způsob přenosu signálu využívají s oblibou například piloti vrtulníků. Ve vrtulníku je velké množství zdrojů rušení, které dopede přenos signálu PCM zamaskovat. U těchto modelů může mít i krátké škubnutí serva katastrofální následky.

Pozor! Tento způsob kódování není kompatibilní mezi rádii různých značek. Nelze zkombinovat vysílač Graupner vysílající PCM s PCM přijímačem Futaba!

Viz také Jaké rádio by jste si vybral dnes?

Konektor stálý odkaz / permalink
23.12.2005

Je-li vybaven vysílač konektorem interface, je možné ho používat se simulátorem a také je možné ho propojit s jiným vysílačem a používat ho v učitelském režimu.

U některých rádií, která tímto konektorem vybavena nejsou, je možné je konektorem dodatečně vybvit. U některých rádií to je jednoduchá záležitost, u jiných složitější vyžadující pájení na plošném spoji v rádiu. Je dobré to vědět předem.

Letové fázestálý odkaz / permalink
12.09.2005

Používání letových fází zjednodušuje ovládání modelu. Bez možnosti jejich využívání je nutné za letu u modelu složitě ovládat a nastavovat jednotlivé prvky.

Například před přístáním se vytahuje podvozek a vztlakové klapky. To poruší podélné vyvážení modelu a pilot musí buď přetrimovat nebo nevyváženost trvalek korigovat kniplem výškovky. To pilota zbytečně zatěžuje. Zejména pokud se jedná o soutěžní létání. Používání letových fází umožňuje jednotlivé konfigurace letadla předem připravit a vyladit.

Libovolné přiřazení výstupů přijímačestálý odkaz / permalink
11.09.2005

Ovládané funkce se připojují do předem určených/dohodnutých výstupů přijímače. Například:

  • 1 - křidélka
  • 2 - výškovka
  • 3 - směrovka
  • 4 - motor

Někdy je výhodné mít možnost toto přiřazení změnit. Mám-li například výstup levého křidélka na výstupiu 1 a výstupu pravého křidélka na výstupu 5, ale létám zrovna s přijímačem, ktreý má jen 4 kanály, potřebuji přesunout křidélko z výstupu 5 třena na býstup 4 (výstup pro motor, který nepoužívám).

Libovolné uspořádání ovladačů rádiastálý odkaz / permalink
11.09.2005

Ovladače na rádiu mají výrobcem předem zvolené funkce. Tento přepínač přepíná režim učite-žák, tento dvojí výchylky, tento podvozek.

Chcete-li přepínače uspořádat jinak, musíte mít rádio, které to umožňuje. Pokud to nejde, musíte se vy přizpůsobit tomu, jak to pro vás vymyslel výrobce rádia.

Monitor servstálý odkaz / permalink
11.09.2005

U některých vysílačů lze na displeji sledovat polohu jednotlivých serv v závislosti, jak pohybujeme kniply a ovladači rádia.

Umožňuje to kontrolovat nastavení rádia bez nutnosti sestavovat na stole serva a zapojovat je do přijímače nebo zapínat přijímač již osazeného modelu.

Nastavení dráhy servastálý odkaz / permalink
11.09.2005

Nastavením dráhy serva se nastavení rádia přizpůsobuje mechanickým poměrům na táhlech a převodech ke kormidlům.

Nastavuje se velikost výchylky serva. Když už nejde upravit velikost výchylky kormidla umístěním čepů táhla na jiný poloměr na páce serva nebo na páce kormidla, pomůže tato funkce. Snadno se takto také slaďují výchylky kormidel ovládaných více servy. Stejnoměrný chod vztlakových klapek, výškovky ovládané dvěma servy a podobně.

Nastavuje se průběh výchylky serva středová poloha. Nastavení muže být buď 2 bodové, 3 bodové nebo pětibodové. Dá se takto odstranit nelinearita ovládané funkce. Například ovládání motoru.

Nastavení úrovně zvukustálý odkaz / permalink
23.12.2005

Vysílače také většinou pípají. Pípají, když mají vybité akumulátory, zabudované stopky pípají, když odběří zadaný interval atp. V případě, že jsou tyto signály pro vás při létání důležité, je dobré posoudit, zda je při létání vůbec uslyšíte. Zda je hlasitost pípáku v rádiu dostatečná.

"Počítačová" rádia pípají i při programování. Výhodnou funkcí rádia je možnost toto pípání utlumit nebo úplně vypnout. Představte si, že hlasité pípání posloucháte doma třeba dvě hodiny a představte si, že to musí poslouchat i příslušníci vaší domácnosti!

Modelářův rok

Leden

Zima je v plné síle. Sněhová pokrývka nabízí možnost létání s modely opatřenými lyžemi. Mnoho klubů tradičně létá 1.ledna na Nový rok.

Ti, kdo dostali nějakou stavebnici od Ježíška pilně pracují v dílně. Létá se také doma v různých simulátorech.

Prům.teploty [°C]
    -1 -> -2,5 -> -1

východ/západ slunce

Úkoly
Stále je čas vybavit model lyžemi. V lednu je sníh. Ale ty mrazy!

Akce

Error at INSERT INTO tmp table:chyba mysql: Va-Bše syntaxe je nějaká divná bl-Bízko '?,"letiště Duxford","","","","","","")' na řádku 1
Spielwarenmesse International Toy Fair Nürnberg
29.01.2020 Error at INSERT INTO tmp table:chyba mysql: Va-Bše syntaxe je nějaká divná bl-Bízko '?,"letiště Duxford","","","","","","")' na řádku 1

předchozí další

PŘEHLED AKCÍ